وزیر نیرو در دولت نهم در یک برنامه تلویزیونی از اقتصاد علمی دفاع کرد و گفت که روش های سنتی برای اداره اقتصاد کشور جوابگو نیست.

به گزارش خبرآنلاین، پرویز فتاح که بعد از دوران وزارت، به مدیر عاملی بنیاد تعاون سپاه منصوب شد ترجیح داد به امور مورد علاقه خود بپردازد وکمتر اظهار نظر کند.استیضاح وزیر نیرو در مجلس تنها زمانی بود که او دست به قلم شد و در دفاع از همکار وزیرش نامه ای به بهارستان نشینان نوشت.
فتاح این بار در برنامه زنده تلویزیونی دیروز و امروز و فردا انتقادی سخن گفت و تاکید کرد که مدیران در پشت تحریم ها پنهان می شوند و اینکه تورم ربطی به تحریم ها ندارد.
وی با بیان اینکه تورم،نوسانات قیمت ها واردات و .. نشان دهنده آشفتگی اقتصادکشور است، افزود: همه دولتها سعی و تلاش کرده اند و موفقیت نسبی بوده است، اما ما با آرمانهای اقتصاد اسلامی فاصله داریم.
وی ادامه داد: شاید چون خدا می خواهد به این انقلاب  به آرمانهایش برسد، ما را در مسیر جبری به دست دشمن انداخته است. چرا که اگر در مسیر تحریم نبودیم ، شاید به دنبال خود کفایی حرکت نمی کردیم و خیلی از چیز ها را راحت از دیگر کشور ها می خریدیم ؛ اما اکنون در مسیری هستیم که راه پیروزی اقتصادی ما است. چون منطق وابستگی، ذلت در درونش است و ممکن است روزی غربی ها این کالا هارا به ما ندهد.
وی با اشاره به سال جهاد اقتصادی و اظهارات رهبر انقلاب در خصوص اینکه جمهوری اسلامی در شرایط شعب ابی طالب نیست، گفت: الان در وضعیتی هستیم که 33 سال است انقلاب ما ریشه اش عمیق شده و در عرصه جهانی نیز عرض اندام می کند.
فتاح با طرح سوال که مصداق تحریم ها چیست؟ اظهار داشت: کدام مورد بوده است که ما دچار التهاب اجتماعی شویم ؟ ما 6 سال است در تحریم هستیم و این  در زندگی روز مره  مردم تاثیری گذاشته است؟ تورم هم قبل از تحریم بوده و ربطی به تحریم ندارد و بیشتر به تدابیر ما باز می گردد.
مجری برنامه در ادامه از وزیر نیرو دولت نهم سوال کرد ما چه میزان درباره این تورم ها پیش بینی کردیم که فتاح، گفت:
منطق اقتصادی حکم می کند که از علم اقتصاد استفاده کنیم . روش های سنتی در اداره اقتصاد کشور جواب نمی دهد.
 وی با بیان اینکه دفاع هشت ساله ما بر خلاف برخی از اظهار نظر حساب و کتاب داشت و براساس منطق بود،افزود:عرصه اقتصادی این منطق و محاسبه را بیشتر می خواهد.
وی با بیان اینکه چرا به تشخیص متخصص پزشکی اهمیت داده میشود، خاطر نشان کرد:چرا منطق پزشکی را پذیرفتیم ،اما در عرصه اقتصاد این کار را  نمی کنیم؟
وی با بیان اینکه اقتصاد یک علم است، ادامه داد: اقتصاد ساز و کار خودش را می خواهد و باید آن را به اهلش بسپاریم.
وزیر نیروی دولت نهم با تاکید بر اینکه همیشه در تحلیل به تحریم و تهدید می پردازیم و در پشت آن پنهان می شویم، ادامه داد:رهبری انقلاب وقتی در ابتدای سال خدمتشان رسیدم فرمودند:« نیاز اصلی شما پول نیست.» ما اگر مدیریت و ساختار را اصلاح کنیم، پول نیاز درجه چندم است اما بنده نوعی برای اینکه کار خودم را توجیه کنم می گویم دلیل این کار نداشتن پول است.
فتاح که می گفت تحریم  در حد خود اثر گذار است، افزود: می خواهم جسارت کنم و بگویم این{ تحریم ها }را خدایی می دانم. هر چند که ممکن است برخی از اظهار نظر بنده تفسیر دیگری بکنند .
وی با طرح این سوال که چرا چیز هایی را وارد می کنیم که در مملکت وجود دارد؟گفت: آمریکایی ها و انگلیسی هاچیزی را در طبع ما ایجاد کردند و آن طبع خارجی پسند است در حالی که رهبری یک بار تذکر دادند که  به جنس ایرانی اهمیت بدهید.
در ادامه مجری برنامه سوال کرد که :"اینکه گفته می شود باندی در کشور در فعالیت های اقتصادی کار خود را می کند و به دولتها هم کاری ندارد ، درست است؟"  فتاح اظهار داشت: به هر حال یک عده نفعشان در این است که کالا وارد کشور شود. آیا نفع نظام هم در این است که ما چیز هایی را که میتوانیم تولید کنیم ، وارد کنیم؟

/17212

کد خبر 194922

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۰/۱۰/۳۰
  108 5
  استدلال های افای فتاح هم ساده گرفتن موضوع بود.
 • بدون نام IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۰/۱۰/۳۰
  131 3
  الفبای اقتصاد میگه عرضه کم شود گرانی بدنبال دارد و تحریم ها یعنی کمبود عرضه. چه ارز چه کالا
  • بدون نام IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۰/۱۰/۳۰
   9 66
   چه کالایی؟ کدام یک از ارزاق اصلی ما به تحریم وابسته است؟
  • بدون نام US ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۱
   46 1
   جدا نمی دونید یا خودتون رو به ندونستن زدید؟ مثلا نمی دونید که ما حتی گندم رو هم وارد می کنیم؟
 • بدون نام IR ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۰/۱۰/۳۰
  131 4
  آقاي فتاح فشار اقتصادي و گراني شايد روي شما تاثيري ندارد اما بر روي پدري كه هزينه درمان فرزندش را ندار مطمنا اثر دارد
  • بدون نام IR ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۰/۱۰/۳۰
   76 4
   گل گفتی ایضا روی من 28 ساله با مدرک کارشناسی ارشد برق از دانشگاه امیر کبیر و بیکار
 • سعید IR ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۰/۱۰/۳۰
  99 3
  آقای فتاح شما حقوق، پاداش و .... هر ماه در حسابتون هست ولی خیلی از شرکت ها مدت 6 ماه است که دستمزد کارگرهاشون رو ندادند و خیلی ها هم اونها رو اخراج کردند!!! حتما تحریم اثر نداره دیگه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • بدون نام IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۳
  4 0
  در دوران وزارت مهندس فتاح ايشان را فردي منصف و علاقه مند به مشورت و همكاري با صاحبنظران يافتيم ولي تعويض شتابزده رئيس وقت دانشگاه صنعت آب و برق بدون مشورت با اساتيد و كاركنان آن به دانشگاه لطمه زد.