جزئیات جدید از قتل پاکبان ۱۹ ساله شهرداری تهران

یکی از اهالی همان محلی که این پاکبان شهرداری روزها در آنجا مشغول بوده می‌گوید: «الیاس در خیابان سازمان برنامه شمالی در محله بلوار فردوس غرب در یک میوه‌فروشی کار می‌کرد.»

به گزارش خبرآنلاین، در روزهای اخیر خبر قتلی فجیع و دردناک حوالی پل نیایش واکنش‌های متعددی از سوی کاربران در فضای مجازی به دنبال داشت.

اعتماد در گزارشی نوشت: نیمه شب، قاتل با انگیزه واهی که در ذهنش داشت از ماشین سیاه رنگ خود پیاده و به سمت دو جوان حمله کرد. با یکی از آنها درگیر و او را از بالای پل نیایش به پایین پرت کرد. بعد هم بدون اینکه پشت سرش را نگاه کند، سوار ماشینش شد و فرار کرد. پسر جوان که از بالای پل به پایین پرت شده بود نه تنها جانش را از دست داد، بلکه چند ماشین نیز از روی جسد او رد شدند.

بیستم بهمن ماه سال جاری روزنامه همشهری از قتل یک پاکبان شهرداری حوالی پل نیایش تهران خبر داد و نوشت: «بامداد ۲۰ بهمن، پسر جوانی، یک پاکبان شهرداری تهران را از بالای پل نیایش به پایین پرت کرده، چون فکر می‌کرده مقتول قصد اهانت به پرچم‌هایی را دارد که به مناسبت ۲۲ بهمن برافراشته شده بود. پاکبان جان باخته و حتی چند خودرو نیز زیر پل، جسدش را زیر گرفتند.»

انگیزه متهم مدتی بعد چیز دیگری اعلام شد و رسانه‌ها نوشتند: «متهم فکر می‌کرده مقتول قصد سرقت پرچم‌ها را داشته است.»

پس از انتشار این اخبار، «اعتماد» درصدد برآمد تا در گفت‌وگو با یکی از مطلعان که تمایلی نداشت نامش در گزارش عنوان شود از جزییات زندگی «الیاس محمدی» پاکبان شهرداری که به طرز فجیعی به قتل رسیده است، گزارشی را منتشر کند.

فرد نزدیک به الیاس محمدی در مورد زندگی او می‌گوید: «الیاس حدودا ۱۹ سالش بود و دو، سه سالی می‌شد که از یکی از کشورهای همسایه به ایران آمده بود. الیاس فرزند آخر بود و یک برادر بزرگ‌تر از خودش داشت. همین دو برادر بودند. حمید، برادر بزرگ‌تر او متاهل بود. حمید قبلا مدتی در میوه‌فروشی که الیاس کار می‌کرد، مشغول بود. دو، سه سال پیش به کشورشان برگشت و الیاس را با خود به ایران آورد و بعد از اینکه الیاس را جای خودش در آن میوه‌فروشی گذاشت، رفت و به کارگری ساختمان مشغول شد. الیاس کارگر شهرداری هم بود و شب‌ها دیواره‌های روگذر اتوبان‌ها را نظافت می‌کرد و بعد از اتمام کارش سمت میدان نور در کانکس شهرداری می‌خوابید.»

او در ادامه می‌گوید: «صاحب میوه‌فروشی که الیاس نزد او کار می‌کرد چند بار به او گفته بود که شب‌ها دیگر برای شهرداری کار نکند و همانجا در میوه‌فروشی بماند، اما الیاس موافقت نکرده بود. حتی الیاس دو شب قبل از اینکه به قتل برسد سمت پل سیدخندان وقتی مشغول نظافت دیواره‌های روگذر اتوبان بوده پایش از روی نرده‌ها لیز می‌خورد و تعادلش به هم می‌ریزد. الیاس وقتی این موضوع را برای صاحب کارش یعنی همان صاحب میوه‌فروشی تعریف می‌کند او مجدد به الیاس می‌گوید که دیگر شب‌ها برای نظافت نرو، اما باز الیاس حرف او را گوش نمی‌دهد. دو شب بعد از این اتفاق هم همان پسر جوان الیاس را از بالای پل نیایش به پایین پرت می‌کند. چند روز بعد از اینکه الیاس به قتل رسید برادرش جنازه او را از پزشکی قانونی تحویل گرفت تا به کشور خودشان برای خاکسپاری ببرد.»

یکی از اهالی همان محلی که این پاکبان شهرداری روزها در آنجا مشغول بوده نیز به «اعتماد» می‌گوید: «الیاس در خیابان سازمان برنامه شمالی در محله بلوار فردوس غرب در یک میوه‌فروشی کار می‌کرد.»

طبق اطلاعاتی که «اعتماد» از جذب نیرو توسط شهرداری به دست آورده، مشخص است که شهرداری در دو بخش مجزا نیرو می‌پذیرد. جمع‌آوری زباله، جوی‌ها و انهار، معابر و… جزو مجموعه خدمات شهری محسوب می‌شود. مواقعی که شهرداری کارگر کم دارد برخی کارگران را بالای خاور می‌فرستد؛ آن هم جهت جمع‌آوری زباله. کارگران شهرداری می‌توانند پست اضافه هم بگیرند. در حال حاضر حقوق پاکبانان تقریبا ماهی ۹ میلیون تومان است. تمام کارگران شهرداری باید بیمه شوند، ولی اگر ایرانی نباشند و از اتباع باشند، نمی‌توانند بیمه شوند. اکثر کارگران غیرایرانی وقتی برای‌شان اتفاقی می‌افتد، نمی‌توانند موضوع را پیگیر شوند، چون هیچ هویتی ندارند. حتی گاهی اگر کارگران اتباع گوشی‌شان مورد سرقت قرار بگیرد به پلیس ۱۱۰ نمی‌توانند تماس بگیرند و اطلاع بدهند، چون پلیس به خاطر عدم هویت اینها گزارش سرقت را نمی‌تواند ثبت کند. بنابراین طبق این شرایط هیچ حق و حقوقی به آنها تعلق نمی‌گیرد.

این در حالی است که «علیرضا زاکانی»، شهردار تهران در واکنش به خبر قتل این پاکبان گفت: «شهرداری پیگیر حق و حقوق پاکبان فوت شده است، اما بیان ابعاد و جزییات مرگ پاکبان از حوزه اختیارات ما خارج است.»

ساعت ۲ بامداد جمعه بیستم بهمن ماه، قتل مرد جوانی در اتوبان نیایش به بازپرس محسن اختیاری اعلام شد. با اعلام این خبر تیم جنایی راهی محل شد. در تحقیقات اولیه که کارآگاهان پلیس از همکار مقتول انجام دادند، مشخص شد شب حادثه پسر جوانی به سمت الیاس آمده و او را از بالای پل به پایین انداخته است.

این شاهد عینی به کارآگاهان گفته بود: «با پیمانکار شهرداری کار می‌کنیم و شب حادثه مشغول شستن و نظافت دیواره‌های روگذر اتوبان نیایش بودیم. ناگهان یک خودروی پژو پرشیای مشکی مقابل‌مان توقف کرد. راننده ‌با عصبانیت از خودرو پیاده شد و به سمت‌مان حمله کرد. بدون هیچ مقدمه‌ای با همکارم گلاویز شد و بعد او را از بالای پل به پایین انداخت. می‌خواستم او را بگیرم که فرار کرد. بعد هم چند خودرو موقع عبور از زیر پل، جسد دوست‌مان را زیر گرفتند.»

به دنبال این حادثه هولناک، قاضی محسن اختیاری، بازپرس جنایی تهران دستور داد تا جسد به پزشکی قانونی انتقال یابد، دوربین‌های مداربسته مورد بازبینی قرار بگیرد تا با به دست آمدن شماره پلاک خودروی قاتل، ‌او شناسایی و دستگیر تا انگیزه‌اش از این جنایت هولناک مشخص شود. جست‌وجو برای شناسایی و دستگیری راننده پژو نتیجه داد و ماموران موفق شدند ظهر شنبه، بیست و هشتم بهمن‌ماه او را دستگیر کنند. متهم در بازجویی‌ها به قتل اعتراف کرد و انگیزه عجیبی را پیش روی تیم جنایی قرار داد. او گفت تصور می‌کرده مقتول قصد سرقت پرچم را دارد. این متهم بازداشت شده و تحقیقات تکمیلی از او ادامه دارد. در ادامه تحقیقات هویت قاتل شناسایی و دستگیر شد. راننده خودروی پرشیا در تحقیقات گفت: «در حال عبور از روی پل نیایش بودم که مقتول و دوستانش را دیدم. فکر کردم آنها می‌خواهند پرچم‌های کنار اتوبان را سرقت کنند. با این تصور ابتدا به پلیس زنگ زدم و بعد هم به سمت آنها رفتم و درگیر شدم. قصدم قتل نبود و تصور نمی‌کردم آنها کارگر شهرداری باشند و قصد نظافت داشته باشند.» بازپرس شعبه دوم دادسرای امور جنایی پایتخت، دستور انتقال متهم به اداره آگاهی و ادامه تحقیقات را صادر کرد.

رسانه‌ها در مورد عامل قتل پاکبان شهرداری نوشتند: او ۲۵ سال دارد و لیسانس است و در زمینه کارهای ساختمانی فعالیت داشته. او در بازجویی‌ها گفته که قصد کشتن پاکبان شهرداری را نداشته است.

رسانه‌ها درباره شب حادثه و انگیزه متهم به نقل از او نوشتند: «تصور اشتباه من باعث مرگ پاکبان بی‌گناه شد. من واقعا قصد گرفتن جانش را نداشتم. حتی وقتی او از روی پل به پایین پرتاب شد هم فکر نمی‌کردم، زنده نماند. فکر کردم او قصد سرقت پرچم را دارد. نمی‌دانستم او برای نظافت آنجاست. من معمولا هر تخلفی می‌شود به پلیس گزارش می‌کنم. مانند نمونه بارها دیده‌ام که افرادی صندوق صدقات خالی می‌کنند یا قصد سرقت لوازم داخل ماشین را دارند یا با فردی درگیری شده‌اند. هر چه ببینم فورا به پلیس زنگ می‌زنم و موضوع را گزارش می‌کنم. در این مورد احساس مسوولیت شدیدی دارم. آن شب هم دو مرتبه به پلیس زنگ زدم، اما تصمیم گرفتم خودم دست به کار شوم و به کارگر جوان تذکر بدهم که بی‌خیال سرقت شود. اگر متوجه می‌شدم که چنین کاری انجام نمی‌دادم. رفتم به سمت مقتول و گفتم سارقی؟ بعد با هم درگیر شدیم. هلش دادم که ناگهان از روی پل افتاد پایین. من هم فکر کردم که کار سرقت او را ناتمام گذاشته‌ام. بعد از حادثه سوار ماشینم شدم و رفتم. ظاهرا او از روی پل به پایین پرتاب شده و بعد خودرویی او را زیر گرفته است.من اصلا نمی‌دانستم که آنها کارگر هستند و در حال نظافت خیابان. حالا که متوجه این موضوع شده‌ام، بسیار پشیمانم و عذاب وجدان دارم. امیدوارم خانواده‌اش حلالم کنند.»

توضیح: «اعتماد» از همان ابتدا که خبر قتل پاکبان شهرداری توسط رسانه‌ها منتشر شد پیگیر این حادثه بوده، اما بنا به دلایلی گزارش با تاخیر منتشر شده است. مشخصات افراد مصاحبه‌شونده نزد روزنامه «اعتماد» محفوظ است.

۲۳۳۲۳۶

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1877699

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 30
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۰:۲۷ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  198 7
  نمونه یک آتش به اختیار ! عامل اصلی این جنایات کسانی هستند که این دستور ها را صادر میکنن
  • رادمهر IR ۱۸:۵۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
   7 43
   این آتش به اختیار نیست این حرف ها رو زده که از مجازات فرار کنه همه می‌دونن اونایی که نصف شب مواد میزنن و تو خیابونا دور دور میکنن کیا هستن همونایی که از برج 5 امسال یهو با هم افغان ستیز شدن حساب کن درگیر پروژه افغان ستیزی شده باشی توهم هم زده باشی با رفیقات همین میشه خیلی طبیعیه این حرفا رو هم بهش یاد دادن بزنه ولی غافل از اینکه .... خبر آنلاین منتشر میشه دیگه
  • امیر IR ۱۹:۳۵ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
   88 2
   احسنت..احسنت..اینا نمود واضح ش هست..ببین چقدر از این ارازل با تهدید و ارعاب و جرم های متعدد نه تنها هیچوقت مورد بازخواست قرار نگرفتن بلکه پر و بال هم گرفتن..
 • IR ۱۰:۴۱ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  172 9
  چه جالب!،هلش دادم از روی پل افتاد،من هم رفتم!به همین سادگی،این آقای آتش به اختیار معلومه که کشتن آدمها خیلی براش راحته!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • IR ۱۰:۴۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  116 3
  جالبه می گه که رفتم و کار سرقت او را ناتمام گذاشته‌ام. ................ چه جالب
 • علی رضا IR ۱۱:۱۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  155 4
  یک سؤال ساده : اگر در این حادثه بجای پاکبان شهرداری شخص پرشیا سوار ، به قتل می رسید،آیا رفتار پلیس و قوه قضائیه به همین شکل فعلی بود؟
 • IR ۱۱:۳۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  126 2
  قتل کرده چرا ماست مالی میکنند؟
 • یزدانی IR ۱۱:۴۱ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  114 7
  باید یک بار برای همیشه مسئولین حکومتی و قضایی برای همگان ثابت کنند ما در ایران چیزی بنام شهروند درجه یک و دو و یا برده و بردگی نداریم. باید حرمت انسان صرف انسان بودن، برای همگان یک بار دیگر مرور شود با حکم قضایی بسیار قاطع و صریح در قبال این جنایت.
 • IR ۱۱:۴۳ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  133 5
  می‌ترسید بگید قاتل آتش به اختیار عمل کرده؟
 • IR ۱۱:۵۸ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  48 1
  آخر و عاقبت آتش به اختیار همین می شود ...
 • فرهاد IR ۱۲:۰۵ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  113 6
  قاتل چطور اینقدر مصونیت داره ک حتی اسمش رو هم اعلام نمیکنید.این بنده خدا چون افغان بوده براتون مهم نیست ک قاتل رو محاکمه وقصاص کنید.خدایی هست
  • حاتمی IR ۲۰:۴۵ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
   25 0
   جون مردم کشته میگه سرقت پرچم مزخرف توپلیس بودی توچکاره هستی جون مردم کشتی حرف مفت میزنی اش مجازات ازروپل بندازینش پایان چندتاکامیون ازرو ش رد بشن اگه زندمونداونموقع تصمیم بگیرید
 • IR ۱۲:۲۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  101 3
  باید برخورد شود تا درس عبرتی بشود برای افرادی که خارج از چارچوب قانون خودسر اقدام می کنند
 • IR ۱۲:۲۳ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  103 5
  چرا نمیگین چکاره بوده فقط یک ... میتونه آتش به اختیار باشه
 • IR ۱۲:۳۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  13 0
  تاسف
 • IR ۱۲:۴۶ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  78 4
  قاتل رو معرفی کنید
 • احسان الله IR ۱۲:۵۸ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  98 5
  وقتی آتش به اختیار باشی همین حادثه هولناک اتفاق می افتد اعدامش کنید تا درس عبرتی برای بقیه باشه
 • IR ۱۳:۴۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  81 2
  دروغ به این گنده گی ؟ طرف واقعا مورد داره و کسی که این اعمال ازش صادر میشه معلومه خیلی کار های دیگه کرده حالا طرف فکر نکنه که قصاص میشه برای نمایش باید از گردن از یک طناب آویزان بشه
 • حسن IR ۱۶:۲۷ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  13 0
  یک مقدار لایکهای مثبت به نظرات درست زیاد بشه طبق معمول معکوس خواهد شد توسط دستکاری .
 • انسانم ارزوست IR ۱۸:۵۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  19 1
  عجب ؛ اگه کسی خواست پرچم دزدی کنه پس بکشیمش؛ بعد بیخیال بریم !!! حالا هم تقاضای حلالیت دارید؟؟؟ عجب انسان وارسته ای!!!
 • انسانم ارزوست IR ۱۹:۰۲ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  12 1
  عجب ؛ اگه کسی خواست پرچم دزدی کنه پس بکشیمش؛ بعد بیخیال بریم !!! حالا هم تقاضای حلالیت دارید؟؟؟ عجب انسان وارسته ای!!! .
 • مهتی IR ۱۹:۰۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  18 1
  چرا ماسمالی میکنید بگید اتش به اختیار بوده راحت شید
 • مقیمی IR ۱۹:۲۶ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  15 0
  یک زنگ هم به بیمارستان امین آباد می‌زدی بیان ببرننت برای درمان
 • شاهرخ IR ۱۹:۴۵ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  23 0
  اولا بسیار غلط کردی که این جنایت رو بوجود اوردی مگر نمی گویی که به پلیس زنگ زدی ؟ خوب پلیس چی گفت ؟ لابد بعدا میگی پلیس گفته این جوان رو پرت کن پایین اره ؟ دوما مگر تو داروغه ی شهری که شبها توی شهر پرسه میزنی ببینی که سرقت میکنه کی نمیکنه ؟ سوما از ترس داری دروغ میگی مواد زده بودی در حالت عادی نبودی این جنایت رو مرتکب شدی والان که اثر مواد کم شده بهت گفتن چنین استدلاری رو مطرح کن اول باید پدرومادر تو محاکمه بشن با چنین بچه تربیت کردنی چهارما شهرداری منطقه مسئولیت پرسنلی رو جهت امور نظافتی و تزیینی در حال کاراون هم درشب هستند چرا ماشین های چراغ گردون و سر کارگر مستقر نکرده ؟ جناب زاکانی وقتی شایسته سالاری در انتصاب مدیران نباشد امثال شما انتصاب میشوید که به خبرنگار بگویید من اجازه ندارم در مورد حادثه قتل این کارگر بیچاره اظهار نظرکنی ، جناب زاکانی هروقت تونستی بخودت بقبولانی اگر خدایی ناکرده جای این کارگر اتباع بیگانه فرزند خودت داشت کمک میکرد یا استخدام بود این اتفاق براش پیس می امد باز هم چنین اراجیفی میگفتی ؟اون دنیا سئوال و جوابی هست و مسلمان واعتقاد داری ؟؟؟؟!!!!
 • محمد IR ۲۰:۵۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  21 0
  قصاص حکم خداوند است اما و اگر نداره ، افغانی ایرانی نداره ، قاتل باید به همان نوعی که اون کارگر مرحومو کشته اعدام بشه تا درس عبرتی برای دیگران باشه
 • محمدم IR ۲۱:۱۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  18 0
  اعدامش کنید این آدم رو مگه نمیدونسته که اونجا یک آزادراه و ماشین ها رد میشن جون یک آدم رو به راحتی میگیری بعد عذرخواهی میکنی خدا ازت نگذره
 • IR ۲۱:۱۱ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  18 0
  به خبر درج شده در سایت انتخاب در خصوص قتل های زنجیره ای در کرمان در دهه 70مراجع فرمایید
 • هموطن IR ۲۱:۴۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  17 0
  یکی نیست بگه نفهم آخه کدوم آدم عاقلی پرچم می دزده... جون انسانها تو ایران مفت و ارزان شده...به همین راحتی آدم کشته میشه.
 • IR ۲۲:۰۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  15 2
  خدابراش نسازه چه دروغی سرهم کرده این بدبخت وبیچاره هارو واردکشوزمیکنن والکی میکشنشون بعدم ازحلالیت دم میزنن بی وجدان قاتل ظالم
 • ندا فروغی IR ۲۲:۳۱ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
  23 0
  کار این فردتوجیه پذیر نیست . حتی اگر شخص مورد نظر در حال سرقت هم باشد ؛ یک فرد عادی و فاقد صلاحیت حق درگیری ندارد .فقط میتواند اطلاع رسانی کند نه بیشتر .