گزارش عملکرد شهرداری در حوزه حجاب منتشر شد/ مدیران شهرداری: این افراد یگان حفاظت مترو هستند نه حجاب‌بان!

دو گزارش عملکرد در حوزه اقدامات شهرداری در حوزه حجاب و عفاف توسط متروی تهران در اختیار اکوایران قرار گرفته که نشان می‌دهد شهرداری تهران فعالیت‌هایی دراین حوزه داشته است .

به گزارش خبرآنلاین ،تابستان سال گذشته بود خبر جذب ۴۰۰ حجاب‌بان در متروی تهران ازسوی یکی از سایت‌های خبری منتشر شد مدیران شهری بارها این خبر را تکذیب کرده و تاکید داشتند جذب نیرو با عنوان حجاب‌بان نداشته‌اند. اما درهمین زمان متروی تهران کادر «یگان حفاظت» خود را تکمیل و ساماندهی کرد. یکی از وظایف یگان حفاظت موضوع حجاب در مترو بود.

اکو ایران در خبری نوشت:در مناظره‌های انتخاباتی دوباره موضوع «حجاب‌بان‌»ها مطرح شد. مسافران مترو که یک سال گذشته شاهد حضور نیروهایی بودند که با اختیار کامل مانع ورود مسافران خانمی می‌شدند که روسری بر سر نداشتند انتظار نداشتند که کسی مسئولیت این افراد را بر عهده نگیرد.

شهردار تهران که یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری است در سخنانش تأکید می‌کرد که نوع مواجهه با بی‌حجابان جز از طریق احترام میسر نیست. احترام، احترام و احترام. مسعود پزشکیان یکی دیگر از نامزدهای ریاست جمهوری هم در دور دوم سومین مناظره انتخاباتی خطاب به علیرضا زاکانی گفت: «حجاب‌بان‌»ها را چه کسی در مترو می‌گذارد معلوم نیست، اما الان از احترام به زنان سخن می‌گویند.

وی افزود: اینجا وقتی می‌نشینند می‌گویند از حقوق زنان دفاع می‌کنیم و با فیلترینگ مخالفیم، اما در عمل کار دیگری کرده‌اند. زاکانی در واکنش به پزشکیان در مورد حجاب‌بان‌ها در مترو پاسخ داد: آقای پزشکیان اگر دربارهٔ حجاب‌بان‌ها شوخی کردید در آن دنیا مواخذه می‌شوید اگر جدی گفتید چون دروغ است توبه کنید.

ه نظر می‌آید مدیران شهری فقط با کلمه حجاب‌بان مشکل دارند و اقداماتی در حوزه عفاف و حجاب در مترو انجام شده است، زیرا براساس دو گزارش از اقدامات شرکت بهره‌برداری در حوزه حجاب و عفاف تهیه شده نشان می‌دهد که یگان حفاظت مترو در حوزه تذکر لسانی و جلوگیری از ورود افرادی روسری نداشتند فعالیت‌های گسترده‌ای را انجام داده و حتی گزارش عملکرد این اقدامات را هم منتشر کرده است. در این دو گزارش به جلسه عفاف و حجاب در شرکت بهره‌برداری مترو در شهریور ۱۴۰۲ اشاره شده است.

همچنین گزارش عملکرد این حوزه در سه‌ایستگاه نوبنیاد، حسین‌آباد و هروی مورد بررسی قرار گرفته است.

1.jpg

درایستگاه نوبنیاد به ۱۹۱ نفر تذکر داده شده که ۱۰۹ نفر توجهی به تذکر نکرده و ۴۲ نفر پس از تذکر روسری به سر کرده‌اند.

درایستگاه حسین آباد به ۶۵ نفر تذکر داده شد که ۳۰ نفر پس ازتذکر روسری سرکرده و درایستگاه هروی هم ۲۷ نفر پس از تذکر روسری سر کرده‌اند.در این گزارش عملکرد آمده است که ۱۸۰ نفر در قالب تیم‌های ۳ نفره به صورت گردشی درایستگاه‌ها تذکر لسانی داده‌اند و در مهرماه سال گذشته ۹۷۰ هزار و ۴۶ تذکر داده شده است.

untitled.jpg

در بخشی از این گزارش تصاویری از اجرای طرح ممانعت از ورود افراد بی‌حجاب توسط یگان حفاظت از مترو منتشر شده است. سال گذشته شهردار تهران درخصوص جذب نیرو با عنوان حجاب‌بان به اکوایران گفته بود که من نمی‌دانم این واژه‌ها را از کجا می‌آورند، از قبل مصوبه‌ای در خصوص یگان حفاطت مترو بوده که نزدیک به ۹۰۰ نفر پرسنل برای آن پیش‌یینی شده بود و ۱۶ تا ۱۷ ماموریت هم برای آن تعریف شده بود که یکی از مسئولیت‌های آن مربوط به حوزه حجاب در مترو است.

untitled-1-.jpg

سال گذشته محمدامین توکلی‌زاده؛ معاون اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران هم درخصوص این نوع اقدامات با تأکید براین که با مطالبه مردمی دراین حوزه وجود دارد به اکوایران گفته بود که «از ابتدا که کار مدیریت شهری جدید شروع شد، بحث قانون‌مداری و اداره شهر بر اساس قانون یکی از تکالیفی بود که بر عهده شهرداری گذاشته شد. شهر قانون‌مدار، شهری است که همه از آن انتفاع ببرند. از این رو قرارگاه انضباط شهری مدتی است که کار خود را آغاز کرده است. در بسیاری از نقاط با برخی بی‌انضباطی‌ها مواجه هستیم، از جمله موضوعاتی که در مترو است و به‌درستی محل مطالبه مردم شده است که باید این بی‌انضباطی‌ها برطرف شود. از جمله بی‌انضباطی‌ها ورود آقایان به واگن خانم‌ها و موضوعاتی است که پیرامون کشف حجاب مطرح است که همگی یک بسته‌اند. از دستفروشی غیرقانونی و سدمعبری که اتفاق می‌افتد تا ورود آقایان و مزاحمتی که برای بانوان ایجاد می‌شود در کنار هم یک بسته بی‌انضباطی را شکل می‌دهد. »

2.jpg

به گفته اوحجاب یکی از موضوعات قانونی کشور است و مراعات حجاب یکی از موازین شرعی و قانونی است. شهرداری هم برای ایجاد این انضباط وارد عمل شده و فعالیت‌های گسترده‌ای در حوزه حجاب و عفاف به شکل تبلیغی و ایجابی (در تبلیغات شهری و فضاهای‌ایستگاهی) شکل گرفته است. در حوزه انضباطی هم وارد خواهیم شد و این حوزه را نیز تقویت خواهیم کرد. »

untitled-2-.jpg

مدیران شهری فعالیت در این حوزه را منکر نمی‌شوند اما معتقدند این افراد یگان حفاظت مترو هستند نه حجاب‌بان.

۲۳۳۲۱۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1923392

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 26
 • نظرات در صف انتشار: 286
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ممصادق IR ۲۲:۰۴ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  حالا وجود این افراد که هزینه آن از جیب مردم داده شده، چه بوده، دست آور طرح نور چه بوده. چیزی که درست نشده هیچ بدتر هم شده
 • IR ۲۲:۱۸ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  322 7
  چرا کلاه شرعی می‌گذارید سر خودتان ؟ مهم عملی است که انجام شده پس فرقی در اسم نیست بلکه عمله
 • ا.م IR ۲۲:۵۷ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  272 7
  یگان حفاظت مگر جدای از شهرداری است؟
 • US ۲۳:۱۶ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  😂😂😂😂😂 چرا ملت را احمق و مجنون فرض میکنید؟؟
 • IR ۲۳:۲۶ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  خوب حالا حجاب درست شود پس این گرانی این حقوق های کم کرایه و رهن خانه ها چی با اینها چه این گرانی ووووووو هم. مسل حجاب درست میکنید اختلاس ها هم یاد تون نره
 • قربان IR ۲۳:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  286 7
  اینا اگه حجاب بان نیستند دقیقا ازچی محافظت میکنند؟ یگان حفاظت مگه بایدتونل درست کنندوفقط به بانوان معمول الامحجبه گیربدهند؟ مثل اینه که بگیدطرف دزدی نکرده اختلاس کرده
 • IR ۲۳:۵۸ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۲
  107 5
  مار گزیده از ریسمون سیاه‌وسفید می ترسه
 • ناشناس IR ۰۰:۱۲ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
  210 9
  مردیم از خنده دمتون گرم
 • شهریار IR ۰۰:۱۲ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
  257 8
  حفاظت چی رو انجام میدم چرا مردم رو خ فرض کردین و بالا تر از همه دارید دروغ میگید که از هر عملی بتره
 • IR ۰۰:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
  274 8
  یگان حفاظت؟در جنگ هم اینهمه آرپی جی زن نداشتیم مگه اسراییل حمله کرده که این همه یگان حفاظتی جم شدن آنجا مردم را چی حساب کردین.یگان حفاظت جاش کجاست عقل کل
 • علی IR ۰۰:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
  مملکتی که برای رعایت حجاب احتیاج به اینهمه‌ مامور و گشت و حجاب بان و دوربین و بگیر و ببند داشته باشه همون بهتر که اصلا حجاب رو رعایت نکنن، پذیرش الگوها و فرهنگ دینی که زورکی نمیشه ، برید فکر کنید کجاها رو اشتباه رفتین که ملت‌تا این حد دین‌گریز شدن و احتیاج به اینهمه مامور فقط برای یک مساله ظاهری که حجاب هست دارن ، دیگه در مواردی مثل نماز و روزه و مسایل شخصی و داخل خونه ای که الله اعلم که به کجا رسیدیم ، کل دغدغه آقایون هم‌ فقط ظاهر مردم‌هست وگرنه اگه صبح تا شب هم به هم دروغ بگن و کلاه سر هم بذارن هیچ اشکالی نداره ظاهرا
 • IR ۰۰:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
  191 9
  دروغ میگن
 • محسن IR ۰۰:۳۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
  184 9
  فقط اسمش تغییر کرده کارهمانا
 • IR ۰۰:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
  183 8
  حالا به هر نام که باشن اونجا تو دالان اون هم گروهی چکار میکنن جز تذکر دادن؟؟
 • شهروند IR ۰۰:۴۲ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
  86 6
  😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁
 • حسن IR ۰۰:۴۳ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
  227 9
  شهرداری تهران دروغ می گوید بارها دیده شده که خانم هایی با لباس مبدل تعیین شده از طرف شهرداری مانع سوار شدن خانم های بدون روسری در مترو شده اند لطفا شجاعت و جسارت بیان واقعیت را داشته باشید نه این که با کلمات بازی کنید.
 • اصغر ایلات IR ۰۰:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
  حالا اسم شان عوض شود مشکل حل میشود . این آقای زاکانی چطور به عنوان رجال سیاسی انتخاب شده؟این جوری وزن رجال سیاسی تقلیل می یابد . اصلا مگر پول مملکت صاحب ندارد که بهر عنوانی افرادی بی دلیل استخدام می شوند و هم حقوق و مزایای بالا و بی ربط می گیرند و هم مانتو و چادر مفتی!!!!! چندین هزار نفر دارند از حجاب نان میخورند. و زمان انتخابات که میشود هیچ کس آنها را گردن نمیگیرد و هر کس بر علیه آنها موضع بگیرد امکان پیروزی اش بیشتر است . آنوقت می نشینند واز فرهنگ صحبت میکنند. این کارها نشان دهنده عدم شناخت حد اقلی از فرهنگ است من خودم دیدم در خیابان کشاورز که با چه خشونتی حدود ده نفر با موتور سوار و وانت و ون به دختری حمله کردند اما الان دم از حقوق زنان میزنند . بخاطر اینکه بتوانند رئیس جمهور شوند.
 • مقیمی IR ۰۰:۵۰ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
  176 5
  حفاظت از چی !!!! بیشتر شبیه تونل ...... هستند
 • مارچوبه IR ۰۰:۵۸ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
  190 7
  خداکنه اینهمه ک ب تار موی خانما اهمیت میدین و هرسال آشوب و اغتشاش و مرگ و میر میده ایران یخورده هم ب اختلاسگرا دزدا مفتخورای دولتی هم گیر بدین لااقل مردم لجبازی نکنن
 • IR ۰۱:۱۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
  زاکانی دروغگو ی قهاری است ..محاله رای بیاره...
 • ناشناس IR ۰۱:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
  خدا خفظشون کنه
 • مریم FR ۰۱:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
  77 7
  هه هه هه
 • ممد IR ۰۱:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
  162 4
  اگه حجاب بان نیستن و یگان حفاظت هستن،پس چرا فقط نیروی خانم گماشتن و خبری از یگان حفاظت آقا نبود.هاااا
 • نا شناس IL ۰۱:۵۱ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
  175 7
  با این روش حجاب به‌جامعه بر نمی گردد بدتر خواهد شد شک‌نکنید
 • TR ۰۱:۵۷ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
  135 5
  اینها از چی حفاظت میکنند
 • TR ۰۲:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
  187 8
  دروغ جز گناهان کبیره است چرا دروغ میگویید یا شما به کلام خدا اعتقاد ندارید اگر دارید چرا دروغ میگویید اینها از چی حفاظت میکنند چرا همه خانم هستند حفاظت نیروی بدنی میخواهد مانند همه جا که از مردان برای حفاظت استفاده میکنند کسانیکه دروغ میگویند عین شیطان هستند