ریشه مخالفت فرماندهان سپاه با بنی صدر به روایت سردار علایی/حاج احمد متوسلیان نقش مهمی در امنیت کردستان و ناکام گذاشتن کومله داشت

سردار علایی می گوید: اکثر فرماندهان سپاه از جمله حاج احمد متوسلیان با خلقیات و شیوه رفتاری و منش بنی صدر که رئیس جمهور شده بود، مخالف بودند. زیرا بنی صدر دارای دانش نظامی نبود و با مسائل کردستان هم آشنا نبود و حزب دموکرات از این وضعیت برای گسترش نفوذ خود استفاده می کرد.

جواد مرشدی:۱۲ فروردین ماه سال گذشته بود که سردار سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران در دیدار نوروزی با خانواده حاج احمد متوسلیان به شهادت این سردار رشید اذعان کرد و وی را اولین شهید ایرانی در راه فتح قدس برشمرد.

سالگرد این خبر را بهانه ای برای پرداختن به شخصیت والامقام این شهید قرار دادیم و در گفت و گو با سردار حسین علایی که آن زمان فرماندهی سپاه آذربایجان غربی را بر عهده داشت به برخی حماسه آفرینی‌های وی پرداختیم.

سردار علایی در این گفتگو از ریشه اختلاف فرماندهان سپاه با بنی صدر روایت کرد و گفت؛«بنی صدر که از سوی امام خمینی حکم فرماندهی کل قوا را دریافت کرده بود، نمی دانست که چگونه باید مسائل و معضلات مربوط به نا امنی های ایجاد شده توسط حزب دموکرات در کردستان را حل کند. متأسفانه او به نظرات میدانی فرماندهان سپاه در کردستان و نیز در جبهه های جنگ نیز بی توجه بود و برای دیدگاه های آنها اهمیتی قائل نمی شد.»

فرمانده پیشین نیروی دریایی سپاه پاسداران همچنین به بیان نکاتی از نقش تیپ محمد رسول الله در عملیات مهم دوران دفاع مقدس پرداخت و درباره حاج احمد متوسلیان گفت؛ «حاج احمد متوسلیان هم در ۲۹ سالگی در رأس یک گردان از رزمندگان تیپ محمد رسول الله از اولین کسانی بودند که داوطلب عزیمت به سوریه جهت مقابله با ارتش اسرائیل شدند.»

مشروح گفت و گوی خبرآنلاین با سردار حسین علایی را بخوانید:

******

آقای علایی! از منش و توانمندی های حاج احمد متوسلیان برایمان بگویید.

احمد متوسلیان یکی از فرماندهان باصفا و پرانرژی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ابتدای تشکیل سپاه بود. او فرمانده سپاه مریوان در اوج شرارت های حزب دموکرات کردستان بود. متوسلیان برای ناکام گذاشتن طرح رژیم بعثی عراق برای بهره گیری از احزاب دموکرات و کومله برای خارج کردن کردستان از کنترل حکومت جمهوری اسلامی ایران از تهران به کردستان رفته بود. او تا اواسط زمستان سال ۱۳۶۰ در کردستان مشغول فعالیت بود و برای برقراری امنیت در آن استان به محمد بروجردی کمک می کرد.

ایشان با خواست آقای محسن رضایی فرمانده کل سپاه قرار شد تا با نیروهای خود در کردستان، تیپ ۲۷ محمد رسول الله را تشکیل دهد و با رزمندگان همراهش راهی جبهه جنوب شود تا بتوانند در عملیات های آزادسازی سرزمین های ایران از اشغال ارتش عراق شرکت کنند.

شما هم همراه ایشان در کردستان بودید؟

زمانی که متوسلیان فرمانده سپاه مریوان بود، من فرمانده سپاه آذربایجان غربی بودم و با شهیدان محمد بروجردی که در کرمانشاه مستقر و فرمانده عملیات غرب کشور بود و نیز با ناصر کاظمی که فرمانده سپاه استان کردستان و در سنندج مستقر بود، در ارتباط بودم. اما در جلساتی که قبل از شروع جنگ در تهران با حضور تمامی فرماندهان سپاه های استان ها و شهرستان ها برگزار می شد، حاج احمد متوسلیان و حاج ابراهیم همت را می دیدم و با آنها آشنا شده بودم.

حُسن این جلسات آن بود که فرماندهان سپاه سراسر کشور با یکدیگر آشنا و دوست می شدند و از تجربیات همدیگر استفاده می کردند و هماهنگی های لازم با یکدیگر را نیز انجام می دادند و روابط صمیمانه ای با هم برقرار می کردند و از وضعیت امنیتی و اجتماعی و عملیاتی مناطق همدیگر با خبر می شدند.

در زمان ریاست جمهوری بنی صدر حاج احمد متوسلیان در مورد ایشان مواضعی داشتند؛ بنی صدر از این موضع ناراحت بود و این موضوع را به امام منتقل کرد. شما در جریان این موضوع هستند.از ماجرا برایمان بگویید.

در آن زمان اکثر فرماندهان سپاه از جمله حاج احمد متوسلیان با خلقیات و شیوه رفتاری و منش بنی صدر که رئیس جمهور شده بود، مخالف بودند. زیرا بنی صدر دارای دانش نظامی نبود و با مسائل کردستان هم آشنا نبود و حزب دموکرات از این وضعیت برای گسترش نفوذ خود استفاده می کرد.

بنی صدر که از سوی امام خمینی حکم فرماندهی کل قوا را دریافت کرده بود، نمی دانست که چگونه باید مسائل و معضلات مربوط به نا امنی های ایجاد شده توسط حزب دموکرات در کردستان را حل کند. متأسفانه او به نظرات میدانی فرماندهان سپاه در کردستان و نیز در جبهه های جنگ نیز بی توجه بود و برای دیدگاه های آنها اهمیتی قائل نمی شد.

فرماندهان سپاه هم توجهشان به نظرات و دیدگاه های امام خمینی بود و به دنبال جلوگیری از تجزیه کشور در برابر اقدامات حزب دموکرات و کومله و نیز در تلاش برای حفظ تمامیت ارضی کشور در برابر حملات رژیم بعثی عراق بودند.

بنی صدر به ارزش و اهمیت نیروهای داوطلب مردمی و بسیجی پی نبرده بود و تنها اتکایش به واحدهای ارتش بود. در حالی که تکیه تنها به ارتش بدون بهره گیری از ظرفیت هایی که انقلاب اسلامی در بین مردم برای دفاع از کشور بوجود آورده بود، خیلی کارساز نبود. این موضوع ریشه اصلی اختلاف فرماندهان میدانی سپاه از جمله احمد متوسلیان با بنی صدر بود.

به هر حال بنی صدر از فرصت عظیمی که مردم و امام خمینی در اختیار وی قرار دادند، نتوانست بخوبی استفاده کند و بجای همگرایی با خیل عظیم طرفداران امام خمینی، او به درگیری با آنها پرداخت و زمان طلایی کشور را برای گسترش انسجام ملی از دست داد.

اما از زمانی که حاج احمد متوسلیان وارد جبهه جنوب شد و در کنار سایر فرماندهان برجسته جنگ مثل شهیدان حسین خرازی، احمد کاظمی، مهدی و حمید باکری، مهدی زین الدین و آقایان رحیم صفوی، غلامعلی رشید، مرتضی قربانی، حسن باقری و دیگران قرار گرفت، توانست در دو عملیات بسیار مهم فتح المبین و بیت المقدس شرکت کند و توانایی های خود و قابلیت های تیپ تازه تشکیل شده محمد رسول الله را نشان دهد و در جبهه به کار گیرد.

از تاکتیک های جنگی ایشان موردی به خاطر دارید؟

در عملیات فتح المبین که قوای ایران تا نزدیکی مرز فکه پیشروی کردند، تیپ محمد رسول الله نیز یکی از واحدهای موثر بود. در عملیات فتح المبین، تیپ محمد رسول الله توانست با نفوذ به عمق مواضع ارتش عراق در تپه های علی گره زد و با دور زدن قوای دشمن، نیروهای خود را به مواضع توپخانه ارتش عراق برساند و حدود ۸۰ توپ صحرایی را به غنیمت بگیرد.

همچنین صلابت و تلاش های این تیپ در عملیات بیت المقدس موجب شد تا در کنار سایر تیپ های سپاه مثل تیپ های امام حسین و نجف، قوای ایران از رودخانه کارون عبور کنند و خود را پس از یک نبرد یک هفته ای به کنار جاده اهواز- خرمشهر برسانند.

آیا در زمان ایشان عملیاتی انجام شد که ایران به مرزهای بین المللی برسد، همچنین داستان ربوده شدن و شهادت این فرمانده در بیرون از مرزهای کشور را از زبان شما بشنویم.

پس از آزادسازی خرمشهر، ارتش اسرائیل به لبنان حمله کرد و تا بیروت پیشروی کرد. این اقدام موجب شد تا ایران بخشی از قوای خود را جهت کمک به مردم لبنان برای دفع تجاوز صهیونیست ها به سوریه اعزام کند. حاج احمد متوسلیان هم در ۲۹ سالگی در رأس یک گردان از رزمندگان تیپ محمد رسول الله از اولین کسانی بودند که داوطلب عزیمت به سوریه جهت مقابله با ارتش اسرائیل شدند.

آن زمان با مخالفت امام خمینی در مورد درگیر شدن قوای ایران در یک جبهه جدید، قوای اعزامی ایران از ارتش و سپاه به میهن بازگشتند، ولی حاج احمد متوسلیان که با چند نفر دیگر جهت شناسایی وضعیت میدانی به لبنان رفته بودند، توسط گروه فالانژهای مسیحی لبنان که با اسرائیل همکاری می کردند، ربوده شدند که متأسفانه تا کنون خبری از آنها نیست.

گرچه گفته می شود که حاج احمد متوسلیان و همراهانش به شهادت رسیده اند ولی همچنان از خدای بزرگ می خواهیم تا سرنوشت آنها را روشن کند و موجبات خوشحالی خانواده ها و دوستانشان را فراهم آورد.

۲۱۲۲۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1889680

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =