رشد اقتصادی پایدار به راحتی امکان‌پذیر نیست

هامان هاشمی در گفتگوی اختصاصی با نشریه پل با تاکید بر اینکه شرایط خاص امروز اقتصاد کشور به شکلی است که در دستکاری هر متغیر اقتصادی باید به همه جوانب امر توجه کرد، افزود: نگاهی گذرا به وضعیت اقتصــاد ایران نشان می‌دهد که باید در اجرای سیاست‌ها بسیار محتاطانه رفتار کرد.

به گزارش خبرآنلاین رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی گرگان ادامه داد: به‌ عنوان مثال، اگر قرار بر افزایش رشد اقتصادی کشور از محل افزایش صادرات باشد، باید ابتدای امر حل مشکلات ارزی و تورمی در دستور کار قرار گیرد.
هاشمی با اشاره به اینکه باید سیـاست کنترل رشد نقدینگی کماکان در کشور اجرایی شود، توضیح داد: این امر طبیعتا برای تحقق ثبات اقتصادی لازم است و از سوی دیگر اگر همین موضوع فراموش نشود، نمی‌توان انتظار مشــاهده عملکرد قــابل‌توجه از جانب صنایع با تــوجه به تنگنای مالی بنگاه‌ها را داشت.

وی ذخایر ارزی کشور را محدود برشمرد و بیان کرد: با توجه به اینکه ایران کشـــوری است که هم با کمبـــود ذخایر ارزی مواجه است و در سال‌های اخیر با کمبود رشد اقتصادی نیز روبه‌رو بوده است، باید به راه‌حلی برای عبور از رکود و نیز رکود تورمی برسیم؛ راهی که تـــوام با افزایش رشد اقتصادی و توسعه صنعتی باشد.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی گرگان به بررسی شرایط برخی از کشورها در این زمینه پرداخت و گفت: بعضی از کشورهای آسیایی، ‌از جمله کره‌جنوبی و چین که زمانی شرایط مشابه ایران را داشته‌اند، به راه‌حل‌های قابل اتکایی دست پیدا کرده‌اند و سیاستگذاران ایرانی نیز لازم است به این قبیل تجارب توجه کرده و از آنها بهره گیرند.

هاشمی خاطرنشان کرد: ایران برای دستیابی به هدف توسعه پایدار و جهش تولید مستمر، به میزان قابل توجهی سرمایه ارزی دلاری نیاز دارد که در حال حاضر در کشور وجود ندارد.
وی یکی از بهترین راه‌ها برای حل این مشکل را جذب سرمایه خارج از کشور عنوان کرد و افزود: با توجه به تعدد ایرانیان خارج از کشور و سرمایه قابل‌توجه آنان، می‌توان به تزریق سرمایه آنها به کشور، در صورت بهبود شرایط اقتصاد کلان امیدوار بود.

وی تصریح کرد: این امر از آن جهت راهبردی است که اگر کشور تنها در یک‌سال با تزریق میزان متعادلی سرمایه‌گذاری دلاری در اقتصاد ایران مواجه شود،‌ جهش تولید و حل بحران‌های ارزی کشور در این شرایط قابل توجه خواهد بود.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر اینکه در جذب سرمایه‌گذاری خارجی نکته مهم این است که باید فورا وضعیت تعاملات سیاسی بین‌المللی کشور با کشورهای خارجی بهبود یابد، ادامه داد: از طرف دیگر لازم است تدبیری در خصوص پذیرش مفاد سند FATF اتخاذ شود. البته امضای FATF اکنون هم در دستور کار دولت قرار دارد، اما زمان زیادی صرف این موضوع شده و نزدیک به ۱۰سال است که در این فقره کشور بلاتکلیف باقی مانده است و تا زمانی که این مشکلات حل نشود، ‌ هر سرمایه‌گذاری بخواهد وارد ایران شود باید با مشکل ورود نقدینگی و خروج منافع ناشی از آن مواجه شود.

وی اصلاح ساختارهای سیاسی برای جذب سرمایه‌گذار خارجی را در شرایط فعلی بسیار الزامی دانست و گفت: موارد دیگری نیز در تحقق این موضوع که برای نیل به رشد اقتصادی بالا ضروری است و باید لحاظ شود؛ چرا که در صورت بهبود روندهای موجود می‌توان روی وام‌ گرفتن از بانک‌ها و نهادهای بین‌المللی نیز حساب کرد. نباید فراموش کرد که یک‌دهه قبل چگونه کشور ترکیه با گرفتن وام دلاری از صندوق همکاری‌های مالی بین‌المللی (IFC) رشد اقتصادی خود را قوام و دوام بخشید.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی گرگان خاطرنشان کرد: ایران نیز باید با بهبود روابط سیاسی با جهان، راه استفاده از فرصت‌های پیش‌رو را باز کند. اکثر کشورها از این قبیل وام‌ها به عنوان اهرم جهش اقتصادی استفاده می‌کنند و بعد از ایجاد رشد، با بهره‌های ناچیزی این بدهی‌ها را پرداخت می‌کنند.

هاشمی با اشاره به اینکه یکی از افتخارات ایران این است که هیچ وقت بدهی بین‌المللی ندارد، افزود: این مهم نه‌تنها هیچ ایرادی ندارد که مزیت خوبی نیز برای کشور به شمار می‌رود به ویژه در شرایطی نظیر وضعیت فعلی ایران، می‌توان از چنین مزیت‌هایی برای دریافت این نوع وام‌ها استفاده کرد و بعد از توسعه صنعت و رشد اقتصادی، از راه افزایش صادرات این بدهی‌ها را پرداخت کرد. اما لازم است به این نکته نیز توجه کنیم که با این طرز تفکر که صنایع ما صرفا متوجه داخل باشند و با رفع بخشی از نیاز داخلی فروش خود را پوشش دهند، جهش تولید محقق نخواهد شد.

وی تاکید کرد: در شرایط فعلی با تزریق خون تازه به رگ‌های نیمه‌جان اقتصاد ایران، حتی می‌توان رشدهای اقتصادی بسیار بالایی را نیز متصور بود؛ منوط به اینکه سیاست‌های مناسب اتخاذ شود.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران با بیان اینکه کشور چین نیز زمانی نه‌ چندان دور یک اقتصاد فقیر و بسته‌ آمیخته با مرام کمونیستی بود، ادامه داد: در آن دوران باز کردن درهای اقتصاد از سوی سیاستمداران این کشور موجب شد تا علاوه بر جذب بالای سرمایه‌ خارجی در چین، منابع مالی و انسانی مهاجر دوباره به این اقتصاد بازگردند و رشد نسبتا پایدار و بالایی را برای این کشور رقم بزنند. ترکیه نیز با استفاده از این دست سرمایه‌ها، صنعت توریسم خود را گسترش داد و با همین روش توانست سالانه میلیون‌ها دلار از محل ورود توریست‌های بسیار به این کشور، کسب کند.

هاشمی در پایان تاکید کرد: ایران برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار و جهش تولید مستمر، به نگرشی جدید در سیاست بین‌الملل، مبتنی بر جذب سرمایه خارجی برای تحقق دقیق برنامه‌های صنعتی نیاز دارد. کماکان بی‌اعتنایی به این امر نیز ممکن است سبب گرفتار شدن در دام رکود تورمی شود که به راحتی قابل جبران نباشد.

46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1920637

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =