گروه باستان شناسان تخت جمشید به سرپرستی دکتر احمدعلی اسدی (استاد باستان شناسی دانشگاه شیراز) که از حدود یک ماه قبل در حال ادامه کاوش در منطقه ی جناح استان هرمزگان هستند, موفق به کشف اثری بسیار ارزشمند شدند که طبق برآورد دقیق این اثر مربوط به اوایل دوران ساسانیان است.

استاد باستان شناسی دانشگاه شیراز که هم اکنون در محل تنب پرگان شهر جناح مشغول به سرپرستی کاوش باستان شناسی است در گفتگویی تاکید کرد: چیزی که این اثر را از بقیه ی آثار متمایز میکند , معماری خاص این اثر است . این اثر ساختاری مدور دارد و احتمال آن میرود که این اثر یک مکان علمی مانند رصد خانه یا مکانی مذهبی باشد .

او ادامه میدهد : البته با توجه به شیارهای منظم موجود در دیواره ی این اثر, احتمال وجود قدیمیترین رصدخانه کشور در این محل بسیار وجود دارد.

احتمال وجود رصد خانه اگر تبدیل به واقعیت شود بطور حتم بسیار ارزشمند خواهد بود ، قدمت این بنا بسیار بیشتر از رصدخانه مراغه است که در حال حاضر بعنوان اولین رصد خانه کشور و مربوط به دوران پس از ظهور اسلام مشهور است.
 دکتر اسدی در مورد اهمیت این اثر میگوید:  این آثار پس از انجام مطالعات رسما مورد معرفی قرار خواهند گرفت و این میتواند جناح را نه تنها در سطح استان, بلکه در سطح کشور مورد توجه بسیار زیادی قرار دهد چراکه اثر باستانی پرگان از اهمیت فوق العاده ایی برخوردار است.

شما هم می توانید عکسها،مطالب و فیلم های تولیدی خود را برای ما به آدرس shoma@ khabaronline.ir ارسال نموده تا آنرا با نام خودتان منتشر کنیم.

مطلب و تصاویر ارسالی از عبدالله آبی

4556

کد خبر 198014

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۰
  18 0
  از فردا سودجویان می ریزند آنجا....برای حفاظتش چه کاری کرده اند؟
  • جناح IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۵
   10 0
   قرار شده بود كه براي محافظتش فنس دورش بيارن و براش سقف بذارن با هزينه خيرين، ولي فعلا با خاك دوباره پر شده تا در فصلي كه وضعيت آب و هوا بهتر باشد، كاوش را از سر بگيرند. البته از اين بنا كروكي هاي دقيقي هم كشيده شده است. اميدواريم با همكاري مردم منطقه بتونيم به خوبي ازش محافظت كنيم.