ایسنا نوشت:

تندر90 ايران خودرو وپارس خودرو اين روزها در بازار از جمله خودروهاي پرفروش به شمار مي‌روند، اما آنچه وجه تمايز اين دو خودرو را ثابت مي‌کند، اسناد و شواهد معتبري در خصوص توليد آن است که از مجاري رسمي کشور به‌دست آمده که مي تواند تفاوت اين دو را در توليد، فروش و تحويل به طور واقعي تشريح کند.

 در 9 ماهه امسال طي آديت هاي هفتگي شركت بازرسي كيفيت و استاندارد، امتياز منفي تندر ايران خودرو حدفاصل 22.5 تا 27 بوده و امتياز منفي تندر پارس خودرو بين 22.5 تا 28.3 متغير بوده است. در بررسي آماري امتيازهاي كيفي نيز در 10 ماهه امسال، تندر ايران خودرو با كسب 18 مورد امتياز منفي از مجموع 36 مورد آديت كيفي، پايين‌تر از تندر پارس خودرو قرار داشته و در 16 مورد نيز امتياز منفي تندر پارس خودرو از شركت رقيب بيشتر بوده است و در دو نوبت هم رتبه منفي يكسان داده شده است.
كنترل كيفي PDI (بازرسي قبل از تحويل)

براساس استانداردها و الزامات شركت رنو، تمامي محصولات اين شركت بايد پس از توليد و عبور از مراحل مونتاژ و اتمام فعاليتهاي توليدي، در مرحله تحويل به مشتري از بخش ويژه كنترل كيفي تحت عنوان PDI يا بازرسي كيفي پيش از تحويل گذر كرده و مورد بررسي و كنترل دقيق كيفيت قرار گيرند. اين بخش در حال حاضر در شركت ايران خودرو داير بوده، ولي شركت پارس خودرو فاقد بخش PDI است.
كيفيت و استانداردهاي خطوط توليد

يكي ديگر از مباحث مهم در كيفيت محصول، كيفيت خطوط توليد آن است كه مي تواند در چگونگي روند توليدات يك سايت توليدي و كيفيت آن موثر واقع شود. در حال حاضر سايت توليد تندر90 در شركت ايران خودرو داراي تجهيزات به روز توليد خودرو بوده و اين شركت توانسته گواهينامه ايزو از شركت TUV NORD آلمان دريافت كند.

در شركت پارس خودرو نيز تجهيزات گان جوشكاري خودكار و مدرن (سيستمهاي رباتيك) موجود بوده و فرايند توليد بدنه در پارس خودرو به روش مكانيزه در خط اصلي انجام و ساير بخشهاي توليد همچون رنگ و مونتاژ تندر به روش دستي انجام مي‌شود.
شرايط و كيفيت پاركينگهاي نگهداري خودرو
كيفيت خودروهاي توليد شده در فاصله زماني پس از توليد تا زمان تحويل به مشتريان از اهميت بالايي برخوردار است. شركت ايران خودرو داراي پاركينگ‌هاي استاندارد و محوطه سازي و محصور شده بوده، ولي پارس خودرو فاقد محوطه پاركينگ مستقل و ايزوله است.
سياستهاي بازاريابي و فروش

با در نظر گرفتن تقاضاي بالاي خريد اين محصول در كشور، شركت ايران خودرو از سياست فروش فوري و پيش فروش تبعيت مي‌كند و پارس خودرو نيز تندر90 را بيشتر بطور پيش فروش به بازار عرضه مي‌كند. به طور مثال تندر E2LP بدون آپشن پارس خودرو با قيمت مصوب با زمان تحويل 45 روز كاري به مشتريان عرضه مي‌شود.
تنوع محصول

از ديگر مباحث مطرح درخصوص مشتري مداري و كسب رضايتمندي مشتريان مي‌توان به ايجاد تنوع و توسعه محصول اشاره كرد كه در حال حاضر شركت ايران خودرو مدلهاي E1ABS ، E2LP ، E1CNG ، E2CNG و مدل اسپرت كيت تندر90 را به بازار عرضه كرده و علاوه بر آن توليد و عرضه مدل E2LP با رينگ جديد آلومينيومي را نيز بدون تغيير قيمت آغاز كرده و اين درحالي است که شرکت پارس خودرو تندر90 را با آپشنهاي اضافي به بازار عرضه کرده است.

خدمات پس از فروش

از ساير گزينه هايي كه مي‌تواند در انتخاب مشتريان تندر به‌عنوان عامل تصميم گيري و انتخاب آنان موثرواقع شود، اطلاع و اطمينان از پوشش و گستردگي خدمات پس از فروش شركت سازنده يا خودروساز است كه در اين خصوص ايران خودرو علاوه بر داشتن حدود800 نمايندگي فروش در سراسر كشور، از طريق بيش از 200 نمايندگي پايلوت تندر90 در سطح استانهاي كشور اقدام به ارائه خدمات اختصاصي به مشتريان تندر در قالب خدمات گارانتي و وارانتي مي‌كند. شركت پارس خودرو نيز داراي 140 نمايندگي‌ پايلوت در سراسر كشور است.
تجهيزات سفارشي

شركت پارس خودرو به عنوان شركت رقيب ايران خودرو در توليد تندر90، براي ايجاد تنوع محصول خود اقداماتي موثر را انجام داده است و تجهيزاتي را در مدل E2LP به صورت آپشن افزوده است كه با ايجاد تنوع در اين آپشنهاي اضافي، چهار تيپ مختلف را به خريداران خود عرضه مي‌کند و مشتريان در صورت درخواست خريد فوري بايد الزاما به سراغ خودروهاي داراي آپشن بروند كه در برخي موارد موجب گله‌مندي مشتريان مي‌شود، اما ايران خودرو مشتري را ملزم به خريد تندر90 با آپشن سفارشي نمي‌كند.

3939

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 201164

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۰/۱۲/۰۹
  45 13
  پارس خودرو بهتر است...
 • 36 IR ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۰/۱۲/۰۹
  49 4
  منظور از اپشن صداهای گیربکس موتور درها داشبورد و..... میباشد پیش هر مکانیکی ماشین های سایپا و ایران خوذرو رو میبریم میگن چیزی نیست همه شون اینجورین اینا اپشنای ایران خودرو و سایپا هستش ؟
 • عماد IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۰/۱۲/۱۰
  3 3
  اينها همش دكان وبازار دلال هاست چرا كه اصل مطلب اينه كه موتور وبدنه يكي است بيننده بايد عاقل باشد وگول حرفهاي دلالها رانخوريد.