یک هواپیمای جاسوسی متعلق به ایالات متحده آمریکا هفته گذشته به دست نیروهای مسلح ایران افتاد.

سید صادق روحانی: خبر کوتاه بود اما بازتاب گسترده‌ای در رسانه های داخلی و خارجی داشت. این بازتاب به قدری پررنگ بود که بسیاری از حوادث هفته قبل آن رنگ و رو رفته شد. این روزها اگر سایت‌های فارسی زبان داخل و خارج کشور را باز کنید نخستین خبرها مربوط به همین پهباد که در رسانه های غربی پیش از این به جانور قندهار معروف بوده است و کمتر کسی توجهی به اخبار دیگر نظیر تبعات اشغال سفارت انگلستان در تهران نشان می‌دهد.
از سوی دیگر تفسیرها و تعبیرهای این روزها از رسانه ها و تریبون‌ها رسمی منتشر می‌شود جای تامل بیشتری دارد. در حالی که اوباما رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا بار دیگر با تاکید بر تحریم‌های فزاینده‌ای که علیه ایران وضع شده است سخن از در نظر گرفتن گزینه‌های نظامی برای مقابله با آنچه که خطر ایران هسته‌ای می‌نامد می‌کند برخی با اشاره به توانمندی‌های ایران در عرصه جنگ سایبری ایران در به زمین نشاندن یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی، آن را نشانه ضعف ارتش آمریکا و توانایی نیروهای مسلح ایران می‌دانند و خطر حمله نظامی به ایران را خطری دور از ذهن و غیر واقعی می‌نامند. برخی دیگر از تفسیرهای نشاندن هواپیمای جاسوسی آمریکا در خاک کشورمان در جدول زیر می آید: 
نام
عنوان
اظهار نظر
سید احمد علم‌الهدی
امام جمعه مشهد
سرنگونی هواپیمای جاسوسی آمریکا، مدیریت امام زمان(عج) است  
کاظم صدیقی
امام جمعه موقت تهران
کنترل هواپیمای پیشرفته جاسوسی امریکا بدست نیروهای مسلح پاداش عزاداری‌های مردم در ایام سوگواری امام حسین (ع) و امداد غیبی پروردگار بود.
سیدهاشم حسینی بوشهری
امام جمعه قم
سرنگونی هواپیمای جاسوسی آمریکا توسط نیروهای مسلح ایران، امداد غیبی بود که امنیت ملی آمریکا را به خطر انداخته است.
 
اما فارغ از آنکه نشاندن هواپیمای جاسوسی آمریکایی امداد غیبی باشد یا توانمندی فوق العاده نیروهای مسلح ایران نباید آن را بهانه‌ای برای فراموشی تهدیدهایی دانست که این روزها سایه سنگین خود را بر آسمان ایران گسترانیده است. در شرایطی که هر روز بر دامنه تحریم های اقتصادی و سیاسی جامعه جهانی علیه ایران افزوده می‌شود و با برخی هیجان زدگی‌ها روابط دیپلماتیک و به تبع آن حیثیت دیپلماتیک ایران زیر سوال رفته است، تفسیر تلاش های نیروهای جنگال ( جنگ الکترونیک) به تغییر معادلات نظامی و سیاسی منطقه بیشتر شبیه نوعی شتابزدگی تبلیغاتی و رسانه‌ای است.
اگر ما برای نمایش قدرت نیروهای مسلح خودمان، هواپیمای جاسوسی آمریکا را فوق مدرن و با امکانات باور نکردنی عنوان می‌کنیم در حال اذعان به قدرت سایبری غرب هستیم، فرصتی که اکنون این موقعیت را برای ما پیش آورده که با مهندسی معکوس این فناوری در اختیار ما نیز قرار بگیرد. از سوی دیگر این نکته را نباید از نظر دور داشت که قطعا این اولین و آخرین هواپیمای جاسوسی آمریکایی نبوده که حریم هوایی ایران را نقض کرده است. اذعان به فناوری‌های پیشرفته این هواپیما در حقیقت اذعان به تحرکات اطلاعاتی و امنیتی پیشین ایالات متحده آمریکا علیه ایران نیز هست.
نکته آخر در این ماجرا این است که به دور از هیاهوهای رسانه‌ای و تبلیغاتی نمی‌توان توان سایبری نیروهای مسلح در به غرامت گرفتن این هواپیمای جاسوسی را کتمان کرد. به تبع این نکته نیز نباید دور از نظر بماند که حیثیت نظامی ارتش آمریکا با آن بودجه هنگفت با این حادثه زیر سوال رفته است و در این شرایط قطعا آمریکا به دنبال بازسازی آب‌روی از دست رفته خویش برخواهد آمد و ما باید منتظر پاسخ ها محتمل ایالات متحده آمریکا باشیم.
 27219
کد خبر 188490

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =