هفتمین ماه از سال 90 با بیانات مهمی از سوی مقام معظم رهبری در مورد تغییر روش اداره کشور پیگیری شد.

سارا طالبیان:  حضرت آیت الله خامنه‌ای با بیان اینکه تغییر نظام سیاسی از ریاستی به پارلمانی در آینده احتمالا دور مشکلی ندارد، باب جدیدی در مباحث سیاسی کشور باز کردند. مقام معظم رهبری در مهرماه بیانات مهم دیگری نیز داشتند و مصرانه بر ضرورت برخورد قاطع با اختلاس 3 هزار میلیاردی تاکید کردند. رهبر معظم انقلاب با اشاره به اینکه مجلس، دولت و قوه قضائیه باید با اختلاس اخیر برخورد کنند، تاکید کردند: نباید به بدکار و مفسد ترحم کرد.

مهرماه سال 90همچنین شاهد یکی از مهمترین اتفاقات در روند سوال از رئیس جمهور بود، زمانی که علی مطهری در اعتراض به سنگ‌اندازی در طرح سوال از رئیس جمهوری حضورش در خانه ملت را بی‌فایده خواند و استعفا کرد.
هرچند که پس از کش و قوس‌های فراوان بر سر طرح یا عدم بررسی استعفای مطهری، مجلس با این استعفا مخالفت کرد، اما بسیاری معتقدند که این عمل و عکس العمل در مجلس گام موثری در پیش برد طرح سوال از محمود احمدی‌نژاد بود.
تلاش اصولگرایان برای رسیدن به وحدت در انتخابات ریاست جمهوری نیز در این ماه ادامه داشت.در اطلاعیه ای که جبهه متحد اصولگرایان با امضای علی اکبر ولایتی سخنگوی این کمیته منتشره کرد علی‌رضا زاکانی به عنوان «مسوول ستاد مرکزی انتخابات شورای مرکزی»و منوچهر متکی به عنوان «دبیر هیات اجرایی» انتخاب شدند.
عرصه بین‌المللی در مهرماه سال گذشته نیز خبرساز بود، یکی از اقدامات عجیب و البته بی نتیجه غرب با همکاری عربستان بر علیه ایران در مهرماه رخ داد که بسیاری آن را بازی کودکانه علیه ایران خواندند. آمریکا اعلام کرده که طرح نیروی قدس سپاه پاسداران ایران برای ترور عادل الجبیر، سفیر عربستان سعودی در واشنگتن، را خنثی کرده است.در این رابطه، یک شهروند ایرانی تبار ایالات متحده دستگیر شد که البته این امر حتی با واکنش رسانه‌های غربی نیز همراه شد و آنها نیز طرح چنین مسئله‌ای را نقد کردند.
در این ماه همچنین بار دیگر اتحادیه اروپا بر روند تحریم‌های خود پافشاری کرد و در اقدامی نخ‌نما شده و به بهانه حمایت از حقوق بشر از اعمال تحریم‌های دیگری علیه 29 نفر از مقامات ایران خبر داد تا غربی‌ها بار دیگر بر دشمنی خود با ملت ایران و دوگانگی معیارهای خود صحه بگذارند.
تاریخ
خبر
خلاصه خبر
2 مهر ماه
 
قرار بود محمود احمدی‌نژاد ـ رییس‌جمهور ایران ـ روز شنبه وارد ونزوئلا شود.
وزیر امور خارجه‌ ونزوئلا در دیداری با مقامات ایرانی در کاراکاس گفت: هر دو دولت تصمیم گرفتند تاریخ سفر رییس‌جمهور احمدی‌نژاد را به فرصت دیگری موکول کنند. 
محمود احمدی‌نژاد در دیدار بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد ضرورت حضور فعال سازمان ملل و شخص دبیر کل در رسیدگی به مسائل بین المللی و به ویژه منطقه ای را مورد تاکید قرارداد و با انتقاد از دخالت نیروهای ناتو در مسائل منطقه اظهارداشت:هرگونه دخالت خارجی عامل بی ثباتی و التهاب در منطقه بوده و چنانچه نیروهای اشغالگر از منطقه خارج شوند، ملت‌ها قادر به تامین امنیت خود خواهند بود.
4 مهر ماه
سرگئی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه در برنامه گفتگوی " جی . پی اس شو " شبکه سی ان ان و در گفتگو با فرید زکریا، گفت که اگر ایران دستگاه های جدید سانتریفیوژ تولید نکند روسیه از تحریم های جدید علیه این کشور در شورای امنیت و یا تحریم های یکجانبه غرب علیه این کشور حمایت نخواهد کرد.
6 مهر ماه
در بخش اول این گزارش تخلف دولت در عدم تخصیص بودجه دو هزار میلیاردی مترو و عدم ارائه لوایح بودجه سنواتی در موعد مقرر، تخلف محرز دولت اعلام شد که به قوه قضاییه ارجاع شده است.
در بخش دوم این گزارش، تخلف در تاخیر برای تشکیل وزارت ورزش محرز دانسته شد.
11 مهر ماه
مقام معظم رهبری ضمن یادآوری اینکه بیش از ده سال پیش درباره مبارزه با مفاسد اقتصادی هشدار داده بودند، خواستار برخورد جدی با مفاسد اقتصادی شدند و از قوه قضائیه خواستند با جدیت وظایف خود را در این پرونده پیگیری کند.
رهبر معظم انقلاب با اشاره به اینکه مجلس، دولت و قوه قضائیه باید با اختلاس اخیر برخورد کنند، تاکید کردند: نباید به بدکار و مفسد ترحم کرد.
14 مهر ماه
دولت همه امکانات خود را بسیج کرده تا بیکاری را از ایران ریشه کن کند اما این مردم نیز باید تلاش کنند و در انجام کارها در برابر مشکلات و موانع مایوس نشوند چرا که ساختن سخت است.
18 مهر ماه
در اطلاعیه ای که جبهه متحد اصولگرایان با امضای علی اکبر ولایتی سخنگوی این کمیته منتشره کرده علی‌رضا زاکانی را به عنوان «مسوول ستاد مرکزی انتخابات شورای مرکزی» و منوچهر متکی را به عنوان «دبیر هیات اجرایی» انتخاب کردند.
اتحادیه اروپا در اقدامی نخ‌نما شده و به بهانه حمایت از حقوق بشر از اعمال تحریم‌های دیگری علیه 29 نفر از مقامات ایران خبر داد تا غربی‌ها بار دیگر بر دشمنی خود با ملت ایران و دوگانگی معیارهای خود صحه بگذارند
20 مهر ماه
مطهری با تأیید خبر استعفایش، نمایشی بودن آن را رد کرد و گفت: در این موضوع جدی هستم و معتقدم باید به آیین‌نامه مجلس عمل کرد.
آمریکا اعلام کرده که طرح نیروی قدس سپاه پاسداران ایران برای ترور عادل الجبیر، سفیر عربستان سعودی در واشنگتن، را خنثی کرده است. در این رابطه، یک شهروند ایرانی تبار ایالات متحده دستگیر شده است.
23 مهر ماه
درهای کمیته به روی جریانهای اصولگرا و پایداری باز است و ما از حضور آنها برای ارتقا و تحکیم پیوند اصولگرایان و اصولا تحکیم و پیوند همه دلدادگان به انقلاب اسلامی استقبال می کنیم.
24 مهر ماه
در شرایط فعلی نظام سیاسی کشور ، ریاستی است و رییس جمهور با انتخاب مستقیم مردم برگزیده می شود که شیوه خوب و موثری است اما اگر روزی در آینده احتمالا دور ، احساس شود که نظام پارلمانی برای انتخاب مسئولان قوه مجریه بهتر است هیچ اشکالی در تغییر ساز و کار فعلی وجود ندارد.
25 مهر ماه
تعدادی از نمایندگان مجلس به دعوت رئیس​جمهور به دیدار محمود احمدی​نژاد رفتند. دعوتنامه​ای که گویا برای همه نمایندگان پیامک نشده بود و کمتر از یک سوم از نمایندگان در آن حضور یافتند. رئیس​جمهور پس از ورود سخنرانی پنج دقیقه​ای درباره سناریو اخیر آمریکا کرده و بعد از نمایندگان خواسته تا هر کدام هر موضوعی را مدنظر دارد یا مساله​ای از حوزه انتخابیه را می​خواهد با وی در میان بگذارد.
27 مهر ماه
رامین مهمانپرست در پاسخ به سوالی در خصوص اظهارات منتسب به 'احمد داود اوغلو' وزیر امور خارجه ترکیه به نقل از روزنامه زمان مبنی بر تفاهم ایران و ترکیه در مورد استقرار سامانه رادار سپر موشکی ناتو، هر گونه تفاهم در این خصوص را رد کرد .
سخنگوی کمیسیون شوراها و سیاست داخلی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: تفکیک حوزه انتخابیه ری، اسلامشهر و شمیرانات از تهران منتفی شده است.
29 مهر ماه
سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان به جدیدترین تحولات در لیبی و ازجمله خبر به هلاکت رسیدن معمر قذافی دیکتاتور سابق این کشور واکنش نشان داد و گفت : مستبدان و ظالمان تاریخ فرجامی جز نابودی ندارند
 
 29727
کد خبر 205174

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =