علی پروین همیشه حرف های زیادی برای گفتن دارد.همیشه می گوید زیاد سوال نپرسید اما مصاحبه با او در بیشتر مواقع مفصل است.

کاوه علی‌اسماعیلی : صحبت کردن با علی پروین همیشه شیرینی و جذابیت‌‌های خاصی دارد. جدا از اینکه او همچنان سلطان پرسپولیسی‌هاست، نوع بیان کلمات، احتیاط بیش از اندازه در برخی مسائل و در نهایت اظهار‌نظر درخصوص اتفاقات جاری فوتبال آن هم از زاویه‌ای فراتر از یک آدم فوتبالی، آدم را مجاب می‌کند بیشتر با او حرف بزند. دیروز و در حالی که بازیکنان پرسپولیس در داخل زمین چمن مجموعه درفشی‌فر مشغول تمرین بودند، علی پروین در کانکس مخصوص خبرنگاران نشسته بود. درست زمانی که هیچ‌کس اطرافش نبود و داشت با حوصله تمرین را می‌دید، به سراغش رفتیم. او از دست بعضی‌ها عصبانی بود و...
علی‌آقا، واقعاً چرا باید پرسپولیس مقابل ملوان بندرانزلی این‌طور مغلوب شود؟
به‌هر‌حال این هم فوتبال است دیگر. ما که خوشحال نیستیم تیم باخته ولی باید به «آقادنیزلی» زمان بدهیم. با یک بازی و دو بازی که این تیم درست‌بشو نیست. من به شما بگویم دنیزلی نمی‌تواند یک‌تنه و به‌زودی کاری انجام دهد. ملوان را دیدید؟ حق ما شکست دو بر صفر نبود ولی باختیم دیگر.
هواداران از این باخت خیلی ناراحت هستند. کسی انتظار چنین شکستی را نداشت.
من هم فکرش را نمی‌کردم. این جور شکست‌ها هم برای ما مسئله‌ساز شده است. خوب بازی می‌کنیم، می‌بازیم. بالاخره چه می‌شود کرد؟ «شوما» بگو دنیزلی باید با این بازیکنان چه کار می‌کرد؟
مثل اینکه شما هم زیاد نسبت به این تیم امیدواری ندارید؟
آخر چه امیدی؟ همه چیز را می‌بینید دیگر. من فقط می‌گویم مردم کمی صبور باشند. تیم ما خیلی کار دارد. دنیزلی هم مصاحبه کرد و گفت کار داریم. روی کاغذ شاید بتوانیم بگوییم اگر از 16 بازی، 12 بازی را ببریم، شرایط‌مان بهتر می‌شود ولی در عمل خیلی چیزها فرق دارد.
یعنی هواداران هم باید ناامید باشند؟
من چنین حرفی نزدم. در این لیگ کار کردن سخت شده. ما در نیم‌فصل اول که چندان موفق نبودیم، حالا باید ببینیم در این 16 بازی چه اتفاقی می‌افتد. من به «شوما» بگویم انتظارات عجیب نداشته باشید. این بنده خدا (دنیزلی) هم آمده کار کند، اگر مدام بگویید او باید تیم را قهرمان کند و باید این کار را بکند و آن کار را بکند، تمرکزش را از دست می‌دهد. به این پرسپولیس که امیدی نیست اگر چهارم یا پنجم هم بشویم، شاهکار کردیم. باید برای فصل بعد برنامه‌ریزی کنیم و از این به بعد هم برای آبروداری بازی کنیم. می‌ماند آسیایی که «آقادنیزلی» می‌گوید برای آن بازی‌ها نقشه‌های جدیدی دارد.
همه می‌گویند در بازی با ملوان، پرسپولیس گل اول را روی اشتباه دروازه‌بانش دریافت کرد. نظر شما چیست؟
میثاق توپ را ندید و شیرجه خوبی نرفت. توپ هم از دروازه دور بود ولی باز هم می‌گویم فوتبال همین است و کاری نمی‌توان کرد. اگر این اشتباهات نباشد که تیمی به گل نمی‌رسد. ما هم 5، 6 موقعیت داشتیم اما به گل نرسیدیم. اگر پنالتی‌مان گل می‌شد شاید ما امروز پیروز بازی بودیم و این حرف و حدیث‌ها هم مطرح نمی‌شد.
با این حساب، باید از حالا استقلال را قهرمان لیگ بدانیم؟
من به «شوما» می‌گویم استقلال تیم بسیار خوبی دارد. البته مصدوم هم دارند ولی تیم‌شان شبیه یکی از تیم‌های من در دهه 70 است. این همه مهره دارند و مشکلی بابت بازیکن در این تیم وجود ندارد. البته می‌گویند مشکل دارند ولی به نظر من استقلال دستش برای قهرمانی پر است. از الان که نمی‌شود گفت قهرمان می‌شود. آنها فقط شانس بالایی دارند. تیموریان، رحمتی، میداودی، عمران‌‌زاده، جباری، هر کدام از اینها برای قهرمانی یک تیم کافی است. استقلال شاید بتواند در این فصل دو جام هم بیاورد.
قهرمانی که هیچ، به نظرتان پرسپولیس نمی‌تواند نایب‌قهرمان لیگ شده و صاحب سهمیه آسیا شود؟
من فکر نمی‌کنم. (می‌خندد) چی بگویم؟!
ماجرای مربی دروازه‌بان‌ها به کجا کشید؟ قرار بود شما مربی بیاورید؟
نه، قرار است خود «آقادنیزلی» مربی گلر بیاورد. من اول گفتم بهروز سلطانی که دنیزلی گفت او پیر شده و نمی‌خواهد. بعد هم گفتیم داود فنایی. با این پسره (فنایی) هم صحبت کردیم و او می‌خواست برگردد به پرسپولیس ولی آمدیم سر تمرین که متوجه شدیم کلاً قضیه منتفی شده. گفتیم چه شد، که گفتند فنایی برای دنیزلی شرط‌‌هایی گذاشته و دنیزلی هم به‌خاطر همین قضایا، او را نخواست.
چه شرط‌هایی؟
گفته خودم باید دروازه‌بان‌ها را تمرین بدهم، بدنسازی و تغذیه هم با من باشد و روز بازی هم من گلر اول تیم را انتخاب کنم.
این شرط‌ها را به شما هم گفته بود؟
نه آقا! وقتی این پسره (فنایی) زمان من سر تمرین می‌آمد از 100متری ما هم رد نمی‌شد حالا رفته برای من شرط گذاشته. خدا کند دیگر منتقدان من نگویند علی پروین برگشت پرسپولیس و مهره‌های خودش را هم آورد. خدا شاهد است که می‌ترسم دیگر کسی را به دنیزلی معرفی کنم.
شما می‌خواستید وحید قلیچ را هم به پرسپولیس بیاورید؟
نه بابا این حرف‌ها کدام است؟! وحید الان در پیکان کار می‌کند و آقافرهاد (کاظمی) را هم دوست دارد، مگر به پرسپولیس می‌آید؟
نیما نکسیا چطور؟
این را هم برای من درآوردند! من فقط سلطانی و فنایی را معرفی کردم. مگر جانم را از سر راه آورده‌ام! رفتیم یک مربی خوب از ارمنستان آوردیم، گفتند او را نمی‌خواهیم. بعداً در یکی از روزنامه‌ها خواندم علی پروین می‌خواسته 150 میلیون برای این مربی بگیرد که 50 میلیون از آن قرارداد به پروین می‌رسید. به خدا خنده‌ام گرفته بود. ترسیدم کسی را معرفی کنم. همین پسره (هاروت آبراهامیان مربی گلرهای سابق پرسپولیس) التماس می‌کند تا یک میلیون تومان از باشگاه بابت 15 جلسه تمرین بگیرد، پول نداریم کار این بنده خدا را راه بیندازیم.
علی‌آقا، قبل از دربی 74، بازی استقلال برابر تراکتورسازی که قرار بود در تبریز برگزار شود را لغو کردند. شنیدیم باشگاه پرسپولیس نگران این قضیه است، شما اعتراضی ندارید؟
اعتراض ندارم ولی باید یک مدلی برنامه‌ریزی کنند که مشکلی پیش نیاید. الان با این برنامه، سروصدای هواداران ما درمی‌‌آید.
به نظر شما سازمان لیگ بیش از اندازه به استقلالی‌ها توجه ندارد؟
فکر نمی‌کنم. آنها کارشان را انجام می‌دهند و نباید در موردشان چنین حرف‌‌هایی زد. من از سازمان لیگ دفاع نمی‌کنم که فردا برایم حرف دربیاورید(!‌) ولی دوستان ما برای برنامه‌ریزی بازی‌ها باید همه چیز را زیر نظر بگیرند. اگر تیم ما قوی باشد و استقلال هم قوی باشد، دربی مزه می‌دهد وگرنه استقلال کارش راحت‌تر است.
موضوع دیگر در مورد بازیکنان پرسپولیس است. واقعاً تیم بد بسته شده؟
بد هم نیست (مکث می‌کند) من نمی‌دانم این حرف‌ها از کجا درمی‌‌آید.
یعنی شما فکر می‌کنید پرسپولیس هیچ کمبودی ندارد؟
کمبود که تا دلت بخواهد داریم.
در کدام پست‌ها؟
از خط دروازه تا نوک حمله! در همه پست‌ها کمبود داریم. بازیکن می‌خواهیم. اول فصل یک‌سری بازیکن گرفتیم که یا مصدوم شدند یا محروم. دست‌مان خالی است و با این شرایط باید مبارزه کرد.
واقعاً بازیکنی مثل مهدی مهدوی‌کیا می‌تواند در پرسپولیس موفق باشد؟
او بازیکن بزرگی است و «آقادنیزلی» هم روی مهدی حساب ویژه باز کرده اما زمان می‌خواهد تا خودش را نشان دهد. پنالتی را از دست داد و ما هم ناراحتش شدیم ولی یک‌شبه که نمی‌تواند خودش را نشان دهد.
 در اسفندماه انتخابات فدراسیون فوتبال را در پیش داریم. شما چه نظری در مورد این انتخابات دارید؟
همیشه گفته‌ام، باز هم می‌گویم هرکس  می‌خواهد رئیس فدراسیون شود، باید مدیر ورزشی باشد. مدیریت فوتبال همین جوری که نیست، نیاز به تجربه و شناخت دارد. کسی را بیاورند که کارش را بلد باشد.
چنین کسی را داریم؟
به نظر من بهترین نفر برای فدراسیون فوتبال همان محمد دادکان است. هم مدیر تحصیلکرده است، هم سابقه ورزشی و فوتبالی دارد و هم کارنامه. باید او را بیاورند.
اما دادکان در یک برنامه تلویزیونی حرف‌‌هایی زد که بعید است دوباره به فوتبال برگردد.
من خوابیدم و صحبت‌های دادکان را نشنیدم ولی می‌دانم چه حرف‌‌هایی زده است. من فکر کنم بهتر است خودش بیاید و فدراسیون را جمع کند.
یعنی ترجیح می‌دهید علی کفاشیان از فدراسیون برود؟
من اصلاً فکر نمی‌کنم خودش بخواهد در فدراسیون بماند. کاری هم به کارنامه کفاشیان ندارم، حدس می‌زنم خودش نماند. اگر قرار نیست یک مدیر فوتبالی بیاید، بهتر است کفاشیان بماند.
گویا 4 نفر از باشگاه پرسپولیس برای صحبت کردن راجع به حضور پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا به مالزی رفتند. از اول هم قرار نبود شما بروید؟
نه آقا ما را این جور سفر‌ها نمی‌برند (می‌خندد) سردار زارع، خوردبین، مدیر روابط ‌عمومی و مدیر بین‌الملل باشگاه رفتند، ما را هم نبردند!
محمد مایلی‌کهن هم مصاحبه‌ای علیه سردار رویانیان کرده و گفته بود اینکه او برای مذاکره با دنیزلی به ترکیه رفته،‌شأن مدیرعاملی باشگاه را پایین آورده است. شما چه نظری دارید؟
من به «شوما» بگویم رویانیان دست به کار بزرگی زد که «آقادنیزلی» را آورد. من می‌دانم رویانیان باید می‌رفت ترکیه. او به همراه سفیر ایران رفته بودند تا با دنیزلی صحبت کنند. بالاخره دنیزلی یک مربی معمولی نیست. البته من حرفی در مورد مایلی‌کهن ندارم ولی می‌گویم هواداران پرسپولیس به‌خاطر حضور دنیزلی خیلی خوشحال هستند. من فکر نمی‌کنم‌ شأن پرسپولیس هم پایین آمده باشد.
این دومین بار است که دنیزلی به پرسپولیس آمده. به نظرتان وقتی از ایران برود، پرسپولیس صاحب عنوان قهرمانی شده یا نه؟
او تازه 10، 15 روز است که تیم را در دست گرفته و مدیریت می‌کند. دنیزلی تمرینات را تغییر داده، انشاالله نتایج را هم تغییر می‌دهد ولی امسال حرفی از قهرمانی نزنید چون تمرکز تیم خراب می‌شود. مهم این است که مردم دنیزلی را می‌خواستند و خواست مردم انجام شد.
آخرین سؤال ما هم این است که شما دنیزلی را به صرف شام دعوت کرده بودید یا نه؟!
(می‌خندد) شام چیه بابا، پاشو جمع کن! من نمی‌دانم کجا از قول من چنین چیزی نوشته بودند. دنیزلی آمد به من گفت چرا سر تمرین نمی‌آیی، من هم گفتم راهم دور است. تا از خواب بیدار شوم، سر ظهر است و موقع ناهار! بعد هم استراحت می‌کنیم و دوباره چرت می‌زنیم. الان هم به خواست دنیزلی آمدم سر تمرین. شام و این حرف‌ها هم منتفی است.
 
251 43
کد خبر 193242

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =