کتاب «دختران اُ. پی. دی» خاطرات یک زن آبادانی به نام مینا کمایی است که روزهای پر تلاطم دوران دفاع مقدس را روایت می‌کند و حالا برای پنجمین بار تجدید چاپ شده است.

به گزارش خبرآنلاین، «دختران اُ. پی. دی» خاطرات یک زن آبادانی است که با مصاحبه و تدوین لیلا محمدی منتشر شده است؛ در روایت این کتاب که ‏مصادف با شروع جنگ است٬ دوران نوجوانى و جوانى مینا کمایی روایت شده است.

 

راوی با اصرار خانواده مجبور به ترک‏ آبادان شده٬ براى زندگى به ماهشهر و رامهرمز مى‌‏رود. پس از مدتى به آبادان بازگشته، این بار خانواده‏‌اش به اصفهان مهاجرت‏ می‌کنند ولى او و خواهرش در‌‌ مناطق جنگی می‌مانند. آن‌ها به آموزش امدادگرى در بیمارستان امام خمینى شرکت نفت‏ مشغول مى‏‌شوند. در‌‌ همان سال با تأسیس بسیج خواهران آبادان، همراه با دوستانش که به دختران O. P. D معروف بودند، به فعالیت‏ در بسیج پرداخته و براى امدادگرى و واکسیناسیون به روستاهاى‏ اطراف آبادان مى‏‌روند.

 

کتاب با توصیف روزهای شاد دوران کودکی راوی در یکی از خانه‌های شرکت نفت در منطقه فرح آباد (قدس) آبادان شروع می‌شود: «در اتاق، کنار مامان دراز کشیده بودم که مهری، خواهرم صدام کرد: «مینا! بدو آب شط اومد.» مامان در خواب تکانی خورد. بالش را روی رخت‌خواب‌ها انداختم و به حیاط دویدم. مهران، مهرداد و مهری در حیاط بودند. به مهری گفتم: «یواش، داد نزن، مامان خوابش برده.» گرمای آفتاب تابستان، کفِ سیمانیِ حیاط را داغ کرده بود...»

 

آنطور که ناشر گزارش داده، نثرِ کتاب ساده است. شبیه به کلامِ واقعی که انگار خواننده دارد همراه با خاطره‌گو در خیابان‌های آبادان راه می‌رود. خواننده با راوی به فضای قبل از انقلاب و روزهای مدرسه‌اش می‌رود. در خیابان‌های آبادان تظاهرات می‌کند. با اردوهای جهادی به روستا‌ها سرک می‌کشد. امدادگر می‌شود و مدام بینِ بیمارستان و خوابگاه در کوچ و نوسان است.

 

خاطراتى از دوران کودکى راوی، زمان تحصیل در مدرسه٬ پیروزى انقلاب‏ اسلامى، فعالیت طرفداران گروه خلق عرب براى تصاحب خرمشهر، عضویت در جبهه حزب‏ اللّه در مدرسه پس از پیروزى انقلاب و رویارویى‏‌ها با گروه هاى مجاهدین خلق (منافقین) و دیدار با امام خمینى (ره) در این کتاب آورده شده است. همچنین در بخش پایانی کتاب پنج سند مرتبط با موضوع کتاب ارائه شده است.

 

ساکنان پایتخت برای تهیه این کتاب می توانند با شماره 20- 88557016 سامانه اشتراک محصولات فرهنگی؛ سام تماس بگیرند و کتاب را در محل کار یا منزل _ بدون هزینه ارسال _ دریافت کنند. هموطنان سایر شهر‌ها نیز با پرداخت هزینه پستی ارسال، می‌توانند تلفنی سفارش خرید بدهند.

6060

کد خبر 199519

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =