رئیس مجلس هشتم و نامزد انتخابات نهمین دوره مجلس معتقد است که سیاست تخریب رجال سیاسی و دینی کشور بعدها به میان خود اتهام زنندگان کشیده می‌شود.

علی لاریجانی که از قم برای انتخابات مجلس شورای اسلامی نامزد شده‌است، در واکنش به اینکه برخی او را از ساکتین فتنه می خوانند ، گفت: هیچ‌یک از سخنان من در تائید فتنه‌گران و آشوب خیابانی نبوده بلکه همیشه از همه افراد خواسته‌ام در چارچوب قانون رفتار کنند و تمام تظاهرات‌ها و تجمعات خود را نیز بر اساس موارد قانونی صورت دهند و مجموعه این فعالیت‌ها بیشتر از سخنانی است که توسط سران دیگر قوا در محکومیت فتنه مطرح شده است.
اهم سخنان رییس مجلس در گفت  وگو با فارس را در ادامه مطالعه فرمایید:
 • تاکیدات مقام معظم رهبری در این زمین(مسئله وحدت) دارای مبنای دینی و قرآنی و بر اساس آیه شریفه «رحما بینهم و اشداء علی‌ الکفار» صورت می‌گیرد. ایشان همواره این روش را دنبال می‌کنند اما عده‌ای کمتر به درک آن نائل می‌شوند.
 • ترجیح دادن شخص یا گروهی نباید موجب نابود ساختن دیگران شود، زیرا همه جریان‌ها دارای جنبه‌های مثبتی هستند و علاقمندی به یک جبهه به معنای از بین بردن دیگر افراد نیست و چنانچه این فهم عمیق در رفتار انتخاباتی همه اشخاص وجود داشته باشد،‌ کمک زیادی به وحدت ملی در کشور می‌کند اما عده‌ای به دنبال سوء‌ظن بوده و متخصص پمپاژ این مسئله به کشور هستند اما باید توجه داشت که برخی مسائل قابل گفتن در جمع نبوده و باید به صورت مخفی تذکر داده شود.
 • همراه کردن حقیقت با سخنان کذب و جنجال‌سازی و بزرگ‌ کردن بیهوده مسائل و به دنبال آن به راه انداختن دعواهای سیاسی کار اشتباه و ناشیانه‌ای است که در نهایت به ضرر کشور تمام می‌شود. متاسفانه مشاهده می‌شود که میزان اختلاف‌افکنی برخی گروه‌ها بیش از کارهای وحدت‌گرایانه آنهاست به طوری که حتی در میان شخصیت‌هایی در سطح ملی دیده می‌شود که این افراد،‌ انسان‌های هوشمند و هنرمندی در زمینه اداره کشور نبوده و به همین دلیل سعی می‌کنند با تخریب دیگران خود را اثبات کنند هرچند این مسائل خیلی زود علنی شده و ضایعات فراوانی برای کشور در پی خواهد داشت.
 • (درپاسخ به این موضوع که برخی شما را به سکوت در فتنه متهم می کنند)توهین و مارک زدن به اشخاص از نخستین سال‌های پس از انقلاب رواج داشته و گروه‌های چپ از این شیوه استفاده می‌کردند به این ترتیب که خصوصیتی را به یک شخص یا گروه نسبت داده و به طور مداوم آن را تبلیغ می‌کردند و در شرایط کنونی نیز مشاهده می‌شود برخی آقایان همان روش را در پیش گرفته‌اند. برخی نیز در زمان دولت هفتم و هشتم این گونه اقدامات را دنبال کرده و نام‌هایی چون گروه فشار را بر روی نیروهای بسیج می‌گذاشتند.
 • سوال من از این افراد این است که آیا این جمله مقام معظم رهبری را نشنیده‌اند که همگان را از توهین به سران قوا باز داشتند؟ و در ضمن آیا ترویج این مسائل توهین تلقی نمی‌شود؟
 • کسانی که انتقاد به شخص من داشته‌اند باید این مسائل را با خود من در میان می‌گذاشتند زیرا این امر نیازی به مارک زدن ندارد و این کارها از جنس دیگری غیر از تاکیدات رهبری است، در حالیکه صحبت‌های من در محکومیت فتنه و پس از آن کاملا علنی و بیشتر مواقع در صحن مجلس بوده است.
 • فردای پس از انتخابات یعنی روز شنبه اطلاعیه‌ای صادر کرده و یکشنبه نیز طی سخنرانی که در مجلس داشتم، مردم را به آرامش دعوت کردم و این مسئله در روزهای بعد از آن نیز ادامه یافت.همواره از دیدگاه‌های رهبری دفاع کرده و همگان را به وحدت و پرهیز از رفتارها غیرقانونی دعوت کرده‌ام. ساکت یعنی چه؟
 • می‌گویند دو پهلو حرف زده است، آیا ما از اینکه به انتخابات باید احترام گذاشت دفاع کرده‌ایم یا خیر؟ از روز بعد از انتخابات گفته‌ایم نتیجه انتخابات محترم بوده و به رئیس جمهور تبریک گفتیم، تمام سخنان من در زمینه دفاع از انتخابات و احترام به رأی مردم بوده است، اما معنای دوپهلو حرف زدن را باید از تهمت‌زنندگان پرسید.
 • ممکن است بگویند چرا در مسئله کهریزک صبحت کرده‌ام، رهبری که بیشتر از من در رابطه با این قضیه صحبت کردند. هدف ما از سخنرانی‌های آن زمان این بود که به همه جهانیان اثبات کنیم نظام اسلامی دارای قدرت خوداصلاحی است و احتیاجی ندارد کسی آن را از بیرون اصلاح کند.
 • آقای کروبی نسبت به زندان‌ها موضع‌گیری داشت و ما گروه گذاشتیم و تحقیق کردیم و مشخص شد که خلاف است، چه کسی بود که آن موقع موضع گرفت؟
 • ادبیات هوچی‌گری را نمی‌پسندم و آن را قبول ندارم زیرا روش من با اینگونه افراد متفاوت است، اما تهمت سکوت نیز به طور قطع دروغ محسوب می‌شود، زیرا بیشتر از دیگر افراد سخن گفته‌ام، اما هیچ‌گاه مانند برخی افراد هوچی‌گری نکرده و نخواهم کرد.
 • (درباره تخریب‌ها علیه آیت الله مهدوی‌کنی و آیت الله یزدی) تخریب دیگران لطمات جبران‌ناپذیری به گروه‌های سیاسی وارد می‌سازد اما این کار روش صحیحی نیست زیرا اقدام آیت‌‌الله مهدوی کنی و آیت‌الله یزدی حرکت درستی بوده که موجب نظم در فعالیت‌های اصولگرایان شده است. بنابراین باید کارهای خوب را تحسین کرده و تنها به انتقاد نپرداخت زیرا این افراد از آبرو و وقت خود هزینه کرده‌اند. هرچند نمی‌توان گفت همه اهداف مدنظر محقق شده است زیرا در سیاست هیچ‌گاه به صد در صد اهداف نخواهیم رسید ضمن اینکه همراهی برخی دیگر از افراد می‌توانست توفیقات بیشتری را نصیب این جبهه کند اما در کل باید توجه داشت که در علم سیاست عقل جمعی دنبال می‌شود و اشکالی در زمینه تحقق نیافتن همه اهداف وارد نیست.
 • ( در پاسخ به اینکه گفته می  شود عقب‌ماندگی‌های قم بسیار زیاد است) این حرف درستی نیست، زیرا کارهای زیادی تاکنون در قم انجام شده و اعتبار بالایی در اختیار مدیران خوب این استان قرار می‌گیرد و اگر کمبودی در سال‌های اخیر بوده به دلیل امکانات کمی است که در اختیار مسئولین قم قرار داشته است هرچند ضعف‌هایی در این میان دیده می‌شود اما اینطور نیست که دیگر استان‌ها دارای مدیران بسیار قوی بوده و قم فاقد چنین افرادی باشد.
 • زمانی بودجه شهرداری قم تنها 70 میلیارد تومان بود اما اکنون میزان آن به حدود دو هزار میلیارد تومان رسیده است و این امر نشان‌دهنده تراز بالای قم بوده و این مسئله را ضرورت می‌بخشد که این شهر نیازمند گام‌های بلندتری در راستای توسعه عمرانی و فرهنگی است زیرا در شرایط کنونی،‌ اقدامات کوچک جوابگو نخواهد بود.
29219
کد خبر 201029

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =