آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی عصر سه‌شنبه در دیدار با سفیر سوئیس در ایران روابط دو کشور را در میان کشورهای اروپایی خوب توصیف کرد و با اشاره به میزبانی موفق سوئیس در مذاکرات اخیر میان ایران و گروه 1+5 گفت: انتظار جمهوری اسلامی ایران از کشورهای غربی به‌خصوص 1+5 این است که نسبت به مذاکراتی که آغاز شده برخوردی مثبت و سازنده انجام دهند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تصریح مجدد بر این‌که جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گاه به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و در آینده نیز نخواهد بود، گفت: اگر در مذاکرات پیش رو، فضای دوستانه‌ای حاکم باشد، ابهامات ادعایی برخی کشورها نیز برطرف خواهد شد.

آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در بخش دیگری از سخنانش خطاب به سفیر سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا، یکی از عوامل پیروزی باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری این کشور را شعار «تغییر» وی خواند و با اشاره به خوشبینی ابتدایی کشورهای مختلف نسبت به انتخاب وی تصریح کرد: شعار تغییر آقای اوباما پس از پیروزی ایشان به تدریج رنگ باخت و در عمل و به صورت واقعی تغییر قابل توجهی در رفتار آمریکا صورت نگرفت.

رئیس مجلس خبرگان رهبری با ابراز امیدواری نسبت به موفقیت رئیس‌جمهور آمریکا در حل مشکلات داخلی و تغییر چهره بین‌المللی این کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران تغییرات مورد نظر خود را به دولت آمریکا منتقل کرده است و اگر وعده‌های تغییر آقای اوباما به صورت واقعی عملی گردد، می‌تواند تأثیر جدی بر مناسبات دو کشور بگذارد.

در این دیدار لیویالوی آگوستی ـ سفیر سوئیس در تهران ـ نیز روابط دو کشور را پایدار و خوب توصیف کرد و با اشاره به علایق مشترک دو کشور در زمینه‌های اقتصادی، انرژی، هسته‌ای و حقوق بشر گفت: توافقنامه‌های اخیر ایران و سوئیس در زمینه انرژی می‌تواند مبنای بسیار خوبی برای گسترش همکاری‌ها در سایر زمینه‌های مورد علاقه دو کشور باشد.

آگوستی با اشاره به میزبانی موفق کشورش در مذاکرات اخیر میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای گروه 1+5 گفت: امیدوار و خوشبین هستیم که مذاکرات شروع شده باعث همکاری‌های سازنده و مثبت برای حل مسائل از راه‌های دیپلماتیک و مسالمت‌آمیز باشد.

سفیر سوئیس در تهران با اشاره به تجربه این کشور در میانجی‌گری‌ میان برخی کشورها در ایجاد و گسترش روابط دوجانبه، ابراز امیدواری کرد تا سوئیس بتواند نقش سازنده و مفیدی در برطرف کردن موانع میان ایران و آمریکا و نیز افزایش اعتماد میان این دو کشور از طریق ایجاد ساختارهای عملی و اجرایی عهده‌دار شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام هم‌چنین در دیدار هربوت هونزوویتس ـ سفیر آلمان در جمهوری اسلامی ایران ـ خواهان ایجاد فضای مطلوب برای گسترش روابط شد.

هاشمی‌رفسنجانی با اشاره به فضای حاکم بر روابط جمهوری اسلامی ایران با غرب پس از مذاکرات اخیر ژنو تأکید کرد: مسیر اعتمادسازی دو طرفه است و توقع این است که زمینه‌های مناسبی برای تداوم همکاری‌ها فراهم شود.

هاشمی‌رفسنجانی سابقه همکاری ایران و آلمان را ریشه‌دار عنوان کرد و افزود: آلمان با توجه به قراردادهایی که در خصوص نیروگاه بوشهر با ایران داشت و پس از پیروزی انقلاب از انجام تعهدات خود سر باز زد مدیون ایران است و اکنون می‌تواند در فضای جدیدی که به وجود آمده شریک خوبی برای همکاری در خصوص استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌یی توسط جمهوری اسلامی ایران باشد و دین خود را به ایران ادا کند.

 

کد خبر 19572

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =