پیش بینی بورس در هفته پیش رو/ بازار سهام خریدار ندارد!

بازار سهام در روزها و هفته‎‌های اخیر، تحت تاثیر سیاست‌های بانک مرکزی از جمله افزایش نرخ بهره، بیش از پیش در تله رکودی فرو رفته است. پیام الیاس کردی، کارشناس بازار سرمایه در پیش بینی بورس هفته جاری به تجارت‌نیوز گفته است که معامله‌گران با بازار متعادلی مواجه خواهند بود.

به گزارش خبرآنلاین، تعقیب و گریز رکود حاکم بر بازار سهام، در شروع معاملات دومین هفته از ماه پایانی سال نیز ادامه داشت.

تجارت نیوز در گزارشی نوشت:حجم و ارزش معاملات در پایان جریان دادوستدهای روز شنبه، همچنان از رسیدن به سطوحی که پویایی بازار را منعکس می‌کند، ناکام مانده‌اند.

نرخ بهره ۳۰ درصدی بلای جان بازار سرمایه شد

پیام الیاس کردی، کارشناس بازار سرمایه ضمن بررسی شرایط فعلی بازار در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز بیان کرد: «بازار در هفته‌ای که گذشت، تحت تاثیر خبر نرخ بهره ۳۰ درصدی قرار گرفته بود. البته، بازار سرمایه همچنان با بی‌اعتمادی فعالان دست‌وپنجه نرم می‌کند و این شرایط به قوت خود باقی است.»

راه دراز بازار سهام تا جذاب شدن برای سرمایه‌گذاران

وی با اشاره به تاثیر تصمیمات بانک مرکزی بر بازار سهام، اظهار کرد: «نکته‌ای که باید به آن توجه کرد، تقابل نرخ بهره ۳۰ درصدی و P/E‌های بازار است. به عبارتی در راستای جذاب شدن بازار سهام برای سرمایه‌گذاران، P/E نمادهای بازار، باید به شدت کاهش پیدا کنند. از این رو، شرایط در حال حاضر به گونه‌ای است که فعلا خریداری در بازار سرمایه وجود ندارد.»

دولت، سرمایه‌گذاری را دشوار کرد

این کارشناس بازار سهام ادامه داد: « از جهت دیگر نیز می‌توان کاهش شدید انگیزه خریداران را بررسی کرد. دولت با تصمیماتی که به ویژه در ابتدای سال ۱۴۰۲ گرفت، فضای سرمایه‌گذاری را سخت کرد.»

پیش بینی بورس در هفته جاری

الیاس کردی در رابطه با پیش بینی بورس در هفته جاری گفت: « احتمالا در هفته پیش رو، بازار سرمایه با همین نکته و داستان‌ها، مواجه باشد. شرایط قبلی همچنان بر جو بازار سرمایه حاکم است؛ ارزش معاملات همچنان در ارقام پایین به سر می‌برد و دلار هنوز هم رشد درخور توجهی نداشته است. از سوی دیگر، نرخ بهره همچنان بالاست و متاسفانه ماهیت تصمیمات دولت تغییری نکرده است.»

این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: «در هفته پیش رو، با بازار متعادلی مواجه خواهیم بود و فکر نمی‌کنم اتفاق بسیار ویژه‌ای در بازار اتفاق افتد. همچنین احتمال می‌رود سایه نرخ بهره ۳۰ درصدی همچنان بر سر بازار سنگینی کند.»

۲۱۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1876789

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =