۱ نفر
۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۱
پوستری که پرحاشیه شد

در پوستر بزرگداشت روز ملی آب هیچ‌کدام از تالاب‌ها یا دریاچه‌های داخلی وجود ندارند.

در آستانه‌ی بزرگداشت روزملی آب پوستری برای این بزرگداشت منتشر شده که حواشی داشته است. سعید خسروشاهی (روزنامه‌نگار) در شبکه اجتماعی ایکس نوشته است: «در پوستر نهمین بزرگداشت روز ملی آب، چرا دریاچه ارومیه از نقشه ایران حذف شده است؟ باید دید حذف دریاچه ارومیه از نقشه ایران یک اشتباه سهوی بوده یا متخصصان حوزه آب دیگر امیدی به احیای آن ندارند. لازم به ذکر است در چند روز گذشته ویدئوهایی از پرآب شدن دریاچه ارومیه بر اثر بارش‌های اخیر منتشر شده که شاید مرگ این دریاچه را به تعویق بیاندازد.»

بعد از برف و باران‌های ۷ بهمن در آذربایجان غربی تصاویر امیدبخشی از دریاچه منتشر شد که آبی در کف دریاچه جمع شده است. اینکه در پوستر بزرگداشت روز آب فقط تصاویر خلیج‌فارس، دریای عمان، دریای خزر موجود است و دیگر هیچ اثری از تالاب‌ها و دریاچه‌ها داخلی نیست مورد بحث واقع شده است.

عباس محمدی، کارشناس محیط‌زیست درباره‌ی حواشی این پوستر به خبرآنلاین می‌گوید: «در پوستر بزرگداشت روز ملی آب هیچ‌کدام از تالاب‌ها یا دریاچه‌های داخلی نیست. آیا مناسبت‌ها را فقط برگزار می‌کنیم که یک روزی در تقویم داشته‌ باشند یا راه‌حلی برای حفظ محیط زیست هم می‌دهند. در پوستر طوری است که انگار در ایران هیچ دریاچه یا تالاب داخلی نداریم.»

ماجرای پوستر بزرگداشت روزملی آب با جای خالی دریاچه ارومیه/ «دریاچه را خشک کرده‌اند، مسئولیتش را نمی‌پذیرند»

او به بیان اینکه مسئولان وزارت نیرو در از دست رفتن دریاچه و احیا نکردن آن مسئولند، اضافه می‌کند: «مسئولان وزارت نیرو تا الان بار مسئولیت را قبول نکرده، اعتراف رسمی نکردند و بعد هم در جهت اصلاح گامی برنداشتند. مسئولان پهنه‌های آبی کشور را نادیده می‌گیرند و این موضوع را تا حد زیادی گردن طبیعت و تغییر اقلیم می‌اندازند. من کمتر شنیده‌ام که قبول کنند این مدیریت اشتباه‌آمیز بوده که بسیاری از رودخانه‌ها خشک شدند. به تالاب‌ها رسیدگی نمی‌کنند و در نتیجه تالاب‌های پایین دست از بین رفته است وقتی به این اشتباه‌ها اعتراف نمی‌کنند و در جهت رفع اثرات این اشتباه تلاش نمی‌کنند، نتیجه همین وضعیت موجود می‌شود.»

جزییات بیشتر این خبر را اینجا بخوانید.

۴۷۴۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1875163

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =