بومی‌سازی شتاب‌دهنده خطی درمان سرطان رقم خورد!

تور رسانه‌ای که به ابتکار معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری از تابستان امسال به طور مستمر در حال برگزاری است، این بار به اصفهان رسید. در راستای برگزاری این تور بازدید از چندین شرکت دانش‌بنیان صورت گرفت، همچنین این تور با با اختتامیه نخستین رویداد جایزه ملی فناوری «نکست» نیز همزمان شد و فرصت خوبی برای آشنایی با دستاوردهای دانش‌بنیان و کلان طرح‌های حوزه فناوری و نوآوری به وجود آورد.

تینا مزدکی: در راستای برگزاری تورهای بازدید خبرنگاران و اصحاب رسانه از دستاوردهای دانش بنیان و کلان طرح‌های حوزه فناوری و نوآوری، تور فناورانه این بار به اصفهان رسید. در این تور از چندین شرکت فعال در حوزه فناوری و همچنین دانش بنیان از جمله شرکت مبین صنعت توحید، بهیار صنعت سپاهان، خانه خلاق آفتاب، مجتمع فولاد مبارکه و همچنین ذوب‌آهن اصفهان بازدید شد.

شرکتی که شتاب‌دهنده خطی درمان سرطان را بومی سازی کرد، هواپیما هم می‌سازد!

بازدید از دومین شرکت دانش بنیان به نام «بهیار صنعت سپاهان» در چندین حوزه فعالیت می‌کند و حوزه اصلی فعالیت آن‌ها حوزه تجهیزات پزشکی است که از محصولات ساده مانند برانکارد گرفته تا محصولات پیچیده مانند سی‌تی‌اسکن و رادیولوژی و دستگاه شتاب دهنده خطی درمان سرطان و ... همگی در این مجموعه ساخته می‌شوند.

این مجموعه اما در سال 98 در حوزه‌ای جدید، یعنی ساخت هواپیمای 8 نفره ورود کرده است. کارشناس فروش این شرکت در این خصوص گفت:« عنوان این هواپیما «بهیار جت» است و 8 سرنشین دارد که شامل شش مسافر و دو خلبان می‌شود. برد پرواز این جت 2500 کیلومتر و سقف پرواز آن 12 کیلومتر است و اصطلاحا در کلاس هواپیماهای تجاری طبقه بندی می‌شود. در حال حاضر بخش سرنشین و قسمت دم افقی این هواپیما تکمیل شده و باقی قسمت‌های این سازه در حال تکمیل است.»

شرکتی که شتاب‌دهنده خطی درمان سرطان را بومی سازی کرد، هواپیما هم می‌سازد!

در این شرکت همچنین از پرینتر سه بعدی پلیمر و دستگاه دیگری به نام پرینتر سه بعدی فلز بازدید شد، به گفته علی مهاجری برای ساخت پره‌های هواپیما نیز از همین دستگاه استفاده می‌شود. دستگاه دیگری که از آن بازدید شد در اتاقی با دیوارهای بتنی در زیر زمین قرار داشت. این دستگاه، دستگاه «شتاب‌دهنده خطی درمان سرطان» است که فرآیند اصلی آن تولید اشعه ایکس است.

شرکتی که شتاب‌دهنده خطی درمان سرطان را بومی سازی کرد، هواپیما هم می‌سازد!

به گفته علی مهاجری کارشناس فروش این شرکت امروزه فناوری ساخت این تجهیز در اختیار سه شرکت در جهان است و طبق استاندارد سازمان بهداشت جهانی به ازای هر یک‌میلیون نفر سه دستگاه شتاب‌دهنده خطی پزشکی موردنیاز است. در کشور ما نیز با توجه به وضعیت سرطان و استاندارهای درمان سرطان، مراکز درمانی بسیاری به این تجهیز نیازمندند. تولید هر یک از این دستگاه‌ها برای این شرکت چهارماه زمان می‌برد و در کشورهای خارجی با ارز آزاد چیزی حدود 120 الی 130 میلیارد هزینه دارد که این شرکت با بومی سازی این دستگاه قیمت نهایی را به 15 الی 20 میلیارد کاهش داده‌اند.

شرکتی که شتاب‌دهنده خطی درمان سرطان را بومی سازی کرد، هواپیما هم می‌سازد!

علی مهاجری در رابطه با این صرفه‌جویی ارزی گفت‌:« علت اصلی این کاهش قیمت هم بومی سازی 95% این دستگاه است که به جز مواد اولیه، آن 5% باقی مانده همان کابل‌ها و تجهیزاتی است که تمامی شرکت‌ها آن‌ها را از بازار خریداری می‌کنند.» این شرکت همچنین دستگاه ایکسری بازرسی کامیون و ماشین‌های سنگین را تولید می‌کند، دستگاهی که به منظور حفظ حریم اقتصادی و امنیتی ساخته شده و در حوزه‌های مختلفی همچون سامانه‌های بازرسی کانتینری، سواری، فرودگاهی، سامانه‌های پردازش تصویر، دستگاه‌های رادیوگرافی، سامانه‌های تشخیص اشیاء و تشخصی چهره، کمک‌کننده است.

227323

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1879658

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =