۰ نفر
۲۲ آذر ۱۳۹۰ - ۰۸:۱۹

روزنامه شرق نوشت:

پسری که به سبک فیلم‌های وسترن آمریکایی با تفنگ بادی با دوستانش شوخی کرد و باعث کورشدن چشم یکی از آنها شد، با درخواست قصاص چشم از سوی شاکی پای میز محاکمه رفت.
12 فروردین امسال پرستاران بیمارستانی در کرج خبر دادند پسربچه‌ای به نام محمد یک چشم خود را از دست داده ‌است. ماموران زمانی در محل حاضر شدند که محمد از بیهوشی خارج شده بود. او ادعا کرد دوستش علی وی را مورد اصابت گلوله تفنگ بادی قرار داده ‌است. این نوجوان گفت: من و بچه‌ها در خیابان داشتیم بازی می‌کردیم که علی آمد و تفنگی در دستش بود. او مثل فیلم‌های سینمایی سلاح را به سمت ما گرفت و گفت دست‌ها بالا بعد شلیک کرد و من بعد از آن متوجه چیزی نشدم. پلیس با توجه به گفته‌های این نوجوان، علی -پسر 16‌ساله – را بازداشت کرد. او اتهامش را پذیرفت و گفت شلیک من باعث کور شدن محمد شد اما نمی‌خواستم این کار را بکنم و آن ماجرا یک شوخی بود.
تحقیقات از این دو نوجوان تکمیل و پرونده با صدور کیفرخواست برای محاکمه به شعبه اول دادگاه کیفری‌استان البرز نزد قاضی رنجبر رییس دادگاه و چهار قاضی مستشار (مینایی، سهرابی، اصف‌الحسینی و بصیرنیا) فرستاده و روز گذشته جلسه رسیدگی به این پرونده برگزار شد.
در ابتدای جلسه نماینده دادستان البرز در جایگاه حاضر شد و برای علی درخواست صدور مجازات قانونی کرد. او گفت: براساس تحقیقاتی که ما انجام دادیم علی با برداشتن تفنگ ساچمه‌ای از خانه بیرون رفت و قصد داشت برای دوستانش قدرت‌نمایی کند که این اتفاق رخ داد. علی تفنگ ساچمه‌ای را به سمت محمد نشانه رفت و درست چشمش را هدف گرفت. ما تحقیقات زیادی در این خصوص انجام دادیم و متهم خودش هم به جرم ارتکابی اعتراف کرده ‌است. صحنه حادثه بازسازی شده و مقرون به واقع ‌است ضمن اینکه شاهدان هم در این خصوص شهادت داده‌اند، بنابراین با توجه به اینکه مدارک کافی در پرونده وجود دارد به عنوان نماینده دادستان درخواست مجازات برای متهم را دارم.
سپس محمد نوجوان 12ساله در جایگاه حاضر شد. او گفت: وقتی علی از خانه بیرون آمد به ما گفت هر کس بماند او را می‌زنم بچه‌ها زیاد بودند. همه فرار کردند اما من ماندم و او یکدفعه به سمتم شلیک کرد و من دیگر متوجه چیزی نشدم. وقتی به‌هوش آمدم، دیدیم در بیمارستان هستم و چشم چپم جایی را نمی‌بیند. اصلا باورم نمی‌شد کور شده‌ام و هنوز هم که ماه‌ها از این حادثه گذشته، نمی‌توانم این حادثه را فراموش کنم و برای متهم درخواست مجازات دارم.
در ادامه مادر محمد در جایگاه حاضر شد و با توجه به اینکه پسرش هنوز به سن قانونی نرسیده بود، به عنوان قیم قانونی او درخواست کرد عامل کور شدن پسرش، قصاص شود. او گفت: محمد یک پسربچه‌ است و از دست دادن چشمش سرنوشت او را تحت تاثیر قرار داده‌ و پسرم دیگر نمی‌تواند مثل سابق زندگی کند. او می‌توانست آدم خیلی موفقی شود و حالا که علی با رفتارش باعث تغییر سرنوشت پسرم شده، من درخواست صدور قصاص برای او را دارم تا متوجه شود چه بر سر پسرم آورده است.
سپس علی به جایگاه فراخوانده شد. او گفت: من اتهامم را قبول دارم و از اینکه باعث شدم محمد کور شود، معذرت می‌خواهم. آن روز من تفنگ ساچمه‌ای پدرم را برداشتم و بیرون آمدم. می‌خواستم گنجشک شکار کنم و پیش دوستانم کم نیاورم و بگویم چقدر قوی هستم. به بچه‌ها گفتم تفنگ دارم و حالا می‌بینید چه می‌کنم اصلا نمی‌خواستم آنها را بترسانم، بلد هم نبودم ماشه را بچکانم بچه‌ها خودشان ترسیدند و فرار کردند، من هم می‌خواستم وقتی گنجشک را زدم، جسدش را به دوستانم نشان دهم و احساس غرور کنم اما نمی‌دانم چه شد که این اتفاق افتاد من می‌خواستم به سمت بالا شلیک کنم اما هول کردم و دستم لرزید. از محمد و مادرش عذرخواهی می‌کنم و درخواست دارم مرا ببخشند. ما با هم همسایه‌ هستیم و من با محمد هیچ‌مشکلی هم نداشتم و ندارم. او دوست من بود. قصاص چشم من مشکلی را برای محمد حل نمی‌کند. درخواست دارم پیشنهاد دیگری را برای حل این مشکل بدهد.
در این هنگام قاضی رنجبر پایان جلسه اول محاکمه را اعلام و ادامه رسیدگی به پرونده را به بعد موکول کرد.
47282

کد خبر 189119

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
  13 5
  این بچه با یه لحطه بی غفلتی باعث شد دوستش برای همیشه از یک چشم کور بشه، نه قصدی داشت و نه با نیت عمدی این کار رو کرد.مطمئنا تا آخر عمر هم عذاب این کاری که کرده باهاش میمونه. اما من در عجبم از مادر قربانی که با چه تفکری همچین تصمیمی گرفته؟؟؟ یک انسان بالغ چه جوری میتونه به راحتی تصمیبم به قصاص بچه ی 16 ساله ای بگیره که نه سابقه ی خشونت داشته و نه عمدی تو کارش بوده، میخوام بدونم این مادر عزیز اگر پسر خودش هم مرتکب این کار شده یود از گرفته شدن همچین تصمیمی توسط والدین قربانی استقبال میکرد؟؟ تاسف آوره....منکر ناراحتی و داغدیدگی این مادر نمیشم اما همجین تصمیمی هیچ چیزی رو به جای اولش برنمیگردونه، فقط میشه کار وحشیانه ی یک بزرگسال در قبال یه لحظه بی غفلتی یه نوجوون بی فکر....
 • بدون نام IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
  3 14
  به هر حال علي جان بايد اعمال قانونت بكنن. قوي باش، قوي !!
 • جواد IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
  14 4
  خواهشا پسر دیگری را کور نکنید
 • بدون نام IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
  10 4
  کاری نداریم خداوکیلی این بنده خدا نباید قصاص بشه جون شوخی بوده و باید جبران خسارت کنه و اگه سیستم قضا واقعا باید حکم قصاص بده بهتره اینگونه موارد رو قانونگزار سریعا حل کنه و براش قانون جدید تعذیف کنه
 • بدون نام IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
  10 0
  چقدر بچه های این روزه زمونه مودب و فهیم شدند. به شخصه از بیانشون واقعا لذت بردم!! با 12 و 16 سال سن اینقدر رسمی و قشنگ حرف میزنن: "نمی‌توانم این حادثه را فراموش کنم و برای متهم درخواست مجازات دارم" "حتی بلد نبودم ماشه را بچکانم ... از محمد و مادرش درخواست دارم مرا ببخشند... قصاص چشم من مشکلی را برای محمد حل نمی کند ... پیشنهاد دیگری برای حل این مشکل ..." بابا شرقی ها یه ذره خوندنی تر گزارش تهیه کنین. شما خبرآنلاینیا هم یکم بهتر گزینش با خلاصه کنین
 • بدون نام IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
  16 2
  به سبک فیلمهای وسترن امریکایی؟؟!!!!!!واقعا که اخر عقده و کوته فکری هستید!!
 • بدون نام IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
  14 4
  این قضیه واقعا مسخرست قصاص چشم دیگه چیه؟؟؟؟ حالا که یکی کور شده باید زد یکی دیگه را کور کرد!!!!!!!!!!!
 • بدون نام IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
  13 3
  بهتره این خانواده دیه بگیرن و از قصاص بگذرن چون بچه بوده و قصاص اصلا درست نیست
 • me IR ۱۷:۴۶ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۲
  8 13
  حقش هست که کور بشه چون زده عی وحشی ها چشم بد بخت رو کور کرده حالا بگذرن خودتون اگه یکی میزد چم تون رو کور میکرد راضی میشدید ببخشید احمقانه فکر نکید چرت هم نگید
 • پويا IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۳
  5 7
  لطفاً دوستان هر وقت كور شدند راجع به زجري كه اين بچه بايد تا آخر عمر بكشه اظهار نظر كنند! لطفاً دوستان هر وقت بچه شون رو يكي كور كرد راجع به اين كه قصاص وحشيانه، عقده و كوته فكري هست يا نه نظر بدن! (دوستان اميدوارم هيچ وقت لازم نشه نظر بدين)
 • بدون نام IR ۱۷:۱۵ - ۱۳۹۰/۱۲/۰۶
  0 0
  درسته ولی از عمد نبوده،در ضمن بچه بوده