در چه مواردی باید به وکیل ملکی مراجعه کرد؟

معمولاً در مواردی به وکیل ملکی مراجعه می شود که افراد در امور ملکی مانند خرید و فروش، اجاره و رهن، تنظیم قرارداد و حقوق مالکیت وراثتی، حق و حقوق مستاجران یا مالکان دچار مشکل شده باشند.

وکیل ملکی به دلیل تجربه بالا در حوزه مسائل ملکی و تسلط به قوانین این حوزه می تواند در مشکلات و دعاوی این حوزه مثل دعاوی مربوط به مالکیت، تنظیم قراردادهای مختلف اجاره، فروش و نظارت بر حسن اجرای قرارداد و حل و فصل اختلافات بین مالکان با یکدیگر یا مالک و مستاجر به موکلین خود یاری رسانی کند. به بیان ساده وکیل ملکی یک حرفه حقوقی است که زمینه فعالیت وکلای دانش آموخته دادگستری را برای انجام مشاوره و نمایندگی در امور ملکی فراهم می کند.

معمولاً وکیل ملکی پس از عقد قرارداد با موکلین خود مسئولیت حقوقی مربوط به خرید و فروش، اجاره و رهن ملک آنها را به عهده می گیرد یا در پاره ای موارد برای پیشرفت کار و جلوگیری از اطاله دادرسی مشاوره های حقوقی مورد نیاز در امور ملکی را زمانی که با مشکل مواجه شوند به آن ها ارائه می دهد.

وکیل ملکی کیست؟

وکیل ملکی به وکیل پایه یک دادگستری گفته می شود که به صورت تخصصی در حوزه مسائل و دعاوی ملکی از قبیل خرید و فروش، رهن و اجاره، تنظیم قراردادهای ملکی، خرید و فروش املاک مشاعی، سر قفلی و غیر فعالیت می کنند. وکیل ملکی قبل از تنظیم و انعقاد قرارداد های ملکی می تواند به موکلین خود برای اتخاذ تصمیم مناسب و قانونمند مشاوره های قانونی لازم را ارائه دهد. همچنین وکیل ملکی پس از انعقاد قرارداد نیز برای نظارت بر حسن اجرای قرارداد یا در صورت بروز مشکل، می تواند پیگیری مسائل و مشکلاتی طرفین قرارداد را در دستور کار خود قرار دهد. از مزایای داشتن وکیل ملکی در دعاوی ملکی آن است که وکیل می تواند پس از انعقاد قرارداد با موکلین خود، در دعاوی ملکی به جای آنها در دادگاه حاضر شده و پرونده آن ها را برای رسیدن به نتیجه مطلوب پیگیری کند.

نقش وکیل متخصص ملکی در پرونده های ملکی

نقش وکیل متخصص ملکی در پرونده های ملکی قابل ملاحظه و تعیین کننده است چون اکثر دعاوی و مشکلات ملکی نتیجه ناآگاهی و عدم آشنایی مردم عادی با قوانین جاری در این حوزه است. به عبارت ساده وقتی افراد برای انجام امور مختلف ملکی از مشاوره یک وکیل با تجربه و کارآزموده بهره بگیرند کمتر دچار مشکلات حقوقی شده و در دام افراد فرصت طلب و کلاهبردار گرفتار می شوند. وکیل ملکی به دلیل آشنایی با قوانین و روند دادرسی اینگونه پرونده ها علاوه بر آنکه بهترین راهکار را برای برون رفت از مشکلات پیش آمده در اختیار موکلین خود قرار می دهد با ارائه مشاوره های لازم از متوقف شدن پرونده به دلیل ناقص بودن مدارک و اطاله دادرسی هم جلوگیری می کند. همچنین وکیل متخصص ملکی در پرونده های ملکی می تواند به جای موکل خود در جلسات دادرسی شرکت کرده و پیگیری پرونده را شخصا به عهده گیرد. لذا به کارگیری وکیل متخصص ملکی در پرونده های ملکی علاوه بر آنکه باعث پیشرفت در روند دادرسی برای رسیدن به موفقیت می شود به تبع آن از سرگردانی ارباب رجوع هم جلوگیری می کند.

موارد مراجعه به وکیل ملک و املاک

موارد مراجعه به وکیل ملک و املاک طیف وسیع از دعاوی و مشکلات حقوقی را شامل می شود که با توجه به شرایط پرونده های مختلف و افراد درگیر در آن ها می تواند متفاوت باشد. اما با یک تقسیم بندی کلی می توان موارد مراجعه به وکیل ملک و املاک را به سه دسته کلی دعاوی ملکی کیفری، ملکی حقوقی و ملکی ثبتی تقسیم کرد. هر کدام از موارد این دسته بندی هم به تعدادی زیر مجموعه تقسیم می شود که از موارد مهم دعاوی ملکی حقوقی می توان به مواردی مثل دعوای خلع ید، دعوای الزام به تنظیم سند رسمی، دعوای تصرف عدوانی و رفع ممانعت، دعوای الزام به فک رهن، دعوای فروش ملک مشاع، دعوای سر قفلی، دعوای تخلیه و غیره اشاره کرد.

از موارد مهم دعاوی ملکی کیفری هم می توان به مواردی مثل فروش غیرقانونی اموال، خیانت در امانت، جرم جعل اسناد ملکی، معامله معارض و غیره اشاره کرد. از دعاوی ملکی ثبتی هم می توان به مواردی مثل دعوی ابطال سند ملکی معارض، دعوی ابطال مراحل ثبتی، دعوای ابطال سند رسمی و غیره اشاره کرد.

ویژگی های یک وکیل ملکی خوب

یک وکیل ملکی خوب برای آنکه بتواند در کار خود موفق باشد و پرونده موکلین خود را در یک شرایط مناسب به نتیجه برساند باید دارای ویژگی های شخصیتی و رفتاری خاصی باشد که از آن جمله می توان به مواردی مانند آگاهی و تسلط به قوانین حوزه ملکی، داشتن سابقه و تجربه در زمینه پیگیری پرونده های مختلف ملکی، مهارت در تنظیم دادخواست و شکایت با توجه به شرایط پرونده، حضور به موقع و موثر در جلسات دادرسی و تنظیم لوایح دفاعیه، دقت نظر در مسائل پیشرو و پیگیری مستمر مسایل پرونده اشاره کرد. به عبارت دیگر یک وکیل ملکی موفق برای آنکه بتواند در کار خود موفق باشد باید از تسلط و اشراف لازم به قوانین جاری این حوزه برخوردار باشد و بتواند از این قوانین به شکل مناسب و به موقع استفاده کند. همچنین داشتن تجربه و سابقه لازم در زمینه پیگیری پرونده های ملکی مختلف می تواند یک امتیاز قابل توجه و انکارناپذیر برای عبور از پیچ ها و دست اندازهای حقوقی در پرونده های ملکی باشد.

علاوه بر این ها مهارت در تنظیم دادخواست و لوایح متناسب با شرایط پرونده و دقت نظر در مسائل مختلف یا ریز بین بودن و پیگیری مستمر و مداوم پرونده ملکی، موکلین از دیگر ویژگی های یک وکیل کار آزموده ملکی است که می تواند برای پیشرفت پرونده های ملکی و رسیدن به موفقیت موثر و مفید باشد.

مشاوره با وکیل ملکی

مشاوره با وکیل ملکی راهی میانبر و اطمینان بخش برای عبور از مشکلات و چالش های پیش رو در پرونده های ملکی است که استفاده درست از این ابزار می تواند برای موفقیت در اینگونه پرونده ها موثر باشد. خیلی از مشکلات و چالش های حقوقی در حوزه ملکی به دلیل ناآشنایی با قوانین و ناتوانی در بررسی قراردادهای ملکی ایجاد می شود که مشاوره قبل از انعقاد قرارداد معاملات مختلف ملکی در حوزه خرید و فروش یا رهن می تواند راهکاری مناسب برای پیشگیری از اینگونه مشکلات باشد. همچنین مشاوره با وکیل ملکی برای اطمینان از حسن اجرای قراردادهای ملکی یا زمانی که این گونه قراردادها با مشکل مواجه می شوند می تواند از به بن بست رسیدن شرایط و تضیع حقوق افراد جلوگیری کند.

عباس اسدی یکی از وکلای کارآزموده و با تجربه در حوزه ملکی است که می تواند خدمات مناسب و با کیفیتی را به متقاضیان ارائه دهد. متقاضیان جهت مشاوره و بهره گیری از راهنمایی های تخصصی ایشان می توانند با شماره تلفن 09123576037 تماس برقرار کرده و سوالات خود را در زمینه مسائل و مشکلات مختلف پرونده های ملکی مطرح کنند.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1877943

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =