۰ نفر
۱۶ آذر ۱۳۹۰ - ۰۹:۴۱

نگرانی هایی بسیاری در ایران از خشکسالی های پی درپی وجود دارد. نگرانی هایی که امسال به خشک شدن دریاچه ارومیه هم رسید. اما گویا محیط زیست نگران بی آبی در ایران تیست.

به گفته عبدالرضا کرباسی، معاون محیط دریایی سازمان محیط زیست ایران تا 40 سال آینده، کشور پر آبی می شود: "ایران کشوری است که تحت تأثیر تغییرات اقلیمی نه تنها کم آب نمی‌شود بلکه بر اثر تغییرات اقلیمی ظرف حدود 40 سال آینده متوسط بارندگی سالیانه در ایران از 250 میلیمتر به 560 میلیمتر یعنی بیش از دو برابر می‌رسد."

این در حالی است که در دو دهه گذشته، ایران سال های بسیاری را در خشکسالی سپری کرده است و دولت و کشاورزان خسارت های بسیاری به خاطر آن داده اند. همچنین اعلام شده است که متوسط بارندگی در ایران، یک سوم متوسط جهانی است و این یعنی ایران کلا کشور بی آبی است.

با این حال معاون محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست معتقد است به دلیل گرم شدن زمین، اوضاع آبی ایران خوب می شود. او دراین باره به مهر گفته است: "متأسفانه از چند سال پیش که بحث تغییرات اقلیم در ایران مطرح شده است به دلیل نبود نیروی کافی متخصص در زمینه هوا و اقلیم در کشور تحت تأثیر نظرات کارشناسان دیگر کشورها تصور می شود که ایران به دلیل تغییرات آب و هوایی در سال های آینده کم آب تر می شود در حالیکه بنده از سال 1380 تا کنون به کرات اعلام کرده ام بر اساس نقشه های تغییرات اقلیم ایران بر اثر این تغییرات پرآب می شود نه کم آب."

اما اگر این پیش بینی معاون سازمان محیط زیست درست باشد، باید در انتظار سیل و عوارض ناشی از بارندگی های پیش بینی نشده در نیم قرن آینده بود. چه اینکه خشکسالی های گذشته و البته عدم توجه به حفظ محیط زیست و تخریب جنگل ها، تمام موانع ایجاد سیل را از بین برده است. سابقه هم نشان داده کشورهای کویری مانند ایران، چندان توانایی هضم بارندگی های سنگین را ندارد. سیلی که سال گذشته پاکستان را به فلاکت رساند، به دلیل عدم آمادگی زیست محیطی برای پذیرش بارندگی های غیرمعمول بود.

 

مدیریت نادرست، خشکسالی درپی دارد

معاون محیط دریایی سازمان محیط زیست همچنین گفت: در حال حاضر نیز در همین شرایطی که همه دم از کم آبی و بی آبی در کشور می زنند طبق آمار وزارت نیرو سالیانه بین 15 تا16 میلیمتر افزایش بارندگی داریم اما به دلیل نداشتن مدیریت صحیح بر منابع آب همواره با کمبود مواجه هستیم.

کرباسی با اشاره به اینکه در حال حاضر در ایران 400 میلیارد متر مکعب ریزش برف و باران وجود دارد گفت: از این مقدار تنها 130 میلیارد متر مکعب آن مصرف می شود و حدود 270 میلیارد متر مکعب آن از طریق رودخانه ها به خلیج فارس و دریای خزر ریخته می شود یا وارد سفره های آب زیر زمینی می شود. از این 130 میلیارد متر مکعب 110 میلیارد متر مکعب آن دربخش کشاورزی مصرف می شود وتنها 20 میلیارد متر مکعب آن برای 70 میلیون نفر جمعیت و صنایعی که در آنها آب مورد استفاده است مصرف می شود. این موضع نشان دهنده عدم مدیریت منابع آب در کشور است و اینکه بخش عمده ای از منابع آبی در کشوربه دلیل استفاده نکردن از تکنولوژی های روز دنیا درآبیاری و کود دهی صرف مصارف کشاورزی می شود که با اصلاح این روش ها می‌شود به راحتی نصف این 110 میلیارد متر مکعب آب راصرفه جویی کرد."

او معتقد است مدیریت آب در ایران کشور را به سمت خشکسالی می برد و نه کم بارشی: "درست است که ایران در اقلیم خشک و نیمه خشک واقع شده اما با این شیوه مدیریتی که روی منابع آب اعمال می کنیم کشور را به سمت خشکسالی مطلق می بریم و حتی با دو برابر شدن میزان بارندگی که در اثر تغییرات جهانی آب و هوا برای ایران تصور می شود باز هم با کمبود آب مواجه می شویم."

4747

کد خبر 188149

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • شهاب US ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۰/۰۹/۱۶
  26 0
  خدا کند پر نان هم بشود.
 • بدون نام IR ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۰/۰۹/۱۶
  9 0
  باريييييييييييييك !
 • بدون نام IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۰/۰۹/۱۶
  17 0
  يعني ميشه كه زاينده رود ما ديگر خشك نشه؟!
 • بدون نام IR ۲۲:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۹/۱۶
  7 0
  متوسط بارندگی دو برابر می شود؟!! مسخره است.
 • حسین IR ۰۰:۱۳ - ۱۳۹۰/۰۹/۱۷
  1 0
  ممکنه. احتمالش صفر! نیست.
 • بدون نام IR ۱۷:۵۱ - ۱۳۹۰/۰۹/۱۷
  4 1
  فکر کنم هیچی نگیم بهتره! آقا جان آخه طبق کدام سند و تحقیق؟
  • بدون نام IR ۱۹:۳۴ - ۱۳۹۰/۰۹/۱۸
   2 0
   سند مرتبط با اين موضوع در نقشه هاي جهاني تغييرات اقليم كه توسط كشور آمريكا در سال 1382 به چاپ رسيده است قابل رد گيري است
 • بدون نام IR ۱۹:۳۳ - ۱۳۹۰/۰۹/۱۸
  4 1
  خبر مهمي است با شناختي كه از ايشان دارم خبر بي پايه و اساس نخواهد بود و لذا متوليان امر بايد در فكر بروند
 • حامد IR ۰۲:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۵/۲۱
  2 0
  به عنوان یک متخصص در رشته منابع آب نظریات آقای کرباسی را قویا رد می کنم. این برداشت از نتایج تحقیقات تغییر اقلیم کاملا غلط و بدون پایه علمی بیان شده است.آنچه که تا کنون مشخص شده است افزایش شدت بارندگی ها در بیشتر مناطق کشور در اثر پدیده جهانی تغییر اقلیم است و نه حجم بارش ها. ما در سالهای آینده قطعا با کاهش آمار مجموع بارندگی در اکثر مناطق کشور روبرو خواهیم شد و در همین 10 سال گذشته نیز امر ایستگاه های بارانسنجی وزارت نیرو و سازمان هواشناسی نیز کاملا موید وجود روند منفی در بارش های سالانه بوده است. من نمی دانم جناب کرباشی از چه امری صحبت می کنند و این عدد افزایش 15 میلیمتری سالانه بارش را از کجا استخراج کرده اند ظاهرا ایشان نمی دانند 15 میلیمتر افزایش در متوسط بارش سالانه یعنی چه؟