پایتخت نشین ها، روز نخست هفته را با هوای عجیب و غریبی پشت سر گذاشتند؛ آفتاب در آسمان بود، سوز سرما هم بود و البته برف خشک هم با باد به مرکز شهر رسید. در دیگر مناطق ایران هم برف و باد و خاک بوده است. این اما آخرین نفس های زمستان است.

به گزارش خبرآنلاین، سازمان هواشناسی پیش بینی کرده است سرمایی که از جمعه شب وارد ایران شده است تا دوشنبه از شرق کشور خارج شود. اما تا خروج این هوا، باد می وزد و بارندگی های پراکنده وجود دارد.
شنبه در نیمه غربی، سواحل شمالی، غرب و دامنه های البرز و زاگرس برف و باران نازل شد. ش دت برف در اردبیل تا حدی بود که شمارش آراء انتخابات مجلس نهم را به تعویق انداخت.

اما در سوی دیگر کشور؛ جنوب غرب و جنوب بادهایی که می وزد، غبار و خاک پخش می کند. این شرایط از جمعه در این مناطق وجود دارد و انتخابات هم در این شرایط برگزار شد.

این شرایط طوفان و گرد و غبار در شرق ایران هم وجود دارد؛ شنبه گزارش شد خانواده ای به دلیل طوفان شن در زاهدان جان سپرده اند. سازمان هواشناسی پیش بینی کرده است در استان های کرمان و سیستان بلوچستان وزرش باد شدید همراه با گرد و غبار را همچنان وجود داشته باشد.

تا هوای سرد و پربار، به شرق ایران برسد، سامانه هویا سرد دیگری از یکشنبه وارد ایران می شود که در استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، کردستان، کرمانشاه و با شدت کمتر در استانهای قزوین، البرز، تهران، سمنان و همدان سبب بارش باران و برف و وزش باد می‌شود که فعالیت بارشی این سامانه در این روز در استانهای آذربایجان غربی و کردستان از شدت بیشتری برخوردار است. درواقع از غروب یکشنبه موج دیگری مناطق شمال غرب، غرب و بتدریج دامنه‌های البرز و شمال شرق را تحت تاثیر قرار داده و سبب بارش برف و باران در این مناطق می‌شود.

از بعدازظهر دوشنبه تا عصر سه‌شنبه در استانهای اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی بارش برف و باران و وزش باد پیش‌بینی می‌شود از سوی دیگر طی روزهای یکشنبه و دوشنبه باد و گرد و خاک در استان‌های ایلام و خوزستان دور از انتظار نیست.

اما برای فردا، در اغلب مناطق کشور وزش باد و بویژه در شرق و جنوب شرق کشور وزش باد شدید و گرد و خاک پیش‌بینی شده است. وزش باد شدید در استانهای خراسان جنوبی، ‌یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان ادامه دارد؛ پدیده گرد و خاک در این مناطق طی این مدت سبب کاهش دید افقی و افزایش غلظت شاخص‌های آلودگی هوا می‌شودتا روز دوشنبه خلیج‌فارس و دریای عمان و روز دوشنبه دریای خزر مواج است. .

با این اوصاف پیش بینی می شود که دمای 14 استان روز یکشنبه به زیر صفر برود؛ استان‌های آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان و کردستان با حداقل دمای 9 درجه سانتیگراد زیر صفر سردترین و هرمزگان با حداکثر دمای 25 درجه سانتیگراد بالای صفر گرمترین استان‌های کشور هستند.

اما درباره تهران؛ روز یکشنبه آسمان پایتخت کمی ابری در بعد از ظهر افزایش ابر اوایل شب بارش پراکنده و وزش باد در اواخر وقت کاهش ابر دارد؛ حداقل و حداکثر دما در این روز با 2 درجه افزایش به یک و 8 درجه سانتیگراد بالای صفر می‌رسد. همچنین در روز دوشنبه آسمان پایتخت کمی ابری در بعضی ساعات افزایش ابر و وزش باد در ارتفاعات بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود که حداقل و حداکثر دما در این روز به یک و 9 درجه سانتیگراد بالای صفر خواهد رسید.

 4747

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 201865

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =