در نهمین روز از رزمایش بزرگ دریایی ولایت 90 آزمایش موفق موشک سطح به هوای "محراب" در دومین روز از "مرحله قدرت" انجام شد.

به گزارش خبرآنلاین، رزمایش بزرگ دریایی ولایت 90 از روز شنبه هفته گذشته آغاز شد؛ رزمایشی که به گفته فرماندهان ارشد نیروی دریایی ارتش، بزرگترین رزمایش در نوع خود محسوب می‌شود و منطقه عملیاتی و اطلاعاتی آن فضایی به وسعت 2 هزار کیلومتر مربع را شامل می‌شود.
حضور ناوشکن جماران به عنوان یگان سرفرماندهی رزمایش، آزمایش برخی تجهیزات و ادوات جدید یا بهینه‌سازی‌شده نظیر موشک میان‌برد "محراب" و بهره‌گیری از تاکتیک‌های کاملا بومی، از نکات قابل توجه رزمایش بزرگ دریایی ولایت 90 محسوب می‌شود.
 رزمایش بزرگ دریایی ولایت 90 که از آغاز برگزاری، بازتاب‌های گسترده بین‌المللی را به همراه داشت، امروز (یکشنبه) پروژه جدید موشکی نیروی دریایی ارتش با نام "محراب" را از روی ناوچه‌ موشک‌انداز کلاس پیکان "گرز" برای نخستین‌ بار آزمایش  کرد.
پروژه موشکی میان‌برد محراب به آخرین فناوری مقابله با اهداف ضد راداری و سامانه‌های هوشمند جلوگیری از اختلال در هدایت مسیر مجهز بوده و در رده تسلیحات دارای فناوری بالا و راهبردی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با بهره‌گیری از دانش متخصصان داخلی طراحی و تولید شده است.
پرتاب اژدرهای ضدسطحی توسط زیردریایی‌های کلاس غدیر از دیگر اقدامات نیروی دریایی ارتش در دومین روز مرحله نمایش قدرت این رزمایش بزرگ بود. اژدرهای "PT 47" از زیردریایی‌های کلاس غدیر به سوی شناورهای سطحی شلیک شد.
در ادامه رزمایش ولایت 90، تکاوران نیروی دریایی ارتش در راستای اجرای تاکتیک‌های رزمی و نمایش اقتدار خود، با استقرار بر روی یگان‌های شناور و پرتاب موشک‌های دوش‌پرتاب، پهپادهای رادارگریز را مورد هدف قرار دادند.
 
هر هدفی که دشمن تشخیص داده شود با موفقیت مورد اصابت قرار می‌گیرد
فرمانده نیروی دریایی ارتش هم با تاکید بر اینکه "پیام رزمایش بزرگ ولایت 90، پیام صلح، دوستی و برقراری امنیت پایدار در منطقه است"، اظهار کرد: هدف رزمایش بزرگ ولایت 90، نشان دادن عزم و اراده نیروهای مسلح، جدی بودن برای دفاع از منافع و نمایش توان دفاعی و بازدارندگی سطحی در آب‌های آزاد است.
وی با اشاره به برنامه‌های رزمایش ولایت 90 در روزهای گذشته تصریح کرد: شاخص ارزیابی رزمایش ولایت 90، سرعت عمل، دقت تیر، مهارت کارکنان و هدف‌گیری است که همه این‌ها در این رزمایش با نمره بالا مشخص شده‌اند و در عرصه دریاها هر هدفی که به عنوان دشمن تشخیص داده شود با موفقیت مورد اصابت قرار می‌گیرد.
سیاری در واکنش به برخی اظهارات در مورد توان ناوشکن جماران نیز تاکید کرد: برخی می‌گفتند که ناوشکن جماران که ساخت جمهوری اسلامی ایران است، توان دریانوری در آب‌های آزاد را ندارد اما این ناوشکن با ماموریت 70 روزه‌ای که در خلیج عدن انجام داد، قدرت خود را به طور کامل به نمایش گذاشت.
براساس این گزارش، از بامداد فردا -دوشنبه- قرار است آخرین روز مرحله نمایش قدرت رزمایش محسوب می‌شود، بخش گسترده‌ای از یگان‌های سطحی، زیرسطحی و هوادریای نیروی دریایی ارتش که تا مدار 18 درجه شمالی گسترش یافته‌اند به منظور اجرای فاز پایانی، آرایش تاکتیکی جدیدی را به مورد اجرا خواهند گذاشت که براساس آن، تردد هرگونه شناور از تنگه هرمز ـ در صورت اراده نیروی دریایی کشورمان ـ غیرممکن خواهد شد.
/27212
کد خبر 192127

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ا IR ۰۲:۵۲ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۲
  52 27
  به نظر من باید از حرکاتی که موجب تنش و تحریک همسایگان جنوبی مان شود دوری کنیم.
 • بدون نام AE ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۲
  51 14
  نباید درمقابل دشمن عنود ضعف نشان دهیم نمایش قدرت نظامی نیروهای مسلح مخصوصا" در سطح دریا که نقاط ضعف زیادی از دشمن در اختیار ما است لازم است . از همه سربازان ایران زمین متشکریم .