خبر ترور شهید مصطفی احمدی­روشن، یکی از دانشمندان هسته­ای کشورمان، ازجمله وقایعی است که بار دیگر انگشت اتهام را متوجه قدرتهایی کرد که در صدد به انحصار درآوردن علوم و فناوریهای نوین و محروم نمودن ملتهای خارج از دایره سلطه خود، از دسترسی به مرزهای دانشهای برتر هستند.

قبل از ترور اخیر نیز؛ هراز چندگاهی انعکاس خبر کشته شدن دانشمندانی با ملیتهای مختلف در رسانه­های جمعی، افکار عمومی را جریحه­دار کرده بود و پرواضح است که ترور شهید احمدی­روشن اولین اقدام از این دست نبوده و اگر چاره­ای اساسی برای آن اندیشیده نشود، آخرین آن هم نخواهد بود.

از طرف دیگر؛ باید اذعان داشت که عالمان و دانشمندانی که با تلاش و کوشش علمی خود، پنجره­های جدیدی از دنیای ناشناخته را بر روی بشریت می­گشایند و حاصل کوشش آنان در قالبهای مختلف، در خدمت رفاه و آسایش عموم ملتها قرار می­گیرد، در واقع سرمایه­های معنوی بشریت و میراث گرانبهای جهانی به حساب می­آیند که صرف­نظر از ملیت، نژاد، مذهب، حوزه جغرافیای زندگی و گرایشات سیاسی آنان، متعلق به تمام ابناء بشر میباشند. از این منظر؛ کسانی چون ابن سینا، زکریای­رازی، ادیسون، اینشتین و دیگر پیشقراولان علم و فناوری، متعلق به حاکمیت سیاسی - جغرافیای خاصی نیستند و در مرز زمان و مکان محصور و زندانی نخواهند ماند. بنابراین، دانشمندان هر عصر و زمانی را باید متعلق به تمامی ملتهای معاصر و نسلهای بعد تمام ملتها دانست و نباید اجازه داد که قدرتهای مسلط جهانی، آنها را در انحصار خود گرفته، و با استثمار و بهره­گیری از حاصل تلاش علمی آنان، به برده­داری مدرن پرداخته، دیگر ملتها را از نعمت وجودی آنها محروم نمایند. یا امنیت جانی آن عده­ای را که حاضر به پذیرش سلطه آنها نباشند، به مخاطره اندازند.
ازاین­رو؛ لازم است سازمانهای بین­المللی و حامیان حقوق بشر، انجمنها و سازمانهای مردم نهاد فعال در عرصه حقوق­بین الملل و نهادهایی مانند سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد(UNESCO) که همکاری میان ملتها، با هدف پیشبرد صلح و رفاه همگانی را در زمره وظایف خود میدانند، از طریق برپایی نشستهایی با مشارکت نمایندگان دولتها و ملتهای مختلف، مقدمات لازم برای حمایت بین­المللی از دانشمندان جهان را فراهم نمایند و هرگونه اقدام در جهت سلب امنیت این سرمایه­های معنوی جهانی را در زمره جرائم بین­المللی قرار دهند.
براین اساس؛ جمعیت اسلامی وکلای دادگستری (جاودان) با محکوم نمودن ترور ناجوانمردانه شهید احمدی­روشن، از متولیان امور در وزارت امور خارجه، قوه قضائیه و کانونهای وکلای دادگستری انتظار دارد، زمینه برگزاری همایشی با مشارکت صاحب­نظران حقوق بین­الملل، سازمانها و نهادهای فعال در زمینه حقوق بین­الملل را با هدف تامین امنیت جانی و سلامت جسمی دانشمندان در تمامی کشورها را بوجود آورند.
از دیگر سو؛ نباید فراموش کرد که دانشمندانی چون احمدی­روشن، سرمایه­های ملی گرانبهایی هستند که ارزان بدست نیامده و ازدست دادن آنها، به سادگی جبران شدنی نیست. براین اساس؛ نمیتوان پذیرفت که افرادی چون شهید عزیزمان - که حسب اعلام رسانه­ها، در لیست ترور موساد قرار داشته - بدون اتخاذ تدابیر امنیتی موثر، به امان خدا رها گشته، فرصت شکار آنها به راحتی دراختیار دشمن گذاشته شود. به­راستی؛ پاسخ کسانی که وظیفه حفظ این گوهران گرانسنگ را برعهده داشته و دارند در پیشگاه ملت بزرگ ایران و نسلهای آینده چیست؟ چرا در کنار این همه تاختن به دشمن خارجی، نیم­نگاهی هم به مسئولیت خودمان در حفظ این سرمایه­های ملی نمیشود؟ چرا هیچ­کس پاسخگوی کوتاهی و قصوری که در تامین امنیت جانی شهید احمدی­روشن داشته، نمیباشد؟
ما به عنوان قطره­ای کوچک از دریای بیکران ملت بزرگ و انقلابی ایران، اعلام می­داریم که هیچ عذری در کوتاهی متصدیان حفظ سلامت جسمی و امنیت جانی دانشمندان کشورمان پذیرفته نیست و کسانی که در این زمینه قصور ورزیده­اند، اگر از مسئولیت خود کناره­گیری نمی­کنند، حداقل با عذرخواهی از پیشگاه ملت بزرگ ایران، رهبر معظم انقلاب اسلامی و بازماندگان این شهیدان بزرگوار، مرهمی بر زخم آنان بگذارند.
والسلام علی من اتبع الهدی

*دبیر کل جمعیت اسلامی وکلا

 


جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران
 

کد خبر 194548

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =