خبرگزاری مهر نوشت:

طراح اصلی سوال از رئیس جمهور در بیان ارزیابی خود از جلسه بررسی این سوال در مجلس همچنان معتقد است سوال از رئیس جمهور امر مبارکی بود که اتفاق افتاد و این اقدام عملا در رفتار رئیس جمهور تاثیرگذار است و او کمتر جرأت خواهد کرد بگوید فلان قانون را اجرا نمی کنم .
علی مطهری در پاسخ به این سوال که به عنوان طراح اصلی سوال از رئیس جمهور از برگزاری این جلسه در روز چهارشنبه و پاسخ هایی که رئیس جمهور به سوالات داد چه ارزیابی دارد، گفت: پس از فراز و نشیب بسیار، بالاخره این جلسه تشکیل شد و رئیس جمهور به صحن علنی مجلس آمد و به سوالات نمایندگان پاسخ داد. برای ارزیابی این پرسش و پاسخ باید ببنیم انتظار از «سوال از رئیس جمهور» چه بود و آنچه اتفاق افتاد چه نتایجی داشت.

وی ادامه داد: نتیجه مهمی که قانون برای سوال از رئیس جمهور در نظر گرفته، روشن شدن مسائل اختلافی میان مجلس و دولت برای مردم است تا قضاوت مردم و فشار افکار عمومی کار را در جهت درست هدایت کند. از نظر بنده این نتیجه تا حد زیادی تأمین شد مردم پرسش و پاسخ ها را شنیدند و حتی کسانی که سواد چندانی ندارند متوجه شدند که حق با کدام طرف است اما با توجه به نوع پاسخ های آقای رئیس جمهور این پرسش و پاسخ آثار دیگری هم داشت.

نماینده تهران خاطرنشان کرد: از دیگر آثاری که بررسی این سوال داشت این بود که همگان متوجه شدند رئیس جمهور به راحتی قانونی را که قبول نداشته باشد اجرا نمی کند و از بیان آن نیز ابایی ندارد بدیهی است که این امر به معنی میل به سمت استبداد است.

وی گفت: یا اینکه رئیس جمهور گاهی خود را در جایگاه شورای نگهبان قرار می دهد و درباره قانون بودن یا نبودن یک مصوبه اظهار نظر می کند، در حالیکه وی مسئول اجرای همه مصوباتی است که مراحل قانونی خود را طی کرده است. آقای احمدی نژاد اصل 112 قانون اساسی و مصوباتی از مجلس را که در نهایت توسط مجمع تشخیص مصلحت به تصویب می رسد قبول ندارد.

مطهری با بیان اینکه رئیس جمهور سعه صدر لازم برای مقام ریاست جمهوری را ندارد، افزود: با وجود احترام زیادی که سوال کنندگان در متن سوال برای ایشان قائل شدند، وی حرمت مجلس را نگه نداشت و به تحقیر و تمسخر نمایندگان پرداخت و حتی اشاره کرد که بسیاری از شما - که رأی نیاورده اید - دیگر نماینده نیستید و کاری از شما بر نمی آید، در حالیکه مجلس به عنوان یک شخصیت حقوقی نماد مردم سالاری و لازم الاحترام است.

طراح سوال از رئیس جمهور یادآور شد: اینکه رئیس جمهور در جلسه بررسی سوال، باب شوخی را باز کرد، علت اصلی آن بر خلاف آنچه خودش می گفت " شب عید است و باهم صفا کنیم" این بود که جواب های قانع کننده ای برای سوالات نداشت و می خواست موضوع را از جدی به شوخی سوق دهد تا راه فراری برای او باشد.

وی ادامه داد: آن مقدار از پاسخ های رئیس جمهور هم که جدی بود به هیچ وجه قانع کننده نبود. درباره عدم اجرای قانون تسهیلات ارزی برای مترو و حمل و نقل عمومی کشور ایشان گفت: "اولا این قانون، قانون نیست و ثانیا موجودی صندوق ذخیره ارزی صفر بوده و امکان پرداخت آن نبوده است" این در حالیست که هر دو جواب باطل است، زیرا اولا مرجع تشخیص اینکه مصوبه ای قانون هست یا نه، رئیس جمهور نیست و ثانیا طبق آمار رسمی موجودی صندوق ذخیره ارزی در زمان تصویب این قانون با کسر تعهدات آن 2.5 میلیارد دلار بوده است.

مطهری در پاسخ به این سوال که آیا درباره چگونگی ایجاد 1 میلیون و 600 هزار شغل در سال 89 ، پاسخ رئیس جمهور قانع کننده بود، گفت: آقای احمدی نژاد در این باره فقط گفت" چنین چیزی امکان پذیر است." همچنین درباره عدم پرداخت سهم تولید در اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها که موجب گرانی و تورم شده است، آقای احمدی نژاد حرف قابل قبولی نداشت و گرانی و تورم را نیز به گردن دیگران انداخت که بازار طلا و ارز را دچار التهاب کردند.

رئیس جمهور در مورد خانه نشینی خود پاسخی نداشت

وی یادآور شد: رئیس جمهور در مورد 11 روز خانه نشینی خود هیچ پاسخی نداشت. همچنین درباره اینکه گفته است "مجلس در رأس امور نیست" صرفا گفت "من هم حق اظهار نظر دارم" ولی توجه نداشت که اظهار نظر یک رئیس جمهورکه تحت نظارت مجلس است و در این موضوع ذینفع است با اظهار نظر یک نظریه پرداز که خارج از حکومت است، متفاوت است. اولی به معنی میل به استبداد است و دومی صرفا یک اظهار نظر است.

نماینده تهران گفت:آ قای احمدی نژاد درباره نحوه هزینه کرد 1500 میلیارد تومان بودجه ارتقاء شاخص های فرهنگی در سال 89 نیز حرفی نداشت. همچنین درباره تأخیر در اجرای قانون تشکیل وزارت ورزش و جوانان نیز بار دیگر نشان داد که قانونی را که قبول ندارد به بهانه های مختلف و حتی المقدور اجرا نمی کند، بهانه هایی از قبیل اینکه مجری این قانون در متن قانون مشخص نشده است، خنده آور است، مگر اینکه بگوییم مسئول ادغام دو سازمان تربیت بدنی و امور جوانان و تشکیل وزارت ورزش و جونان مثلاً رئیس قوه قضائیه بوده است!

مطهری گفت: رئیس جمهور درباره نحوه عزل متکی وزیر وقت امور خارجه نیز پاسخ عجیبی داد؛ مبنی بر اینکه اساسا وزیر امور خارجه به دستور چه کسی به سنگال رفته بود؟ ایشان می خواهد بگوید آقای متکی خودسرانه به سنگال رفته بود و ما هم برای انتقام گیری او را در زمان سفر و در حال مذاکره با رئیس جمهور سنگال عزل کردیم و کاری هم به آبروی آقای متکی و اعتبار نظام جمهوری اسلامی نداریم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در باره پاسخ رئیس جمهور به دو سوال فرهنگی یعنی مسئله عفاف و حجاب و مسئله مکتب ایران نیز گفت: ایشان در هر دو مورد، صورت مسئله را تحریف کرد و پاسخ های بی ربط داد و در واقع از پاسخ به این سوالها گریخت و فقط بهره برداری سیاسی کرد.

مطهری تاکید کرد: اما در مجموع من معتقدم که کار بزرگی انجام شد، مجلس رئیس جمهور را برای ادای توضیحات درباره چند سوال احضار کرد و رئیس جمهور هم آمد و پاسخ داد. این نشانه اقتدار مجلس و وجود مردم سالاری در ایران است، گرچه همه می دانستیم به دلیل شخصیت ویژه آقای رئیس جمهور پاسخ ها چگونه خواهد بود اما این اقدام عملا در رفتار رئیس جمهور موثر خواهد بود و او کمتر جرأت خواهد کرد که بگوید فلان قانون را اجرا نمی کنم. تابوی سوال از رئیس جمهور هم شکست و روسای جمهور آینده هم روی این موضوع حساب خواهند کرد.

نماینده تهران گفت: البته در بخش سوال از رئیس جمهور باید اصلاحی در آیین نامه داخلی مجلس صورت بگیرد تا سوال موثرتر باشد، ان شاءالله این کار را در همین مجلس هشتم انجام خواهیم داد.

1717

 

کد خبر 204248

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 16
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بهنود IR ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۶
  حقا كه فرزند همان پدري ........... كاش مجلس 10 تا مثل مطهري داشت...
 • زرتشت IR ۱۹:۳۳ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۶
  78 12
  ديگه ديره آقاي مطهري...چيزي باقي نمونده.
 • وزیری US ۲۰:۰۱ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۶
  دقیقا این صحبت آقای مطهری در مورد آقای احمدی نژآد صحیح است : علی مطهری: احمدی نژاد سعه صدر لازم را برای ریاست جمهوری ندارد (جنبه )
 • م ب IR ۲۰:۱۵ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۶
  85 9
  باتشکر از کلیه طراحان سئوال از رئیس جمهور بخصوص شخص اقای مطهری که با پیگیریهای لازم این مسیر را هموار کردند و امیدوارم نقش نظارتی مجلس بر عملکرد قوه مجریه نمایان تر شود تا مردم نقش کلیدی مجلس را بیشتر لمس کنند
 • بدون نام IR ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۶
  81 16
  علی مطهری=شجاعت منطق صداقت.
 • محمد IR ۲۱:۳۵ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۶
  54 7
  چرا هر موقع با هم مشکل پیدا میکنید از مردم خرج میکنید؟اقلا مردم رو تو این بازیهای قدرت اذیت نکنید.
 • محمود IR ۲۲:۰۸ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۶
  72 10
  بسیار زیبا گفته است آقای مطهری .شما منطق و نهایت ادب در اظهارات آقای مطهری را با استدلالهای ... آقای رئیس جمهور قیاس کنید. منکه تمام امیدم در مجلس جدید به شجاعت و تدبیر انثال آقای مطهری خوش است و نه این وکیل الدوله های ...
 • بدون نام IR ۲۲:۱۹ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۶
  66 10
  فقط سعه صدر؟
 • بدون نام US ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۶
  39 6
  در طرح سوال، فقط باید یک یا نهایتا دو سوال پرسیده میشد و در طی آن سوال، باید به تمام اظهارات، تناقضات، مستندات و ... مربوط به ان سوال اشاره میشد و از رییس دولت خواسته میشد که پاسخگو باشد. پرسیدن ده سوال همزمان، نه اجازه تشریح دقیق سوال و ذکر دقیق مستندات را میدهد، نه امکان اخذ پاسخ صحیح.
 • بدون نام US ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۶
  43 6
  مردم سالاری!؟ خیلی سالاری.
 • بدون نام IR ۲۲:۵۴ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۶
  72 8
  کاری کنید تا رییس جمهور همیشه شمشیر مجلس رو بالای سر خودش ببینه. البته منظورم از مجلس قانونه.
 • رامین IN ۰۰:۰۹ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۷
  62 14
  از حق نگذریم ، علی مطهری یک انسان حق مدار است . اگر پیگیری های ایشان نبود کار به اینجا نمی کشید، ایشان برای اینکار تا مرز استعفا پیش رفت. حال سایت های اصولگرا هم تبلیغ علیه وی را شروع کرده مثلاً خبرگزاری مهر و فارس بالاخر یک نوید خوب انتظار میرود
 • هموطن IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۷
  13 5
  راستی چرا به قول اقای ریس جمهور نمایندگان با یک شاسی (منظور مستثنی کردن خودشان از داشتن مدرک فوق لیسانس ) در تبین قانون تبعیض قائل شدند ؟
 • بدون نام CZ ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۷
  12 6
  سوالات آقای مطهری هم فوق العاده بود. مخصوصا اون سوال در مورد ابهام در تبعیت رییس جمهور از مقام معظم رهبری یا اون یکی سوال در خصوص سهل انگاری رییس جمهور در مقابله با بد حجابی یا اون سوال آخر در مورد مطرح کردن فرهنگ ایرانی به جای فرهنگ اسلامی. واقعا از آقای مطهری ممنون و متشکریم...
 • جلیل IR ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۱/۰۳
  8 8
  آیا خودش سعه صدر رو برای نمایندگی داره که با یه شاستی فوق لیسانس گرفته؟
 • سارا IR ۲۳:۱۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۲۷
  1 0
  لطفا بیشتر در باره علی مطهری دقت کنین...ایشون ابزار دست دیگران هستن..ناراحت میشم از اینکه میبینم اینقدر هموطنهام مسائل رو ساده میبینن...به نظرتون تضعیف رئیس جمهور و دولت با همچین وقاحتی نوعی خیانت نیست؟