وضعیت جوی ارتفاعات طی روزهای پایانی هفته/ رگبار و رعد و برق در این نقاط

رییس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوای سازمان هواشناسی، آخرین پیش‌بینی از وضعیت جوی ارتفاعات کشور طی روزهای پایانی هفته را تشریح کرد.

به گزارش خبرآنلاین، رییس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوای سازمان هواشناسی از وقوع رگبار و رعد و برق در ارتفاعات برخی نقاط کشور طی روزهای پایانی هفته خبر داد.

صادق ضیاییان در گفت وگو با ایسنا درباره وضعیت جوی ارتفاعات کشور طی پنجشنبه و جمعه (٣١ خرداد و ١ تیرماه) اظهارکرد: تداوم وقوع ناپایداری‌های همرفتی به شکل رگبار و رعدوبرق به‌ویژه برای ساعت‌های بعدازظهر و غروب در ارتفاعات شمال غرب، ارتفاعات البرز به‌ویژه البرز مرکزی، ارتفاعات شمال شرق همچنین به‌صورت پراکنده و موقتی در بخش‌های محدودی از زاگرس شمالی و مرکزی پیش‌بینی می‌شود.

وی اضافه کرد: طی این مدت برای مناطق مذکور به‌ویژه از ساعات ظهر به بعد، به‌تدریج افزایش ابر و وقوع رگبار و رعدوبرق، افزایش سرعت باد، وقوع تندباد موقتی و در مناطق مستعد بارش تگرگ دور از انتظار نیست. شدت بارش‌های رگباری در البرز مرکزی، ارتفاعات شمال شرق و ارتفاعات شمال غرب می‌تواند منجر به وقوع سیلاب موقتی و نقطه‌ای شود.

رییس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوای سازمان هواشناسی در ادامه توصیه کرد: با توجه به ماهیت بارش‌های رگباری و احتمال اصابت صاعقه طی ساعات بعدازظهر و غروب از حضور در طبیعت این مناطق اجتناب شود علاوه بر آن به تغییر شرایط ابرها ( رشد عمودی ابرها و افزایش حجم ابرها) و افزایش سرعت وزش باد توجه شود.

وی در ادامه گفت: تداوم استقرار هوای گرم طی روز و افزایش تابش اشعه فرابنفش طی ساعات میانی روز به‌ویژه با شدت بیشتر در نیمه جنوبی کشور منجر به صدور هشدار گرمای شدید هوا در نیمه جنوبی کشور می‌شود. در این شرایط تمهیدات لازم حفاظتی جهت کاهش آسیب ناشی از افزایش اشعه فرابفش و گرمازدگی طی روز اندیشیده شود.

رییس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوای سازمان هواشناسی اضافه کرد: سایر مناطق کشور به‌ویژه مناطق شرقی و مرکزی کشور، وزش باد که گاهی شدید خواهد بود، مهمترین پدیده جوی است.

ضیاییان در پایان درباره وضعیت جوی ارتفاعات شمال تهران طی روزهای پایانی هفته گفت: اوایل روز آسمان صاف تا نیمه ابری، بتدریج افزایش ابر و افزایش سرعت وزش باد، وقوع رگبار و رعدوبرق و احتمال تگرگ پیش‌بینی می‌شود.

۴۷۲۳۶

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1922200

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =