۰ نفر
۵ بهمن ۱۳۹۰ - ۰۸:۵۲

مرکز آمار ایران تورم سال 89 را 3 درصد بیش از بانک مرکزی محاسبه کرده است.

علی پاکزاد: محاسبه نرخ تورم در سالهای اخیر بسیار حاشیه ساز بوده است، از بحث محاسبه نقطه ای در مبازرات انتخاباتی سال 88 تا شایعه های مربوط به دست بردن بانک مرکزی در ضرایب سبد کالاهای مصرفی برای پایین جلوه دادن نرخ تورم ، همه و همه باعث شکل گیری نوعی نگاه مشکوک به نرخ تورم اعلامی توسط سازمانهای متولی محاسبه شاخص های اقتصادی در میان عامه شده است.
اما فارغ از این حواشی مرکز آمار که بر اساس قانون متولی محاسبه شاخص های اقتصادی در کشور و در حال حاضر تنها مرجع رسمی امار در کشور محسوب می شود در تازه ترین گزارش خود از وضعیت شاخص توم طی سالهای 1381 تا 1389 به این موضوع پرداخته و آمارهای اعلامی این مرکز با آنچه تا امروز به عنوان مبنا به نقل از بانک مرکزی مورد استناد بوده تنها اندکی متفاوت است.

 


بیشترین تفاوت در نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی و مرکز آمار مربوط به سال 89 است که بر اساس برآورد مرکز آمار ایران نرخ تورم در این سال بیش از 15 درصد بوده است در حالی که نرخ تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی در حدود 12 درصد بوده است.
نرخ تورم در سال 90
اما فارغ از نرخ های تورمی که در سالهای گذشته اتفاق افتاده است، باید دید با توجه به شرایط پیچیده اقتصادی امروز، اقتصاد ایران با چه نرخ تورمی سال را به پایان می رساند. نگاهی به شاخص هایی مانند نرخ رشد نقدینگی، تورم وارداتی، نرخ ارز و در نهایت شاخص رشد اقتصادی نشان از آن دارد که در سال جاری می تواند انتظار نرخ رسمی حدود 30 درصد در پایان سال داشت.
بر اساس آخرین ارقام اعلامی از سوی بانک مرکزی نرخ تورم آذرماه به حدود 20.6 درصد رسیده است، نگاهی به نرخ رسمی دلار که توسط بانک مرکزی اعلام می شود نشان از رشدی بالغ بر 7 درصد و در بازار آزاد طی ده ماهه منتهی به دی ماه نیز نشان از رشد 44درصدی دارد.
بر اساس آخرین آمارها منتشره از سوی گمرک ایران در نه ماهه نخست امسال قیمت هر تن کالای وارداتی به کشور به 1682 دلار رسیده است در حالی که در اسفند سال 89 این رقم در حدود 1261 دلار بوده است که خبر از رشد 33.4 درصدی قیمت کالاهای وارداتی دارد.
در نهایت در مورد شاخص رشد اقتصادی هیچ رقمی منتشر نشده است، البته با در نظر گرفتن اظهار نظرهای ضد و نقیض مسئولان مختلف اگر بالاترین نرخ رشد اقتصادی برای سال 89 معادل 5.5 درصد را در نظر بگیریم با توجه به تجارب هدفمندی در سایر کشورها در سال جاری در بهترین حالت نرخ رشد اقتصادی به حدود 2 درصد نزول خواهد کرد.
با توجه به موارد گفته شده یعنی رشد  قیمت ارز و قیمت کالاهای وارداتی از یکسو و کاهش نرخ رشد اقتصادی می توان انتظار داشت در سال جاری نرخ رسمی تورم در پایان سال در مرز 30 درصد باشد.
البته با توجه به مشکلات موجود اقتصاد کشور اگر دولت بتواند نرخ 30 درصد را برای تورم در پایان سال حاصل کند می تواند به دستاورد خود انهم در اولین سال اجرای قانون هدفمندی یارانه ها مفتخر باشد، هرچند آنچه به عنوان هدفمندی یارانه ها اجرا شده حتی با برنامه تدوینی خود دولت نیز متفاوت است. به طوری که حتی جمشید پژویان به عنوان تئوریسین طرح تحول تنها دستاورد اجرای ناقص دولت را برداشتن اولین گام به سوی اصلاح قیمت های نسبی دانسته است، هرچند می توان گفت این نوع ارزیابی در مقایسه با دیدگاههای مطرح شده از سوی منتقدان طرح هدفمندسازی یارانه ها بسیار خوشبینانه است.
/22231

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 195532

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 13
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۵
  144 7
  اینجا ایران است ما تحمل تورم 100 درصد رو هم داریم اینا که چیزی نیست ؟
 • کارمند دولت IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۵
  149 2
  اعلام نرخ واقعی تورم منجر به افزایش حقوق کارمندان میشود ، پس نمیشود انتظار داشت واقعیت اعلام شود.
 • ايراني IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۵
  89 3
  اقاي پژويان ايا شما واقعا عواقب اين تحول را پيش بيني كرده بوديد؟ واقعا طرحي كه بايد در 5 سال اجرا ميشد ايا به همان صورت شروع به كار كرد ؟؟ چرا به دولت اجازه داديد كه ازاد سازي نرخ حاملهاي انرژي را يكباره با پرش 3 يا 4 ساله انجام بدهد؟ كجاي دنيا اينگونه اقدام شده بود كه شما به اين كار دست زديد؟؟ چرا هيچ كس پاسخگو نيست ؟
 • چند تا مثال IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۵
  86 0
  یک بسته شکر اول سال: 1000 تومان الان 1550 تومان / 55 درصد یک پاکت شیر اول سال: 800 تومان الان 1200 تومان/ 50 درصد بنزین اول سال: 100 تومان الان 700 تومان / 600 درصد برق و آب و گاز / حداقل 100 تا 200 درصد نان اول سال: 400 تومان الان 600 تومان / 50 درصد کاغذ آ چهار اول سال: 10 تومان الان 20 تومان/ 100 درصد نمک خوراکی اول سال: 200 تومان الان 350 تومان / 75 درصد
 • بدون نام IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۵
  53 5
  اعداد و ارقام شما با واقعيات جامعه مطابقت ندارد.
 • تماشاچی IR ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۵
  2 23
  لازمه توسعه اقتصادی تورم است ، یعنی کم ارزش شدن پول ملی برای جلوگیری از حبس پول و به موازات آن کم کردن سود بانکی . و اینگونه است که تولید شکل میگیرد . اما حیف که این استکبار اجازه نمیدهد نفسی بکشیم و در کشتی امن توسعه به سمت حل مشکلات برویم .
  • بدون نام IR ۰۱:۳۶ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۵
   0 0
   واقعا نابغه هستید شما.
 • بدون نام IR ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۵
  18 0
  خواهشمند است نرخ تورم را ازبازنشستگان واز کار گران شهرداری بپرسید نه از بانک مرکزی !!1
 • بدون نام IR ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۵
  20 0
  در صورت امکان نرخ تورم را ازآنها که کمتر از 3 میلیون حقوق می گیرند بپرسید !
 • بدون نام IR ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۵
  18 0
  آنها که می گویند اگر تورم 100% هم باشد ما ایستاده ایم آنها یا ثروتمندند می خواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند یا اصلا در جامعه مسئولیتی ندارند والا یک بازنشسته با حقوق یک میلیون تومان که نصف حقوق را به اقساط وامهایش می پردازد همچون ادعای نمی کند همانطور که دولت مردان بدلیل اخذ حقوق بیشتر (از سفره مردم خرج می کنند )می گویند تورم نمه ندور !!!
 • اسمال آقا IR ۱۹:۳۲ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۵
  20 1
  بیست سی درصد واقعا واسه ما افت داره برو بالای صد!
 • بدون نام IR ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۶
  28 0
  من برنج 20 کیلوئی را پارسال میخریدم 22 هزار تومان الان همون شده 56 هزار تومان بنظر شما تورم چقدره؟
 • بدون نام IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۷
  2 0
  اگه بخوان تورم زیر 30 درصد اعلام کنند خیلی بی انصافی در حق کارگران است وقتی حقوق یه کارگر 360000 هزار تومان میدن و بابت 50 متر مسکن 170 هزار تومان میره از کجا بیاره که بخوره یا پول اب و برق بده یا هزینه تحصیل بچه بده تازه اگه مریض نشن فقط با یه وعده غذا میتونند زنده بمونند. انتظاری از پابرهنگان نداشته باشید