۰ نفر
۱۶ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۳:۲۸

نایب رئیس اتاق ایران اعتقاد دارد سیاست های ارزی کشور از مکانیزم اقتصاد آزاد پیروی نمی کند.

پدارم سلطانی، نایب رئیس اتاق ایران  در رابطه با اتفاق های اخیر بازار ارز گفت: « سیاست های ارزی کشور از مکانیزم اقتصاد آزاد پیروی نمی کند.تمام کشورهایی که بر اساس سیاست ارزی بازار را مدیریت می کنند، برای تعیین نرخ ارز از مدل های مشخصی تبعیت می کنند، لذا باید از بانک مرکزی پرسید که مبنای تعیین یک هزار و 226 تومان برای نرخ ارز چه بوده است؟ »

او ادامه داد: « در حال حاضر، سیاست های ارزی کشور از مکانیزم اقتصاد آزاد پیروی نمی کند و در شرایطی که دلارهای ناشی از درآمد صادرات در کشورهای طرف تجاری محبوس شده است، تعیین نرخ ارز بر اساس تراز پرداخت با حذف اثر سپرده می تواند راهکار مناسبی باشد.»

نایب رئیس اتاق ایران اعتقاد دارد شرکت های دولتی با نرخ آزاد اقدام به نقل و انتقال وجوه می کنند: «  به رغم تعیین نرخ یک هزار و226 تومانی از سوی بانک مرکزی به عنوان متولی بازار، شرکت های دولتی با نرخ آزاد اقدام به نقل و انتقال وجوه می کنند و هنگامی که شرکت های دولتی مرتکب چنین تخلفی می شوند از بخش خصوصی چه انتظاری می رود؟حداقل انتظاری که از بانک مرکزی وجود دارد این است که چابکی خود را افزایش دهد و اگر در برخی کشورها با تاسیس موسسات اعتباری در جهت روان سازی جریان ارزی گام برداشته است، این رویه را در سایر کشور ها نیز دنبال کند. »
سلطانی افزود: « با توجه به موضع گیری های بانک مرکزی در قبال تحولات بازار ارز باید گفت که این روزها، عدم تحقق وعده ها آرامش را از بازار سلب کرده است. »

3939

کد خبر 197514

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • نظري IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۶
  60 0
  من ميدانم 1226 تومان از كجا آمده: نرخ ارز برابر با 1050 تومان بود. وزير اقتصاد در بحبوحه آشوب بازار گفت ارز را تك نرخي ميكنيم با نرخ حداكثر 1400. بانك مركزي گفت زياده، كميسيون ارزي تشكيل شده از اقتصاددانان بزرگ و كاركشته !!!!! تشكيل شد. كميسيون طي جلساتي به بررسي داراييها، بازار فعلي و آينده پرداخت!!!!! و گفت: نه حرف تو، نه حرف تو، وسطه شو ميگيريم كه هر دو راضي باشين، خيرشو ببيني، مباركه !!!! و اين شد كه 1050 14000 تقسيم بر 2 ميشود 1225 تومان و چون فرد است وقابل تقسيم به دو نيست نرخ 1226 اعلام شد
 • بدون نام IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۶
  25 0
  همین امروز دلار تو بازار نستی به دیروز 150 تومان گرون شد و 1847.25 شد . من فکر می کنم بازار فرعی که آقای بهمنی گفتن دقیقا" همین بازار اصلی خودمونه پس اشتباه هم نگفتن و مسیولیتیم ندارن که بخوان این بازار و کنترل کنن دستشونم بابت تک نرخی درد نکنه .
 • بدون نام US ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۶
  17 1
  نه اون یک ریال مالیاته که اضافه شده یا اینکه نگویند میانگین گرفتید یا اینکه ماشین حساب دم دست نبود که دقیق حساب کند
 • بی نام IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۶
  11 2
  سوالتان خیلی سخته. عرضه و تقاضا
 • بدون نام IR ۲۳:۰۸ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۶
  6 0
  کدام شرکت دولتی با نرخ آزاد ارز جابجا می کنه ؟ اگه راست می گی چرا انقدر گنگ حرف می زنی؟