گرایش مدیران تلویزیون جناحی است/ برنامه‌های صداوسیما فاقد محتواست و شکل برنامه‌ها مثل دهه شصت است

رضا درستکار معتقد است گرایش مدیران تلویزیون از یک منظر جناحی است به همین دلیل هم این گرایش‌ها منافع ملی را تامین نمی‌کنند چون منافع ملی فرارتر از دیدگاه جناحی است.

مهسا بهادری: حالا دیگر بحث بر سر نبود محتوای مناسب و برنامه با کیفیت و کاهش مخاطب در تلویزیون نیست، موضوع بر سر آن است که چررا مه مردم با همه رویکردها و تفکرها نمی‌توانند نماینده‌ای از خود را در تلویزیون پیدا کنند، چرا نمی‌توانند نماینده خود را در تلویزیون ببینند و نکته مهم‌تر آن‌که چرا در رویدادها و بزنگاه‌های خاص مثل انتخابات می‌توانند ردی از تفکر خود را در صداوسیما ببیندد و نکته اساسی اینکه نبود این رویکردها و دیدگاه‌های چند جانبه آسیب بزرگی به صداوسیما و مخاطبانش زده است به دنبال همین ماجرا به گفت‌وگو با رضا درستکار کارشناس و منتقد پرداختیم که در ادامه می‌خوانید.

وضعیت رویکردهای صداوسیما را درحال حاضر چگونه می‌بینید؟

سازمان صداوسیما دستگاه رسانه‌ای مهم کشور به شمار می‌آید و برای اینکه مدیریت این دستگاه به چه کسی واگذار شود یک پروتکل ویژه‌ای وجود دارد ولی این ماجرا به این معنا نیست که این دستگاه الزاما درمقاطع مختلف به ویژه در دوران اخیر توانسته در خدمت منافع ملی کشور باشد.

چرا در این مدت نتوانسته در خدمت منافع ملی کشور باشد؟

چون یک بخشی از جامعه را انتخاب کرده و می‌خواهد تریبون آن طیف از جامعه باشد. در واقع مدیرانی که در چندسال اخیر روی کار آمده‌اند شعار و هدف‌شان این بود که یک بازگشت به شمایل و شماتیک دهه شصت داشته باشند، بدون آن‌که به این ماجرا توجه کنند که در دهه شصت ایران درگیر یک جنگ بسیار بزرگی بوده است و شرایط اون دوران با اوضاع کنونی کاملا متفاوت است.

منظور شما از شباهت به شمایل دهه شصت چیست؟

به نظرم ما چیزی به نام محتوا نداریم یعنی برنامه‌های صداوسیما فاقد محتوا هستند، بلکه برنامه‌های صداوسیما دارای شکل است و در این مورد هم تلاش کردند که شکل برنامه‌هایشان مانند دهه شصت باشد و این محدود کردند و کنار گذاشتن یک طیف از جامعه، آن رویکرد ملی صداوسیما را مخدوش کرده است؛ بنابراین دیدیم که برنامه‌های صداوسیما هر روز بی‌محتواتر از قبل شد و هر روز مخاطبانش کم‌تر از روز قبل شد.

این ماجرای کاهش مخاطبان تلویزیون ارتباطی به گسترش شبکه‌های ماهواره‌ای هم داشت؟

اگر شبکه‌های ماهواره‌ای مخاطب پیدا کردند، بخاطر کیفیت برنامه‌های تولیدیشان نبود، بلکه بخاطر ضعف صداوسیما بود. وقتی ما برنامه نداریم طبیعی است که چنین اتفاقی رخ دهد، ممکن است گاهی اوقات شکل برنامه مورد قبول باشد اما وضعیت برنامه‌ها الان به گونه‌ای است که حتی شکل آن هم مورد قبول نیست. چیزی هم که الان رخ داده است ماحصل همان یکسان ‌سازی است. البته چیزی که من الان احساس می‌کنم این است که صداوسیما به دنبال ایجاد یک رفورم یا بازگشت است.

چرا می‌گویید به دنبال ایجاد رفورم است؟

بخاطر شرایطی که حادث شده است این‌گونه به نظر می‌رسد ما چندوقت پیش گفت‌وگویی انجام دادیم با این مضمون که صداوسیما باید فورا رویکرد خود را تغییر دهد، آن‌ها به دنبال بازگرداندن گلزار غیره بودند اما بازهم حواسشان نبود که فقط آدم‌ها مهم نیستند. مفهوم این جمله است که صداوسیما باید فضا را به ‌گونه‌ای بازکند که همه طیف‌های اجتماعی و فرهنگی و سیاسی ایران بتوانند تصویر یا نمادی از خود را در تلویزیون ببینید. نه اینکه تلویزیون مثلا در دوره انتخابات یکسری پروتکل‌ها و چهره‌ها را به تلویزیون بیاورد اما ماجرا که تمام می‌شود آن‌ها را کنار می‌گذارد. برخی می‌خواهند همه را مانند خود کنند در یک کلمه باید بگویم همه یک شکل نمی‌شوند، خلاص!

نکته اساسی ماجرا این است که مدیران صداوسیما صلاحدید خودشان را به جای صلاحدید حاکمیت جا می‌زنند که اصلا این‌گونه نیست، بلکه اتفاقا این حذف و اضافه کردن چهره‌های متعدد در صداوسیما بیش از آنکه منطق درستی داشته باشد مبتنی بر بازی سیاسی است تا مشخص کند گرایش مدیران تلویزیون از یک منظر جناحی است به همین دلیل هم این گرایش‌ها منافع ملی را تامین نمی‌کنند چون منافع ملی فرارتر از دیدگاه جناحی است.

۲۴۵۲۴۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1912794

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 19
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۲۱:۰۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۸
  4 0
  تا شبکه خصوصی راه اندازی نشود در روی همین پاشنه خواهد چرخید.
 • IR ۲۳:۳۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۸
  5 0
  بسیار بدتر از دهه شصت است!!
 • ناشناس IR ۲۳:۳۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۸
  4 0
  نظر کار شناس محترم برنامه کاملأ درست است. احسنت
 • CH ۲۳:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۸
  4 0
  واقعا ،،متاسفم ،تلویزیون یک رسانه ملی است که د ر. اختیار اقلیت است ما به عنوان یک ایرانی حق داریم وولی جناحی است
 • احمد ES ۰۰:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۹
  3 0
  بخدا خسته شدیم از صبح تعریف و تمجید و دروغ تا شب. اصلا برنامه ای که توی دل مردم بشیند ندارد.. دلم میخواد ماهواره بخرم ولی دو تا دختر دارم می ترسم در تربیتشان تاثیر بگذارد. قیافه مجریان تلوزیون هم چندش آورست. قبلا بهتر بودند
 • مسعود TR ۰۱:۱۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۹
  2 0
  سالهاس که صدا و سیمای میلی رو اکثریت مردم ایران نگاه نمیکنن البته برای اونا هم اهمیتی نداره که مخاطب ندارن چون یه عده خیلی کمی هستن که در هر صورت مخاطب اونا خواهند بود و البته برای اکثریت جامعه اصلا صدا و سیمایی وجود نداره !!
 • US ۰۲:۰۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۹
  1 0
  دهه شصت که خیلی خوب بود با دو تا کانال کلی کارتون و سریال وفیلم می دیدیم جمعه ها بعدازظهر فیلم سینمایی داشت. هر چی خاطرس واسه اون دورانه
 • صادق IR ۰۷:۱۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۹
  0 0
  اتفاقا‌مدتی‌است‌که‌تلویزیون‌از‌حالت‌انحصاری‌خارج‌شده‌.این‌کسانی‌که‌فریاد‌وا‌مصیبتا‌سر‌میدهند‌ومردم‌مردم‌میکند‌.همان‌خودبینهایی‌‌هستند.که‌تا‌دیروز‌باند‌ورانت‌را‌انداخته‌بودند.وترویج‌صداوسیمای‌قبل‌از‌انقلاب‌را‌انداخته‌بودند‌.
 • IR ۰۷:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۹
  1 0
  تلویزیون در منظر 75%مردم دارای برنامه هایی است که ارزش روشن کردن تلویزیون را هم ندارد چه برسد به این که روشن باشد و نگاه نکنند الحمدالله طوری پیش رفتند که اندک افرادی هم که برنامه‌های ورزشی را نگاه می کردند از خیر آن هم بگذرند,
 • سید IR ۰۷:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۹
  2 0
  ساختن برنامه در سیمای جمهوری اسلامی موادلازم:مقداری تماشاچی یک مجری ازرده خارج سینما..
 • محمد IR ۱۲:۲۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۹
  2 0
  در این مملکت چه چیز جناحی نیست؟؟
 • IR ۱۲:۳۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۹
  2 0
  هدفشان تبلیغ یه چیزه که همینی که هست به ما ربطی ندارد سریع برو شبکه های ماهواره رو توی خانت راه بنداز ،،،،،
 • IR ۱۳:۴۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۹
  0 0
  شما رابه هرکی میپرستید مجریان وعوامل صداوسیمای لرستان راعوض کنید...
 • حسن IR ۱۵:۲۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۹
  0 0
  به گمانم ایران تنها کشور در دنیا باشه که به تعداد جمعیت آن در داخل کارشناسان بزرگ و صاحب نظر وجود داره!!! مثلا در محل ما مکانیکی تحصیلکرده اقتصاد یا سیگار فروش علوم سیاسی داریم که با نسخه های خودشون هر روز مشکل یه مملکتو حل میکنن.
 • بنده خدا IR ۱۷:۲۰ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۹
  0 0
  طنز جالبیه افکار قرون وسطایی معدودی ابله بیسواد که فهمی از زمان و مکان ندارند خودشان را کارشناس می‌دانند درحالی که سواد به این نیست که دکتر آخوند مهندس باشی اگر درک درستی نداشته باشی بیسوادی.لیبرال های وطن فروش. اصلاح طلبان داعشی صهیونیستی تروریستی. اصولگرایان تقلبی
 • بنده خدا IR ۱۸:۳۲ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۹
  1 0
  با برنامه های مزخرف واقعا افتضاحه حیف برق واصطلاک تلوزیون
 • ناشناس IR ۲۱:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۹
  1 1
  بهتر است مدیر کنونی صدا و سیما بر کنار شود. مدیران لایق زیادن.
 • منصور US ۰۱:۱۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
  1 0
  ما که از صدا سیما غیراز سانسور و فیلم تکراری چیزی ندیدیم
 • RU ۰۸:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
  1 0
  اتفاقا برنامه های دهه شصت چه سریال چه کودک وچه سینمایی همه پرمحتوا وآموزنده بودن اما امروز همش برنامه های بیمزه وبیخود...البته به جز سریال‌های آقای عطاران وآقاخانی،.