۱ نفر
۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۹:۵۹
پرفروش‌ترین کتاب‌های حوزه دین

گزارش آماری خانه کتاب و ادبیات ایران از پرفروش‌های نمایشگاه مجازی ۱۴۰۲

در هفته برگزاری سی و پنجمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، ۱۰ عنوان کتاب پرفروش حوزه دین در نمایشگاه مجازی سال گذشته را بشناسیم.

به گزارش مبلغ به نقل از خبرگزاری کتاب، هر ساله در نمایشگاه کتاب تهران اقبال عمومی زیادی به کتاب های حوزه دین و معارف اسلامی صورت می‌گیرد. بر طبق آماری که خانه کتاب و ادبیات ایران از نمایشگاه مجازی ۱۴۰۲ اعلام کرده، می‌توان از عناوین کتاب‌های پرفروش در حوزه دین و معارف اسلامی باخبر شد. طبق معمول کتاب‌های قرآن کریم، مفاتیح الجنان و تفسیر قرآن کریم در صدر پرفروش‌های نمایشگاه بوده‌اند اما در این گزارش به سراغ کتاب‌هایی به غیر از عناوین مذکور رفته‌ایم.

کتاب‌های پرفروش حوزه دین/ از کهکشان نیستی تا طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن

۱. کهکشان نیستی: داستانی بر اساس زندگی آیت‌الله سیدعلی قاضی‌طباطبایی
مؤلف: محمدهادی اصفهانی
ناشر: فیض فرزان
کتاب کهکشان نیستی برای اولین بار در سال ۱۳۹۹ منتشر شد. این کتاب بر اساس زندگی آیت‌الله سیدعلی قاضی طباطبائی نوشته شده و روایتی است که زندگی او را به زیبایی تشریح می‌کند. نویسنده، داستان را از جوانی مرحوم قاضی و در سن ۲۷ سالگی او آغاز کرده است. همه چیز از سفر آیت الله قاضی به شهر نجف شروع می‌شود و تا پایان عمر پربرکت او را در بر می‌گیرد. این اثر شامل ۷۵ بخش است که هریک از آن‌ها با آیه‌ای از قرآن آغاز می‌شود.

کتاب‌های پرفروش حوزه دین/ از کهکشان نیستی تا طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن

۲. ترجمه الغارات: سال‌های روایت نشده از حکومت امیرالمومنین(ع)
مترجم: سید محمود زارعی با مقدمۀ علیرضا پناهیان
ناشر: بیان معنوی
کتاب «الغارات» را نخستین بار «ابراهیم بن محمد ثقفی کوفی» از علمای بنام شیعه نگاشت و اینک از کهن‌ترین منابع موجود در رابطه با وقایع نیمۀ دوم حکومت امیرالمؤمنین (ع) به شمار می‌رود. در دو سال پایانی زندگی امیرالمومنین که سرشار از تلخی و مظلومیت است، معاویه که دریافته بود توانایی مقابله مستقیم با حضرت را ندارد با ایجاد گروه‌های چریکی آنها را مامور ساخت به شکل تدریجی به بدنه حکومت اسلامی ضربه وارد سازند و به شکلی ناگهانی شهرهای اسلامی را غارت کنند. از همین روی این دو سال به الغارات شهرت یافت.
امیرالمومنین که از حیله معاویه آگاهی داشتند و می‌دانستند این راهزنی‌های کوچک به شکلی نرم حکومت اسلامی را فلج خواهد ساخت به کرات مردم کوفه را دعوت به جهاد کردند اما فهم غلط مردم از مواضع امام سبب شد تا با ایشان نکنند تا در نهایت ایشان توسط یک انسان منحرف و بدسرشت ترور شوند. این کتاب را در واقع می‌توان مقتل حضرت علی ابن ابی طالب (علیه السلام) دانست.

کتاب‌های پرفروش حوزه دین/ از کهکشان نیستی تا طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن

۳. تمثیلات اخلاقی، تربیتی
مؤلف: آیت‌الله حایری‌شیرازی
ناشر: دفتر نشر معارف (وابسته به نهاد نمایندگی مقام رهبری در دانشگاه)
«تمثیلات» مجموعه‌ای سه جلدی از آیت‌الله محی‌الدین حائری شیرازی است که نشر معارف آن را در قطعات کم حجم به چاپ رسانده است. این مجموعه شامل دو جلد تمثیلات اخلاقی، تربیتی و یک جلد تمثیلات اعتقادی علمی و یک جلد تمثیلات سیاسی اجتماعی است که برای اولین‌بار در دهه ۷۰ توسط حجت‌الاسلام محمدرضا رنجبر، جمع‌آوری و تدوین شد تا صدها تمثیل از مجموعه بیانات آیت‌الله حائری شیرازی، در اختیار مشتاقان قرار گیرد.

کتاب‌های پرفروش حوزه دین/ از کهکشان نیستی تا طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن

۴. چگونه یک نماز خوب بخوانیم؟
مؤلف: علیرضا پناهیان
ناشر: بیان معنوی (وابسته به موسسه فرهنگی هنری عصر بیان معنوی)
نماز خوب چه نمازی است؟ آثار و فواید یک نماز خوب و نقش آن در زندگی چیست؟ چگونه باید یک نماز خوب بخوانیم؟ چرا باید خوب نماز بخوانیم؟ این کتاب که برگرفته از سخنرانی‌های حجت‌الاسلام پناهیان در حرم مطهر رضوی درباره نماز است که به چنین سوالاتی پاسخ می‌دهد.
در بخشی از این اثر آمده است: «نماز خوب خواندن، رسیدگی به واجبات نماز است. نماز خوب خواندن یعنی این‌که واجبات نماز را بپذیرم، و به آن گردن بنهم. واجبات نماز طوری قرار داده شده‌اند که معمولاً برای انسان خسته‌کننده هستند. قسمت‌های واجب نماز به گونه‌ای است که بعد از چند روز، نماز برای آدم تکراری می‌شود. کافی است همین را بپذیریم و این پذیرش را در چهره و رفتار خودمان نشان دهیم.»

کتاب‌های پرفروش حوزه دین/ از کهکشان نیستی تا طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن

۵. حضرت حجت (عج): مجموعه بیانات و اشارات آیت‌الله بهجت (قدس‌سره) پیرامون حضرت ولی عصر (عج)
ناشر: واژه پرداز اندیشه
آیت‌الله محمدتقی بهجت، فقیه عارف معاصر، از جمله علمایی بودند که سخن از امام زمان (عج) در بسیاری از بیانات‌شان تکرار شده بود. در این کتاب شاگردان و دوستداران آیت‌الله بهجت به گردآوری و پیاده سازی تمام سخنان ایشان در مورد حضرت حجت پرداخته‌اند.
کتاب «حضرت حجت» در چهار گلستان تقسیم شده است. در بخش ابتدایی منظومه فکری آیت الله بهجت در مورد امام تبیین شده است. گلستان دوم، مشتمل بر تمام گفتارها و پرسش و پاسخ‌هایی است که ایشان در مورد امام زمان مطرح کرده‌اند. در بخش سوم شرط تشرف به ساحت امام و تجربیاتی که ایشان نقل کرده‌اند یا خود به تشرف حضرت نائل شده‌اند به شکل مفصل ذکر شده‌ است. بخش پایانی، تلاش شاگردان و همراهان ایشان برای پاسخگویی به برخی سوالات و شبهات در مورد امام براساس تعالیم و نظرات آیت الله بهجت است.

کتاب‌های پرفروش حوزه دین/ از کهکشان نیستی تا طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن

۶. «سیره پیشوایان: نگرشی بر زندگانی اجتماعی، سیاسی و فرهنگی امامان معصوم علیهم‌السلام»
مؤلف: مهدی پیشوایی
ناشر: موسسه تعلیماتی و تحقیقاتی امام صادق (ع)
این کتاب که نگرشی بر زندگانی اجتماعی، سیاسی و فرهنگی امامان معصوم علیهم السلام دارد با مقدمه‌ای از آیت الله جعفر سبحانی آغاز می‌شود. از ویژگی‌های بارز این کتاب می‌توان به نثر بسیار ساده، روان و داستان گونه آن اشاره کرد.
شیوه طرح مباحث و موضوعات بدین گونه است که در تشریح سیره هر امام، نخست دورنمایی از مراحل زندگی ایشان ارائه شده، سپس فضای اجتماعی و سیاسی عصر آن امام تشریح می‌شود و خطوط اساسی زندگی و تناسب مواضع سیاسی، اجتماعی‌شان با شرایط حاکم بر جامعه آن روز مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. بدین ترتیب، مسئله توجه ائمه به عنصر زمان و شرایط و نیازها و مقتضیات و محذورات آن در کتاب حاضر مورد ملاحظه بوده است.

کتاب‌های پرفروش حوزه دین/ از کهکشان نیستی تا طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن

۷. طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن
سلسله جلسات استاد سیدعلی حسینی خامنه‌ای
ناشر: موسسه فرهنگی هنری ایمان جهادی (موسسه فرهنگی هنری ایمان جهادی، صهبا)
این کتاب، حاصل برگزاری بیست‌وهشت جلسه متوالی در بیست‌وهشت روز ماه مبارک رمضان سال ۱۳۵۳، توسط حضرت آیت‌الله خامنه‌ای است. بعد از ممانعت ساواک از برگزاری جلسات ایشان در مسجد کرامت مشهد، تصمیم گرفتند تا جلسات ماه رمضان را در مسجد امام حسن مجتبی برگزار کنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این جلسات سعی داشتند تا مبانیِ اندیشۀ اسلامی را با رویکردی اجتماعی، منسجم و هماهنگ و با محور قرار دادن قرآن کریم تبیین کنند. کتاب، مشتمل بر چهار فصل ایمان، توحید، نبوت و ولایت است. این کتاب در کنار کتاب انسان ۲۵۰ ساله مهمترین آثار برای آشنایی با منظومۀ فکری رهبر انقلاب است. کتاب تا به حال به زبان‌های عربی و انگلیسی نیز ترجمه شده است.

کتاب‌های پرفروش حوزه دین/ از کهکشان نیستی تا طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن

۸. نامه‌های بلوغ
مؤلف: علی صفائی‌حائری (عین صاد)
ناشر: لیلة القدر
این کتاب، مجموعه نامه‌های پدرانه استاد علی صفایی حائری برای فرزندان خود است که در زمان بلوغ‌شان برای آنها نگاشته است. این متون از لطافت و غنای خاصی برخوردارند و به خوبی جایگاه بلوغ و اهمیت آن را برای جوانان و نوجوانان تبیین می کنند. در این اثر ۵ نامه برای تبیین مسائلی همچون توجه به رضای الهی، استقامت و صبر، مراقبت از سلامت روح، فرصت‌های حسنات و سیئات و اخلاق نیکو، از آیات و احادیث فراوانی بهره گرفته شده است.
در یکی از نامه ها آمده است: «بابا! در این نکته تامل کن، ببین در برابر آنچه به دست می آوری، چه از دست می دهی. در این محاسبه، خودت را در نظر بگیر. تمام باخت ما از اینجاست که خودمان را به حساب نمی آوریم، فقط حساب می کنیم چه به دست آورده ایم و نمی بینیم چه از دست داده‌ایم.»

کتاب‌های پرفروش حوزه دین/ از کهکشان نیستی تا طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن

۹. هفتاد بند استغفار امیرالمومنین (ع) جهت وسعت رزق
مترجم: عبدالقائم شوشتری
ناشر: طوبای محبت
مردم و حتی متدینین و خوبان، از معصیت بودن بسیاری از کارها غافلند و به گناه بودن آن توجه ندارند. این استغفار شریفی که از امیرالمؤمنین (ع) نقل شده است و در هفتاد بند است علاوه بر جامع بودن و توجه به این گونه گناهانی که غالبا مورد غفلت ماست و دارا بودن آثار معنوی و دنیوی مذکور در مقدمه استغفار، بسیار مقرّب است و اگر کسی آن را با توجه بخواند آثار عجیبی از آن ظاهر می‌شود. حضرت امیر این استغفار ۷۰ بندی را خودشان بعد از نماز صبح می‌خواندند ولی اگر کسی موفق به خواندن آن در هنگام صبح نشود، می‌تواند آن را بعد از نماز عصر بخواند.

کتاب‌های پرفروش حوزه دین/ از کهکشان نیستی تا طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن

۱۰. حسین از زبان حسین
نویسنده: محمد محمدیان
ناشر: نشر معارف
این کتاب درباره زندگی امام حسین (ع) و واقعه عاشوراست. کتاب به خواننده کمک می‌کند تا امام حسین و حرکت ایشان به سمت کربلا و در مقابل دشمن قرار گرفتن‌شان را بشناسد و از هدف این واقعه عظیم تاریخی مطلع شود.
کتاب در هشت فصل، دوران ولادت امام حسین (ع) تا شهادت آن حضرت و پس از آن را روایت می‌کند. همچنین ماجرای اسارت کاروان تا بازگشت به کربلا و سپس مدینه از زبان حضرت زینب (سلام الله علیها) روایت می‌شود. فصل‌های این کتاب عبارت‌اند از: «دوران رسول خدا (ص)، دوران امیرالمومنین (ع)، دوران امام حسن (ع)، امامت، آغاز مبارزه آشکار با حاکمیت اموی، از مکه تا کربلا، و تو چه می دانی کربلا چیست، پس از شهادت امام حسین (ع)».

به گزارش مبلغ، به نقل از ستاد خبری سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، نمایشگاه کتاب ۱۴۰۳ تهران با شعار «بخوانیم و بسازیم» از ۱۹ تا ۲۹ اردیبهشت (۱۴۰۳) در محل مصلی امام خمینی(ره) به شکل حضوری و در سامانه ketab.ir به صورت مجازی برگزار می‌شود.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1906331

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =