پانا نوشت:

طبق تحقیقات انجام شده، زنان بیش از سه برابر مردان اقدام به خودکشی می کنندهرچند مرگ در اثر این اقدام در میان مردان بیشتر از زنان است.

قرایی مقدم به میزان خودکشی و آمار آن در ایران اشاره می کند ومی گوید: در حال حاضر میزان خودکشی 12 نفر در هر یکهزار نفر است و استان های ایلام، کرمانشاه، کردستان و بعد همدان رکورددار آمار خودکشی در میان زنان هستند.

 این استاد دانشگاه بیشترین عامل خودکشی را مسائل خانوادگی ذکر می کندو می افزاید: در تهران روزانه 10 نفر خودکشی می کنند و یکی از عوامل اصلی آن همسر دوم بودن در میان زنان و مسائل اقتصادی در بین مردان است.
این پژوهشگر با بیان اینکه مردان در خودکشی از زنان موفق تر عمل کرده و روش های سریعتری را برای خودکشی انتخاب می کنند عنوان می کند: تخریب شخصیت زنان، ازدواج های اجباری، تجاوزات جنسی و در نظر گرفتن آنان به عنوان ابزار از شاخص های بسیار مهم خودکشی در میان زنان است.
به گفته قرایی مقدم گذار از سنت به مدرنیته عامل اصلی افزایش آمار خودکشی در میان جوامع سنتی و عقب افتاده است.
مشکلات و کمبودهای اقتصادی و تبعیض و اختلاف طبقاتی از جمله عواملی است که قرایی مقدم به آنها اشاره می کندو می گوید: جوامع مدرنیته با مشکلات اقتصادی فراوانی دست و پنجه نرم می کنند و اختلافات طبقاتی عامل مهمی در ایجاد بزه های اجتماعی و خودکشی است.
ایران سومین کشور جهان است که در آن آمار خودکشی زنان افزایش می یابد و در حال پیشی گرفتن از آمار خودکشی مردان است. رتبه های اول و دوم را در این زمینه کشورهای چین و هندوستان دارند. در کلیه کشورهای دنیا در برابر هر سه مرد که در اثر خودکشی می میرند، یک زن از این طریق جان خود را از دست می دهد.
امان الله قرایی مقدم استاد دانشگاه و جامعه شناس در این باره  می گوید: بر اساس تحقیقات، خودکشی در میان زنان بیش از مردان وجود دارد . برخی از شهرهای کشور به خصوص نواحی غربی دارای آداب و رسومی هستند که زنان را به ازدواج های اجباری وادار می کند و همین امر سبب خودکشی دختران و زنان در این نواحی می شود.
او ادامه می دهد: فشارهای روحی روانی ناشی از برچسب های ناموسی که به برخی زنان نسبت می دهند موجب استرس و ترس شده و سرانجام آنان به آخرین راهکار ممکن پناه می برند.

 

45232

کد خبر 193327

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۹
  54 1
  کاش یه آمارهم از تجاوز میددید البته میدونم جراتش رو ندارید
 • بدون نام IR ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۹
  9 1
  این نوشته دارای تناقض است: اگر "گذار از سنت به مدرنیته عامل اصلی افزایش آمار خودکشی" در ایران محسوب می شود، آن وقت عواملی که در مورد اقدام به خودکشی در زنان ذکر شد، معنا نمی یابد. احترام به زنان ویژگی مدرنیته است. پس یا جامعه ما حرکت به سمت مدرنیته ندارد و یا اینکه دلایل خودکشی غیر از آن است که اینجا ذکر شد. مسأله دیگر اینکه این آمار چگونه گردآوری شده است؟ بله! فرق میان یک نوشته ژورنالیستی و آکادمیکی اینجا معلوم می شود.
 • بدون نام IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۷
  2 0
  میگین تغییر از سنتی به مدرنیته از عوامل خودکشیه ولی تمام مثال هایی که زدین جاهایی هستند که علیرغم ادعای مدرن بودن فرهنگ پایینی دارند و به زن نگاه ابزاری دارند!
 • بدون نام IR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۷
  0 2
  با سلام خدمت نویسنده محترم آمار خود کشی که ارائه شده است مربوط به امریکاست.میزان خود کشی در آمریکا 12 تا 18 نفر در هر 100000 نفر است .این امار معمولا در هر 100000 هزار نفر می باشد که در این نوشته قید شده " در هر یکهزار نفر ". امار خود کشی در ایران کمتر از یک نفر در هر 100000 نفر می باشد.لطفا در امار ارئه شده دقت فرمایید.