جمهوری اسلامی ایران در نوزدهمین اجلاس بین المللی شورای حقوق بشر سازمان ملل خواستار ارائه گزارشی از سوی گزارشگر ویژه دین و عقیده درباره ممنوعیت حجاب در برخی از کشورهای غربی شد. <BR>

ایران با صدور بیانیه ای در بخش مربوط به آزادی دین و عقیده از برخی کشورهای غربی انتقاد کرده و خواستار برطرف شدن ممنوعیت های بعمل آمده برای زنان و دختران مسلمان در در این کشورها شد.
در گزارش هاینر بیلفلد، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر در زمینه آزادی دین و عقیده توجه کمی به موضوع ممنوعیت حجاب برای زنان و دختران مسلمان در برخی از کشورهای اروپایی شده بود که این موضوع مورد توجه ایران و برخی دیگر از کشورهای مسلمان قرار گرفت.
در بخشی از بیانیه ایران آمده است: حجاب یکی از تعلیمات عالیه اسلامی است که عمده زنان مسلمان به عنوان یک وظیفه دینی آن را رعایت می کنند. از این رو براساس استانداردهای بین المللی حقوق بشر ممنوعیت حجاب که متاسفانه در برخی از کشورهای اروپایی به صورت قانون در آمده نقض آشکار حقوق بشر و آزادی مذهب محسوب می شود و هیچ منطقی ندارد.
در سالهای اخیر برخی از کشورهای اروپایی ازجمله فرانسه برغم مخالفت ها و اعتراض های بعمل آمده از سوی جوامع و کشورها مسلمان، محدودیت هایی را برای پوشش زنان مسلمانان اعمال کرده و برخی از این کشورها این ممنوعیت ها را به صورت قوانین وضع کرده اند که در نتیجه آزادی و حقوق زنان و دختران مسلمان نقض شده است.
جمهوری اسلامی ایران با مشارکت جدی در بحث های مربوط به آزادی دین و عقیده که از روز دوشنبه در شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو آغاز شده و همچنان ادامه دارد با تاکید براینکه دین و عقیده مختلف در جمهوری اسلامی ایران با آزادی کامل به مناسک مذهبی خود عمل می کنند خواستار اعاده این حق به اقلیت مسلمان در کشورهای اروپایی شد.
ایران در بیانیه ای که در بخش آیتم 3 و پس از ارائه گزارش گزارشگر ویژه آزادی دین و عقیده قرائت شد این سوال را مطرح کرد که آیا هیچ وقت هیچ گزارشگر ویژه ای درباره وضعیت آزادی اقلیت مسلمان در کشورهای غربی گزارشی تهیه کرده است تا ببیند آنها آزادی لازم برای انجام تعالیم و وظایف دینی خود را دارند یا خیر؟
در ادامه این بیانیه تاکید شده است که گزاشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل گزارشی ازفعالیت های خود در زمینه برداشتن موانع اجتماعی و قانونی در راه بهرمندی زنان و دختران مسلمان از آزادی های مذهبی خود ارائه دهد و توضیح دهد که پیشنهاد مشخص او برای کشورهای اروپایی که حجاب را ممنوع کرده اند چیست؟

4949

کد خبر 202546

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =