استقبال امیرعبداللهیان از وزیر خارجه مجارستان

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از همتای مجارستانی خود استقبال کرد.

به گزارش خبرآنلاین حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و «پیتر سیارتو» وزیر امور خارجه و تجارت مجارستان، امروز درخصوص راههای تقویت مناسبات دوجانبه در ابعاد مختلف سیاسی اقتصادی، علمی و فرهنگی و نیز تحولات مهم منطقه ای و بین المللی گفتگو کردند. 

وزیر امورخارجه کشورمان در این دیدار با اشاره به برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی و همایش فعالان تجاری و اقتصادی دو کشور که صبح امروز به ریاست وزیر خارجه مجارستان و وزیر اقتصاد کشورمان  برگزار شد، اظهار داشت: روند مناسبات جمهوری اسلامی ایران و مجارستان روبه رشد می باشد و برگزاری به موقع کمیسیون مشترک اقتصادی و توافقات به عمل آمده مایه خرسندی بوده و طبیعتا پیگیری توافقات انجام شده وظیفه همه دستگاههای ذیربط است.

امیرعبداللهیان در این دیدار مقاومت در مقابل اشغالگری را حق مشروع ملت فلسطین دانست و ضمن محکوم‌ نمودن جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین، کوشش برای توقف نسل کشی رژیم آپارتاید اسرائیل را وظیفه مشترک همه کشورها و مجامع بین المللی توصیف نمود و با اشاره به نظرات و احکام دادگاه بین المللی لاهه  افزود: وجدان جامعه جهانی از کشتار کودکان و زنان بیگناه فلسطینی جریحه دار شده و وظیفه همه صلح جویان واقعی که نگران گسترش جنگ در منطقه هستند این است که برای توقف فوری جنایات رژیم اسرائیل و مجازات عوامل آن تلاش کنند.

 پیتر سیارتو وزیر امورخارجه مجارستان نیز با قدردانی از میزبانی همتای خود در سفر به جمهوری اسلامی ایران و با اشاره به مذاکرات موفق چهارمین کمیسیون مشترک اقتصادی دوجانبه اظهار داشت: مناسبات دو کشور در مسیر پیشرفت و در چارچوب احترام متقابل قراردارد. 

وی در ادامه با استقبال از گسترش همکاریهای سیاسی، اقتصادی، تجاری و پارلمانی آمادگی خود را برای تقویت این  مناسبات اعلام داشت.

 پیتر سیارتو با اشاره به همکاری آموزشی موفق دو کشور، بر ارتقاء همکاری های علمی و دانشگاهی ناکید نمود. 

وزیر امور خارجه مجارستان تبادل نظر با وزیر امورخارجه کشورمان در خصوص یافتن راههای دیپلماتیک برای پیشگیری از شدت یافتن بحران در منطقه را مفید ارزیابی کرد و اظهار داشت: ما معتقدیم جامعه بین المللی بایستی در قبال جلوگیری از شدت یافتن بحران در منطقه مسوولانه عمل کند. مجارستان به شدت نگران افزایش دامنه بحران در منطقه است و می‌بایست از دیپلماسی برای یافتن راههای کاستن از این بحران خطرناک استفاده کرد.

311311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1876002

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =