عصبانیت امام جمعه ایلام از ماجرای عکس گرفتن طلبه قمی از یک زن /تو چه‌کاره ای که عکس بگیری، آنهم عکس یک نامحرم؟/کسی که کشف حجاب کرده فاسق نیست

امام جمعه موقت ایلام با اشاره به قانون حجاب و عفاف،گفت: اجرای این قانون باعث بروز مشکلاتی خواهد شد، این قانون نیازمند بازنگری است و البته خانواده‌ها هم باید نسبت به وضعیت حجاب و عفاف فرزندان خود در انظار عمومی توجه بیشتری داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حجت‌الاسلام والمسلمین شمس‌الله سراج، امام جمعه موقت ایلام با اشاره به فرارسیدن جشن باستانی نوروز، اظهار کرد: باید سنن و آداب ایرانی که برگرفته از اجداد و نیاکان این سرزمین است حفظ و احیا شود چرا که بیشتر آیین‌های ایران کهن با دین اسلام منافات ندارد و همه ما ایرانی و نسبت به گرامیداشت سنن گذشتگان خود مسئول هستیم.

به گزارش ایسنا، وی گفت: نوروز یکی از سنت‌های انسانی و زیبای ایران باستان است که برنامه‌های آن از جمله دید و بازدید اقوام، عیدی دادن و تفرج و سیاحت مورد تائید اسلام نیز است که امسال به علت تقارن با رمضان باید شئونات این ماه نیز توسط گردشگران نوروزی حفظ شود.

امام جمعه موقت ایلام با اشاره به قانون حجاب و عفاف، تصریح کرد: اجرای این قانون باعث بروز مشکلاتی خواهد شد، این قانون نیازمند بازنگری است و البته خانواده‌ها هم باید نسبت به وضعیت حجاب و عفاف فرزندان خود در انظار عمومی توجه بیشتری داشته باشند.

سراج با اشاره به اظهارات وزیر کشور در حمایت از یک روحانی در جریان درمانگاهی در قم گفت: در باب امر به معروف و نهی از منکر یک قانونی مصوب شده است به نام حجاب و عفاف، قانون بماند که نقد به آن وارد هست یا نیست( اینجا جای نقد کردن نیست) ولی در مقام اجرا می‌بینیم مشکلاتی درست شده است.

وی ادامه داد: اولاً امر به معروف و نهی از منکر فقط مال دولت نیست در آیه ۱۱۲ سوره توبه یکی از ویژگی‌های مؤمنین امر به معروف و نهی از منکر است که یک وظیفه اجتماعی است، همه رساله‌های عَمَلیه را بخوانید شرایطی را برای این وظیفه مشخص کرده است، یکی از این شرایط این است آیا کسی که می‌خواهد امر به معروف و نهی از منکر انجام دهد در طرف مقابل احتمال تاثیر می‌دهد یا نمی‌دهد؟ اگر احتمال تاثیر می‌دهد وظیفه است؛ اگر احتمال تاثیر نمی‌دهد و احتمال می‌دهد کار خرابتر شود حق نداریم بگوییم؛ البته این هم تیغ دو لبه است و ممکن است برخی‌ها شانه خالی کنند و بگویند اگر ما بگوییم اثر نمی‌کند، نه احتمال عقلایی، خیلی‌ها اثر می‌کند.

امام جمعه موقت ایلام ادامه داد: اینکه خانمی را ببینید و عکس بگیرید و یا وانمود کنید که دارید عکس می‌گیرید هر دو اشتباه است، تو چکاره‌ای که عکس بگیری؟ آن هم عکس نامحرم! تذکر بده، بگو خانم! روسریتو بپوش! چادرتو بپوش!

سراج با بیان اینکه ممکن است برخی‌ها بگویند اینهایی که کشف حجاب کردند فاسق و فاجر و فلان هستند؛ نه اینطور نیست؛ خیلی از آنها ناآگاه هستند. اگر ببینند حساسیتی به آنها نیست خودشان جمع می‌کنند، ادامه داد: نکته دیگر اینکه خیلی از آنها باید خانواده‌هایشان آنها را کنترل کنند، متاسفانه ما اینقدر که به دختران و خانم‌ها گیر می‌دهیم به آقایان و شوهران و برادران و پدران آنها گیر نمی‌دهیم، اگر به آنها بگوییم شاید بیشتر ترتیب اثر داده شود؛ راه‌های غیرمستقیم را برویم و البته این وظیفه امر به معروف و نهی از منکر را از ما مردم ساقط نمی‌کند منتها برخورد و این موارد مال دولت است و مردم نمی‌خواهد در مقابل هم قرار بگیرند و موجب شود برخی‌ها از این قانون سوءاستفاده کنند، مجریان قانون آن را درست اجرا کنند.

سراج در ادامه با اشاره به اینکه بیشترین مشارکت در انتخابات مجلس مربوط به استان‌های کم برخوردار است، ادامه داد: بیشترین امکانات، اعتبارات و سهم در کابینه‌ها و پست‌های مهم کشوری برای استان های برخوردار و کلان‌شهرها است که باید از سوی دولت و مجلس در مورد توزیع اعتبارات و امکانات تجدیدنظر شود.

وی گفت: بیشترین آرای مشارکت در انتخابات اخیر را استان‌های غیربرخودار و محروم از امکانات داشتند و در مقابل میزان مشارکت استان‌های برخودار و بهره‌مند از امکانات، در مقایسه با استان های محروم کمتر بود.

امام جمعه موقت ایلام با بیان اینکه مردم با مشارکت و حضور حداکثری در انتخابات جهاد کردند، افزود: باتوجه به حساسیت انتخابات ۱۱ اسفندماه، رهبر معظم انقلاب اسلامی به کرات به اهمیت مشارکت گسترده مردم اشاره داشتند و به طور جدی به این موضوع ورود کردند.
سراج تأکید کرد: مردم در انتخابات آنچه در توان داشتند به منصه ظهور رساندند و مشارکت مردم در انتخابات میزان رضایت آنها از عملکرد مسئولان را نشان می دهد و مدیران دستگاه‌ها باید نسبت به عملکرد و رسیدگی به مطالبات عمومی پاسخگو باشند.

وی ادامه داد: حضور حداکثری مردم در انتخابات مستلزم ایجاد شرایط و عوامل متعددی از جمله مطلوبیت وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور است که میزان رضایت‌مندی مردم از جامعه را نشان می‌دهد.

امام جمعه موقت ایلام با انتقاد از شیوه نامه‌های انتخاباتی، گفت: در بیشتر کشورهای دنیا سازوکارهای انتخاباتی اجازه ورود و ثبت نام هر کسی در انتخابات را نمی‌دهد و تعداد محدودی افراد آگاه به مسائل روز، متعهد، کاربلد و مسلط به مدیریت اجازه حضور دارند.

وی اضافه کرد: باید شرایط کشور، چگونگی انتخابات ۱۱ اسفند، میزان مشارکت و علت افت تعداد آرای ماخوذه نسبت به دوره قبل آسیب شناسی شود.

خطیب موقت نمازجمعه این هفته ایلام در مورد مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: خوشبختانه بعد از سالها یک فرد بومی از استان ایلام با قاطعیت آرا وارد مجلس خبرگان شد که آشنا به وضع استان و مردم است.

۲۷۲۱۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1884559

برچسب‌ها