۰ نفر
۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۹:۲۳
الگوی انتخاب ترامپ چه جرایمی را افزایش داد؟

بسیار حائز اهمیت است که در حمایت از نامزدهای انتخاباتی، توجه‌مان را صرفاً به جناح و جریان و حزبی که به آن متعلق‌اند یا کارنامه سیاسی گذشته‌شان محدود نسازیم و منش و ادبیات و «شخصیت» فردی‌شان را نیز به عنوان یک معیار اساسی مد نظر قرار بدهیم.

همانطور که در یک فضای انتخاباتی آزاد، رئیس‌جمهور برآمده از صندوق‌ها تجسمی از خُلق‌ وخو و باورهای مردم است، خُلق و خوی فردی او نیز بر جامعه تأثیر می‌گذارد و به تدریج به یک الگوی رفتاری برای مردم تبدیل می شود. رئیس‌جمهوری که راست‌گو، روادار، نرم‌خو، معتدل، عقل‌گرا، اهل علم، اهل فرهنگ و هنر، فاخر، خوش‌بیان و خوش‌پوش باشد، جامعه را نیز به سمت همین ویژگی‌ها سوق می دهد. و رئیس‌جمهوری که دروغ‌گو، عوام‌فریب، خرافاتی، تندخو، مستبد، متکبر، بی‌نزاکت‌ و شلخته باشد، همین خصلت‌ها را در جامعه می‌پروراند.

بر اساس نتایج یک تحقیق گسترده‌ که در سال ۲۰۱۹ در مجله PNAS - نشریه رسمی National Academy of Sciences - در آمریکا منتشر شد، شهرهایی که دونالد ترامپ در آن‌ها تجمعات حامیانش را برگزار می‌کرد، نسبت به مناطقی که در آن‌ها حضور کمرنگ‌تری داشت، جرایم نفرت‌محور، نژادپرستانه و زن‌ستیزانه، افزایش ۲۲۶٪ داشته‌اند.

مطالعات فراوان دیگری نیز نشان می‌دهند که رابطه معناداری بین ادبیات گستاخانه، بی‌ادبانه و خشن مورد استفاده دونالد ترامپ - چه در سخنرانی‌ها و چه در توییت‌های مشهورش- و افزایش تصاعدی خشونت کلامی علیه مهاجران، زنان و اقلیت‌های نژادی در سطح جامعه، رشد پدیده «قلدری» در مدارس و افزایش خشونت فیزیکی، به‌ویژه توسط طرفداران موسوم به MAGAی او، وجود دارد.

در سال ۲۰۱۸ "Harvard Business Review" گزارشی از روند افزایش خشونت کلامی نژادپرستانه و زن‌ستیزانه در محیط‌های اداری و کاری آمریکا پس از انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور منتشر کرد و نسبت به عواقب مخرب آن هشدار داد.

انتخاب یک رئیس‌جمهور صرفاً انتخاب یک رئیس دولت و مسئول سیاسی نیست، بلکه انتخاب یک الگویی رفتاری و فرهنگ اجتماعی نیز هست که اقشار مختلف جامعه - دانسته یا ندانسته، آگاهانه یا ناخودآگاهانه - از آن پیروی میکنند و از سطوح بالای مدیریت کشور تا مناسبات روزمره میان شهروندان در محیط‌های کار و تحصیل و کوچه و بازار، تاثیر می‌گذارد.

از این رو بسیار حائز اهمیت است که در حمایت از نامزدهای انتخاباتی، توجه‌مان را صرفاً به جناح و جریان و حزبی که به آن متعلق‌اند یا کارنامه سیاسی گذشته‌شان محدود نسازیم و منش و ادبیات و «شخصیت» فردی‌شان را نیز به عنوان یک معیار اساسی مد نظر قرار بدهیم.

بیشتر بخوانید:
شکستن «حباب»
خودویرانگری جامعه و ضرورت احیای «میانه‌روی»

216216

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1913291

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =