چرا درصد مشارکت خوزستان در انتخابات، ۲/۵ درصد بیشتر اعلام شده است؟

با بررسی های انجام شده مشخص شده است درصد مشارکت اعلام شده در حوزه های انتخابیه ی ۱۴ گانه خوزستان نشان می دهد درصد مشارکت در خوزستان حدود چهل درصد (۴۰/۶) است اما این در حالی است که وزارت کشور درصد مشارکت استان خوزستان را حدود چهل و سه درصد (۴۳/۱۲) اعلام کرده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، روزبه کردونی، پژوهشگر حوزه سیاستگذاری عمومی در یادداشتی نوشت؛

در حالیکه کمیته اطلاع رسانی وزارت کشور در اطلاعیه اعلام میزان مشارکت در انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، درصد مشارکت استان خوزستان را حدود چهل و سه درصد (۴۳/۱۲) اعلام کرده است، بررسی میزان مشارکت اعلام شده در حوزه های انتخابیه ی ۱۴ گانه خوزستان که به صورت رسمی توسط ستاد انتخابات استان خوزستان اعلام شده است نشان می دهد درصد مشارکت در خوزستان حدود چهل درصد (۴۰/۶) است.

این تفاوت معنادار ۲/۵ درصدی در میزان مشارکت خوزستان نیازمند توضیح دقیق و ابهام زدا از سوی مسئولین ذیربط است.

مطابق اعلام رئیس ستاد انتخابات خوزستان در انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی در خوزستان بیش از سه میلیون و ۸۰۰ هزار نفر واجد شرایط رای دادن بوده اند. از سوی دیگر مستند به اعلام های رسمی ستاد انتخابات خوزستان مجموع آرای ماخوذه صحیح در ۱۴ حوزه انتخابیه یک میلیون و پانصد و چهل و دو هزار هشتصد و هفتاد و دو رای (۱,۵۴۲,۷۸۲) می باشد .

در کتاب های راهنمایی و دبیرستان فرمول محاسبه درصد به این شکل آموزش داده می شد:

درصد = ۱۰۰× مقدار کل/ مقدار موجود

که مطابق این فرمول درصد مشارکت در خوزستان ۱,۵۴۲,۷۸۲ تقسیم بر ۳,۸۰۰,۰۰۰ معادل ۴۰/۶ درصد می باشد.

بنابراین مشخص است که درصد مشارکت خوزستان مطابق اعداد اعلامی ستاد انتخابات خوزستان حدود ۴۰ درصد ( ۴۰/۶ ) است ولی مطابق اعلام کمیته اطلاع رسانی وزارت کشور بیش از چهل و سه درصد ( ۴۳/۱۲ ) می باشد که ضروری است پیرامون آن توضیح داده شود .

دغدغه مندانه از مسئولین ذیربط درخواست می شود که این تناقض و تفاوت معنادار در درصد مشارکت خوزستان را هم به احترام آحاد مردم و هم مبتنی بر راهبردهای ۴ گانه رهبری پیرامون انتخابات بویژه سلامت انتخابات شایسته پاسخگویی رسمی و ابهام زدایی بدانند و در این خصوص توضیح رسمی ارائه دهند .

پی نوشت : مورد عجیبی که در انتخابات اخیر استان خوزستان مشاهده شد تفاوت حدود ۴۶ هزار نفری در میزان مشارکت مردم حوزه انتخابیه اهواز در دو اعلام رسمی وزرات کشور و فرمانداری اهواز بوده است که هنوز توضیح رسمی در این خصوص ارائه نشده است. در این یادداشت مبنای آرای حوزه انتخابیه اهواز آمار وزرات کشور (۳۳۲۷۸۰) مبنا قرار گرفت . اما اگر آرای اعلامی فرمانداری اهواز که ۴۶ هزار رای بیشتر است نیز مبنا قرار گیرد جمع آرای مخوذه در استان خوزستان ۱۵۸۸۸۴۵ خواهد شد که در این صورت درصد مشارکت در خوزستان ۸/۴۱ می شود که بازهم دو درصد از میزان مشارکت اعلام شده توسط کمیته اطلاع رسانی وزارت کشور کمتر است .

۲۷۲۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1884595

برچسب‌ها