این عکس سیاه‌وسفید، نخستین کهکشان عالم است / عکس

تلسکوپ فضایی جیمز وب با طیف‌سنج فروسرخ منحصربه‌فرد خود، شکل‌گیری هکشان‌های کوتوله‌ای را در آغاز عالم ثبت کرده است، زمانی که فقط ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیون سال از مهبانگ می‌گذشت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، براساس گزارش دیجیاتو، پژوهشگران دانشگاه کپنهاگ توانستند با استفاده از داده‌های تلسکوپ فضایی جیمز وب برای اولین بار تولد سه نمونه از اولین کهکشان‌های عالم را در ۱۳٫۳ تا ۱۳٫۴ میلیارد سال قبل ببینند. این اولین «رصد زنده» از تکوین کهکشان‌ها است.

پژوهشگران توانسته‌اند در تصاویر تلسکوپ، آثار مقادیر عظیم گازی را ببینند که درحال تجمع و تشکیل کهکشان‌های کوتوله بودند. با وجود این که این فرایند در نظریه‌ها و شبیه‌سازی‌های کامپیوتری پیش‌بینی شده بود، اما تابه‌حال چنین چیزی واقعاً مشاهده نشده بود. می‌توان گفت این‌ها اولین تصاویر «مستقیم» از تولد کهکشان‌ها هستند.

پژوهشگران تخمین می‌زنند که این سه کهکشان تقریباً ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیون سال پس از مهبانگ متولد شده باشند. با این که این عدد بزرگ به‌نظر می‌رسد، این کهکشان‌ها تنها در سه یا چهار صدم آغازین عمر ۱۳٫۸ میلیارد ساله کیهان شکل گرفته‌اند.

کیهان در ابتدا یک توده بزرگ گاز بود. اولین ستاره‌ها در چند صد میلیون سال آغازین کیهان شکل گرفتند. پس از آن، گازها و ستاره‌ها شروع کردند به جمع‌شدن در توده‌های کهکشانی. پژوهشگران می‌گویند این فرایندی است که توانسته‌اند آغازش را رصد کنند.

تولد کهکشان‌ها اولین بار در دورانی از تاریخ عالم رخ داد که اخترشناسان آن را «دوران بازیونش» می‌نامند. در این دوران، نور اولین کهکشان‌ها از میان گازهای هیدروژن شروع به تابیدن کرد.

پژوهشگران دقیقاً این توده‌های بزرگ هیدروژن را در میدان فروسرخ تلسکوپ فضایی جیمز وب ثبت کرده‌اند. این‌ها دورترین توده‌های گاز هیدروژن سرد و خنثی هستند که دانشمندان تا به امروز یافته‌اند.

شرح عکس: تصویر یکی از سه کهکشان با فیلترهای مختلف.

یکی از بنیادی‌ترین پرسش‌های بشر از روزی که پا روی این کرده خاکی گذاشت، آن بود که: «ما از کجا آمده‌ایم؟» با آشکار شدن بخشی از لحظه شکل‌گیری اولین ساختارهای کیهان، دانشمندان گامی کوچک به پاسخ این سؤال باستانی نزدیک شده‌اند. آن‌ها قصد دارند که رصدهای خود را در این زمینه گسترش دهند و از همین حالا برای نوبت‌های بیشتر رصد با تلسکوپ جیمز وب درخواست داده‌اند.

هدف آن‌ها این است که نقشه جامع‌تری از کهکشان‌های درحال شکل‌گیری در کیهان آغازین تهیه کنند. تهیه چنین نقشه‌ای فعلاً تنها با استفاده از قابلیت‌های طیف‌نگاری فروسرخ بسیار حساس تلسکوپ جیمز وب ممکن است.

این تلسکوپ به اخترشناسان اجازه می‌دهد تا گاز کهکشان‌های درحال تولد را از گازهای دیگر تفکیک کنند. آن‌ها چنین کاری را با استفاده از روش گذار لیمان-آلفا انجام می‌دهند که طی آن، نور تابیده‌شده از کهکشان‌های موردنظر داخل گازهای خنثی درون و اطراف‌شان جذب می‌شود.

برای مطالعه مقاله این پژوهش، اینجا را کلیک کنید.

۵۴۲۲۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1911077

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =