۰ نفر
۲۸ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۷:۵۸
چطور در بازار بورس سرمایه گذاری کنیم؟

بورس یک بازار مالی است که در آن اوراق بهادار مختلفی مثل سهام، اوراق قرضه، ارز و کالاهای مختلف معامله می‌شود.

از آنجایی که با حداقل سرمایه از طریق بورس می‌توان به بازار سرمایه راه یافت، بورس خیلی پرطرفدار بوده و افراد زیادی را به خود جلب می‌کند. برای فعالیت در بورس می‌توان از دو روش مستقیم و غیر مستقیم اقدام کرد.

راحت‌ترین مسیر سرمایه‌گذاری در بورس

البته که اساس سرمایه گذاری در بورس بر شراکت و سود است اما با ریسک زیادی همراه است. به همین خاطر خیلی‌ها راحت‌ترین مسیر سرمایه گذاری، یعنی روش غیر مستقیم را انتخاب می‌کنند. برای اینکه در بازار بورس با کمترین چالش به نتیجه برسیم، استفاده از کارشناسان نخبه در شرکت‌های سبدگردان مثل اینوستو برای انتخاب صندوق‌های سرمایه‌گذاری معتبر و برترین پلتفرم‌ها بهترین راهکار است.

نحوه سرمایه گذاری در بورس

اصل شکل‌گیری بورس به‌منظور تأمین منابع مالی شرکت‌ها است و بر اساس شراکت و سود بنا شده است. شرکت‌ها با عبور از یکسری فیلترها و ضوابطی که سازمان بورس برایشان در نظر گرفته در بازار اول، بازار دوم و بازار فرابورس پذیرفته می‌شوند و سهام‌های خود را با نماد خاصی به عرضه می‌گذارند. بازار بورس در ایران به چهار دسته کلی؛ بورس اوراق بهادار، فرابورس، بورس انرژی و بورس کالا تقسیم می‌شود که هر کدام شامل زیرمجموعه هستند. (فراموش نکنیم که با مطالب آموزشی که در وبلاگ آموزشی اینوستو و سایر کارگزاری‌ها برای آموزش تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی و تابلوخوانی ارائه می‌شود و می‌توان برای افزایش آگاهی برنامه ریزی کرد.)

چطور در بازار بورس سرمایه گذاری کنیم؟

انواع روش‌های خرید و فروش سهام در بورس

اگر مسیر مستقیم را برای سرمایه‌گذاری در بورس انتخاب کرده‌اید، باید حسابی آموزش ببینید، اخبار را پیگیری کنید و با معامله‌گرهای حرفه‌ای مشورت کنید. البته که با روی کار آمدن سامانه‌های سرمایه‌گذاری اینترنتی، خرید و فروش سهام و سرمایه‌گذاری در بورس خیلی راحت‌تر از زمان‌های گذشته شده است. در حال حاضر هم می‌توان از روش‌های مختلف مثل سفارش تلفنی یا مراجعه حضوری و تکمیل فرم برای سرمایه‌گذاری در بورس اقدام کرد.

چطور در بازار بورس سرمایه گذاری کنیم؟

در هر حال، سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس نیازمند وقت و انرژی است که گاهی معامله‌گرهای حرفه‌ای را هم به چالش می‌کشاند. اما اگر مسیر سرمایه‌گذاری غیر مستقیم را انتخاب کردید، فقط کافی است که به دنبال صندوق‌های سرمایه‌گذاری ایمن و معتبر بگردید تا آن‌ها با علم و آگاهی که دارند این کار را برای شما انجام دهند. اگر انتخاب شما سرمایه گذاری مستقیم در بورس است، مسیر زیر را دنبال کنید.

چطور در بازار بورس سرمایه گذاری کنیم؟

مراحل سرمایه گذاری مستقیم در بورس

1. دریافت کدبورسی

برای سرمایه‌گذاری در بورس اولین قدم این است که سجامی شده و کد بورسی دریافت کنید. به منظور ارائه خدمات یکپارچه و فراگیر باید تمامی فعالان بازار سرمایه برای راه‌اندازی سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) اقدام کنند. برای دریافت کد بورسی یک سیم کارت به‌نام فرد و داشتن کد ملی الزامی است.

2. ثبت نام در یک کارگزاری

برای سرمایه‌گذاری در بورس و خرید و فروش سهام باید یک سامانه سرمایه‌گذاری اینترنتی معتبر را انتخاب کنید. کارگزاری بورس یک شرکت مالی است که به عنوان واسطه‌ای بین مشتریان و بازار بورس عمل می‌کند. سامانه سرمایه‌گذاری آنلاین کارگزاری‌ها بستری مناسب برای خرید و فروش سهام و سایر خدمات مورد نیاز معامله‌گران و سرمایه‌گذاران است.

البته لازم به ذکر است که کارگزاری‌ها این کارها را به‌صورت رایگان انجام نمی‌دهند و در ازای هر معامله کارمزد می‌گیرند. در واقع معادل 0.5 درصد از ارزش فروش سهام (نه سود معامله) را به صورت خودکار به عنوان کارمزد از حساب شما کسر می‌کنند.

3. شارژ حساب کاربری

بعد از انتخاب کارگزاری و ثبت نام در اپلیکیشن و سامانه مورد نظر یک کدکاربری و رمز ورود اختصاصی در اختیارتان می‌گذارند. حالا شما یک حساب در آن کارگزاری دارید که برای سرمایه‌گذاری در بورس باید آن را شارژ کنید. با مبلغ 500 هزار تومان حساب شما شارژ می‌شود و می‌توانید برای سرمایه‌گذاری در سهام با همین مبلغ اندک کار خود را شروع کنید.

  1. انتخاب نماد

برای خرید سهام و شروع سرمایه‌گذاری در بورس، با توجه به اطلاعاتی که به دست آورده‌اید درباره‌ی شرکت‌ها و سهام‌ها و با توجه به آموزش‌های بورسی، نماد (شرکت) مورد نظر را انتخاب یا جستجو کنید. در حال حاضر بیش از 600 شرکت در بورس سهام خود را عرضه می‌کنند. نماد بورسی در واقع خلاصه‌ای نام شرکت‌های بورسی است به عنوان نمونه نماد شرکت مخابرات ایران (اخابر) است. با انتخاب نماد در سامانه کارگزاری برایتان کادرهای مختلف مثل تعداد، قیمت و مواردی از این قبیل باز می‌شود تا شما را در خرید بهتر یاری کند.

  1. ثبت سفارش خرید سهام

بعد از مشخص کردن نماد، تعداد سهام و قیمت‌ها، اگر تصمیمتان برای خرید سهام قطعی است روی گزینه‌ی خرید کلیک کنید. در صورتی که همزمان با خرید شما فروشنده‌ای آماده‌ی عرضه باشد، خرید با موفقیت انجام می‌شود و شما می‌توانید سهام خریداری شده را در بخش سبد سهام خود مشاهده کنید.

چگونه سهام خود را بفروشیم؟

برای فروش سهام و دارایی‌های خود باید به سبد سهام (پرتفوی) خود رفته و از پنجره اطلاعات نماد، گزینه فروش را انتخاب کنید. الباقی مسیر همانند مسیر فروش است. به این صورت که باید قیمت و تعداد مد نظر خود را مشخص کنید. در صورتی که همزمان با ثبت سفارش فروش، خریداری در بازار بود، سفارش فروش شما تأیید و با کسر مبلغ کارمزد، مبلغ بعد از دو روز کاری به حساب شما واریز می‌شود.

نکات مهم برای سرمایه گذاری در بازار بورس

برای خرید و فروش سهام چند نکته‌ی اساسی است که باید به آن توجه داشت:

سرمایه‌ی مازاد: تمام آنچه‌که دارید و ندارید را در سرمایه‌گذاری بورس نگذارید. برای سرمایه گذاری در بورس از سرمایه‌ی مازاد خود استفاده کنید.

ارزش ذاتی سهام: ارزش ذاتی سهام با توجه به بررسی دقیق روند مالی شرکت‌ها و پتانسیل رشد آن‌ها به دست می‌آید. انتخاب سهام با توجه به ارزش ذاتی آن به سود می‌انجامد.

قابلیت نقدشوندگی: توجه به قابلیت نقدشوندگی سهام از موارد مهمی است که باید در زمان انتخاب نماد به آن دقت کنیم. نباید سهامی را بخریم که مشتری اول و آخر آن خودمان باشیم.

سرعت و دقت: برای خرید سهام احساسی و هیجانی عمل نکنید. سرمایه‌گذاری در بورس با ریسک همراه است. اما این دقت نباید باعث شود که زمان را از دست بدهید. معاملات سهام در بورس از ساعت 9 الی 12:30 انجام می‌شود.

کنترل ریسک: برای اینکه بی‌گدار به آب نزنید، تمامی جوانب را با دقت بررسی کنید.

استفاده از پشتیبانی کارگزاری: برای اینکه نتیجه‌ی تصمیمات شما شیرین باشد، از پشتیبانی کارگزاری‌ها کمک بگیرید.

برای سرمایه گذاری در بورس چگونه حساب معاملاتی خود را شارژ کنیم؟

برای خرید سهام و شارژ حساب معاملاتی درست مثل بانک شما می‌توانید از طریق مختلف مثل پرداخت شتابی، فیش واریز نقدی، حساب وکالتی، دستگاه کارتخوان موجود در شعب و هر نوع روش دیگری برای شارژ اقدام کنید. اما برداشت پول، تنها از همان حسابی که در سامانه ثبت کرده‌اید امکان‌پذیر است و بس. مگر اینکه پیش از فروش سهام آن را ویرایش کنید.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1895969

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =