مهدی تقوی در رابطه با عدم اطمینان شهروندان به گفته های رییس کل بانک مرکزی توضیح می دهد.

مهدی تقوی، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در رابطه با عملکرد بازار پول گفت: « در ایران بازار پول یک معجون از بانک های خصوصی و دولتی است. در اقتصاد هایی که وضع شان خراب است، بازاری به نام « بازار کنار خیابانی » وجود دارد. در ایران هم این موضوع وجود دارد. افرادی که پول نزول گرفته اند و نتوانستند آن را پرداخت کنند و در زندان هستند اجزایی از همین بازار زیر زمینی هستند. در مقابل بازار رسمی دو قسمت دارد که یک بخش آن مربوط به دولت و بخشی از آن برای بخش خصوصی است.» او ادامه داد: «  وظیفه بانک مرکزی در اقتصاد حفظ ارزش پول ملی است. بانک مرکزی باید تصمیم بگیرد نرخ بهره چگونه باشد. چه مقرراتی برای این دو گروه بانک ها درست کند که هم سپرده های مردم ایمن باشند و هم آنقدر بازده بدهند که بانک ها بتوانند سپرده جمع کنند. کنار این بانک مرکزی یک شورای پول و اعتبار قرار دارد. کنار این شورای پول و اعتبار یک وزیر اقتصاد و رییس جمهوری قرار دارد. اینها نباید دخالت کنند. وقتی مسئول بانک مرکزی است، رییس کل بانک مرکزی باید اختیار داشته باشد. »  
تقوی بی اعتمادی به گفته های رییس کل بانک مرکزی را نشات گرفته از همین موضوع عنوان کرد: «  وقتی ابزار و اختیارات رییس کل بانک مرکزی از او گرفته شود چنین اتفاقی به وقوع می پیوندد. رییس کل بانک مرکزی بر اساس آن اختیار هایی که دارد حرف می زند اما وقتی ابزارش در اختیارش نباشد تا عمل کند، مردم حرف او را قبول نمی کنند. بر این اساس به مرور زمان به صحبت های رییس کل بانک مرکزی اعتماد نمی شود. »

متن کامل این گفت و گو را می توانید اینجا بخوانید.  

3939 
 

کد خبر 205575

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۲۲:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۱
  38 0
  سیاست غلط با نک مرکزی در سال 90 موجب لطمه به سرمایه های اندک مردم زحمت کش شد و بسیاری از آنها مانند بنده نتوانستند با بورس بازی در طلا و دلار پول خود را نجات دهند و حاصل یک عمر تلاش آنها به ریال یم شبه بر باد رفت !!!!!!
 • بدون نام IR ۰۰:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۲
  29 0
  چون هرچی که میگه برعکسش میشه.
 • بهی IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۲
  26 0
  چون وقتی آقای بهمنی ابتدا برای کنترل اوضاع درخواست افزایش نرخ بهره بانکی رو داد و مورد قبول واقع نشد استعفا نداد!
 • یک ایرانی IR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۴
  21 0
  چون آقای بهمنی گفت دلار 1900 تومانی را به 1226 تومان میرسانم بعد از 1 ماه که دلار شد 2000 تومان فرمودند ما بحران بازار را کنترل کردیم ... اجازه هست من سرم رو بکوبم به این میز ؟