هاشمی رفسنجانی می گوید: آمریکا قدرت برتر دنیا است. مگر اروپا با آمریکا، چین با آمریکا و روسیه با آمریکا چه تفاوتی از دید ما دارند؟ اگر با آنها مذاکره داریم، چرا با آمریکا مذاکره نکنیم؟

در پایان سال 1390 و با نگاهی به یک دهه آینده، مسئولان فصلنامه مطالعات بین المللی  ملاقاتی با آیت الله هاشمی رفسنجانی داشتند تا عملکرد دولت سازندگی در حوزه سیاست خارجی و نیز نوع نگاه بهینه نظام به جامعه بین المللی را مورد نقد و ارزیابی و بحث و گفت و گو قرار دهند. 

این متن گزیده های کوتاهی است از این گفت و گو که متن کامل آن در شماره بهار 1391 فصلنامه به چاپ رسیده است.
* آیت الله هاشمی رفسنجانی در باره عملگرا بودن و یا توسعه‌گرا بودن دولت سازندگی اظهار داشت: "...شیوه موردپسند اسلام اینست که انسان با عمل و کار، دین را معرفی کند. یعنی به هر فکری که تعلق دارد، باید آن را در میدان عمل نشان دهد. گفتار، یک بخشی از کار است. جمله اعجازآمیزی از ائمه ما منقول است که کونوا دعاتَ النّاس بِِغیر اَلسِنَتِکُم. دعوت با زبان عیبی ندارد، ولی باید با عمل باشد. شاید مضمون این ضرب‌المثل در ادبیات فارسی، عربی و شاید در همه زبان‌ها زیاد دیده می‌شود. دو صد کرده چون نیم کردار نیست، واقعاً حرف درستی است. یعنی آنچه که پایدار و تأثیرگذار می‌ماند عمل است. حال، اسمش را عملگرایی و یا هر خصلت دیگری بخواهید بگذارید....."
آیت الله هاشمی افزود: "در دوران دفاع مقدس، برای من یک تجربه مهمی پیش آمد. در اواخر جنگ، شرایطی که با دنیا، همسایه ها، مسلمان‌ها و دولت‌های غربی و شرقی درست شده بود، با ما سازگاری نداشتند و ما هم با آنها سازگاری نداشتیم. متأسفانه از شعار نه شرقی، نه غربی برخی تفسیرهای عوامانه‌ شده بود که با همه باید همکاری نداشته باشیم. اما هدف این نبود، بلکه در مورد وابستگی بود که ما باید بدون وابستگی و با استقلال کامل سیاست خودمان را داشته باشیم. اما همکاری متقابل و محترمانه با شرق و غرب را هم باید می‌داشتیم." وی در ادامه به تجربه جنگ و دفاع مقدس اشاره نمود:"بالاخره وقایع دفاع مقدس برای کسانی که تفکری در میدان جنگ داشتند، ثابت کرد که نمی‌توان صرفاً با شعار، کار کرد. بلکه باید همراه عملگرایی وارد سیاست شد."
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در باره عملگرایی و تجربه قطعنامه افزود:" تجربه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در پایان جنگ بود. وقتی این مسئله مطرح شد، در آن موقع هم فرمانده جنگ بودم و مسئولیت من از همه روشن‌تر بود و هم قائم مقام فرمانده کل قوا بودم و اختیاراتم بالا بود. با تفکر وارد شدم و این مسئله را عملیاتی کردم. از وزارت خارجه خواستم که قطعنامه را نه رد و نه قبول کنند و بگذارند مذاکره کنیم. قطعنامه را قابل قبول کنیم و بعد تصمیم بگیریم." 
وی در کنار عملگرایی به ضرورت موضوع اعتدال و رابطه آن با عقیده پرداخت:"ضمناً آنچه که به من در این مسائل کمک می‌کند، مسئله اعتدال است. تقریباً همیشه از نوجوانی و جوانی در روستا و در قم، در بحث‌ها و سخنرانی هایم معتدل حرکت می‌کردم. در مبارزه هم این‌گونه بودم. آن قدر معتدل بودم که اواخر مبارزه، منافقین و کسانی که می‌خواستند خیلی تند باشند، با من درگیر شده بودند. مبارزه مسلحانه را نفی نمی‌کردم. ولی در کنارش موارد زیادی را شرط می‌کردم.
روحیه اعتدال، به من کمک می‌کرد که مسئولیت اجرایی کشور را که به عهده گرفتم به این شکل زمینه عملگرایی برایم خیلی آسان شود. یعنی طبیعت اصلی من عملگرایی بود. ضمن اینکه به خاطر عقاید و تحصیلاتی که دارم، عقایدم را همیشه اصل قرار می‌دهم. عقایدم هیچ وقت مرا تشویق به افراط‌گری نمی‌کند. هر دو جناح سیاسی موسوم به راست یا چپ آن موقع با تعبیراتی که بود، با کارهای افراطی آنها ناسازگار بودم. نیروهای معتدل و عملگرا می‌توانستند همکار من باشند."
آیت الله هاشمی قائم مقام امام(ره) در فرماندهی کل قوا در باره تعامل و تزاحم ایدئولوژی و منافع ملی گفت:"کاری به این ندارم که ایدئولوژی‌های مختلف چگونه هستند و ممکن است تحجّر و دگماتیسم در بعضی ایدئولوژی‌ها باشد. ولی اسلامی را که من می‌شناسم و به آن معتقدم و بسیاری هم مثل من فکر می‌کنند، اسلام دگم نیست." ایشان افزود:" اسلام دستور نداده است که با کسانی که مخالف عقیده ما هستند، قطع رابطه شود یا صحبت نکنیم. مگر پیامبر(ص) مأمور نشد که به همه اهل کتابی که اطرافش بودند، دستور دهد تعالوا الی کَلِمَهٍ سَواءٍ بَیْنَنَا و بَیْنَکُم (آیه 64 آل‌عمران)، یعنی مشترکات را بگیریم، بقیه اختلافات سر جای خودش باشد. بحث سر این نیست که نمی‌شود دیگران را تحمل کرد. آن آیه معروف قرآن کذالک جعلناکم اُمَهً وسطاً لتکونوا شهدا علی الناس. ما، شما را امت وسط قرار دادیم. تفسیرهای مختلفی درباره واژه وسط است. چون خودم اهل تفسیرم، به نظرم بهترین تفسیر همین است که شما معتدل هستید و در وسط ایستاده‌اید." وی به جمله معروف حضرت علی(ع)اشاره نمود که می‌فرمایند: "الیمین و الیسار مَضلّه. یعنی چپ‌روی و راست‌روی افراطی، از جاده حقیقت، به دو طرف منحرف شدن است." رییس مجمع تشخیص مصلحت در باره کسانی که بر طبل جنگ می نوازند اظهار داشت:"البته زمانی است که دیگران می‌خواهند با ما بجنگند، ما را از بین ببرند که این مورد، فضای دیگری است و در همین مورد هم اسلام حکم دارد و بحث دیگری است. ولی وقتی می‌شود با آنها بمانیم و با عمل، عقایدمان را به دنیا معرفی کنیم، راهی که اسلام خواسته است، چرا نکنیم؟"
رییس مجلس دوران امام در پاسخ به اینکه یک اصلی در سیاست خارجی هست که می‌گوید در سیاست خارجی دوست دائمی و دشمن دائمی وجود ندارد و آنچه که دائمی است منافع ملی است. اگر این را بخواهیم به طور مثال در زمینه رابطه با آمریکا پیاده کنیم، مخصوصاً در دوره حضرت‌عالی، چگونه می‌توان تفسیرش کرد اظهار داشت:" من در سالهای آخر حیات امام(ره) نامه‌ای را خدمتشان نوشتم، تایپ هم نکردم. برای اینکه نمی‌خواستم کسی بخواند و خودم به امام دادم. در آن نامه هفت موضوع را با امام مطرح کردم و نوشتم که شما بهتر است در زمان حیاتتان، اینها را حل کنید، در غیر این صورت ممکن است اینها به صورت معضلی سدّ راه آینده کشور شود. گردنه‌هایی است که اگر شما ما را عبور ندهید، بعد از شما عبور کردن مشکل خواهد بود... یکی از این مسایل رابطه با آمریکا بود. نوشتم بالاخره سبکی که الان داریم که با آمریکا نه حرف بزنیم و نه رابطه داشته باشیم، قابل تداوم نیست. آمریکا قدرت برتر دنیا است. مگر اروپا با آمریکا، چین با آمریکا و روسیه با آمریکا چه تفاوتی از دید ما دارند؟ اگر با آنها مذاکره داریم، چرا با آمریکا مذاکره نکنیم؟ معنای مذاکره هم این نیست که تسلیم آنها شویم. مذاکره می‌کنیم اگر مواضع ما را پذیرفتند و یا ما مواضع آنها را پذیرفتیم، تمام است.
آیت الله هاشمی در پاسخ به این پرسش که آیا تلاش‌هایتان مبنی بر نزدیکی ایران و عربستان و بالطبع کشورهای عربی را به بن بست رسیده می‌دانید و فکر می‌کنید راهکار برون رفت از این مسائل چیست؟ اظهار داشت:
"بن‌بست نمی‌بینم. البته آنها دوست دارند که راهشان به ایران باز شد. آنها می‌دانند که ایران قدرت بزرگی در منطقه است. فکر می‌کنم آنها می‌توانند و مایل هستند، اگر روابط سنجیده‌ای باشد با ایران همکاری و رابطه داشته باشند... من آن موقع، دنبال احیای میراث فرهنگی شیعه در عربستان بودم. ائمه ما همه در آنجا حضور داشته‌اند و آثار ارزشمندی از آنها در آنجا باقی مانده است. می‌خواستم آنها احیا شود. در عربستان که بودم آیت‌الله صافی نامه‌ای به من نوشتند و گفتند که شما روی این مسئله کار کنید. ...خیلی از مسائل را در گفتگوها حل کردیم، ولی وقتی به ایران برگشتم، چون فکر می‌کردند این توافقات می‌خواهد به نام من تمام شود، از کل آن صرف‌نظر کردند. وزیر خارجه عربستان برای پیگیری توافقات به ایران آمد، پیگیری که نکردند حتی برعکس عمل شد. روزی از رادیو شنیدم که آقای متکی در جدّه در مصاحبه‌ای اعلام کرده که به آقای ری‌شهری، در عربستان اهانت کرده‌اند. من تعجب کردم و بعداً از آقای ری‌شهری سؤال کردم که آیا چنین چیزی اتفاق افتاده؟ گفتند که نه، اصلاً چنین مسائلی نبوده. گفتم که تکذیب کن. تکذیب هم کرد. ولی رادیو کار خودش را می‌کند و به تکذیب ایشان اعتنایی نکردند.
روابط با عربستان، مسئله کوچکی برای منطقه نیست. اولاً کشور ثروتمندی است و اکثر علمای بلاد اسلامی به نوعی با عربستان به خاطر حج و زیارت ارتباط و ثانیاً منافع دارند. مساجدشان را تعمیر می‌کند. امکانات می‌دهد، قرآن چاپ می‌کند. امکانات زیادی را آنها برای ترویج امور دینی آنها درست کرده‌اند. کاری را که دانشگاه الازهر در مصر می‌کرد، الان حجم زیادی از کارها و حتی کارهای آکادمیک به دست عربستان افتاده است. از همه اینها مهمتر، مسئله نفت است. اگر عربستان با ما روابط خوبی داشت، مگر غربی‌ها می‌توانستند ما را تحریم کنند؟ فقط عربستان می‌تواند جای ایران پر کند. عربستان لازم نیست هیچ کاری انجام بدهد، اگر نفت را به اندازه سهمیه اپک تولید کند، هیچ کس نمی‌تواند به ما تعرض کند. چون اقتصاد دنیا نمی‌تواند خالی از نفت ما باشد، فکر می‌کنم هنوز ایجاد روابط خوب مقدور است. ولی انسان‌هایی اینجا هستند که می‌بینید نمی خواهند. شما که در روابط بین‌الملل و سیاست خارجی متخصص هستید، می‌دانید. یک کلمه نسنجیده بگویند، خیلی زود بازتاب دارد، برخی اظهارات تند از دو طرف قابل تحمل نیست و باید اصلاح شود..."
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در باره مصر، و روابط با آسیای مرکزی و قفقاز به ویژه ترکمنستان و آذربایجان خاطر نشان کرد:"در مصر هم همین‌گونه است. بعد از رحلت امام(ره)، در شورای عالی امنیت ملی، تصویب کردیم که روابطمان را با مصر برقرار کنیم. بعضی‌ها خدمت رهبری رفتند و گفتند که چون این رابطه را امام بعد از کمپ دیوید دستور دادند که قطع کنیم، مخالفت با امام می‌شود. آن زمان امام به شورای انقلاب دستور دادند و ما هم رابطه با مصر را قطع کردیم. از این مسئله هفت، هشت سال گذشته بود که ما تصویب کردیم. لذا نشد. در یک سفری که به ترکیه داشتم، نخست وزیر مصر که روی کشتی مهمان رئیس جمهور ترکیه بودیم کنار من بود. ایشان به من گفت که چرا با مصر رابطه برقرار نمی‌کنید؟ گفتم به خاطر صلح کمپ دیوید. گفت «کمپ دیوید دیگر مرده است و چیزی از آن وجود ندارد.» ما می‌توانیم هم با کشورهای عربی به خصوص با همسایه‌های جنوبی و هم با کشورهای آسیای میانه و کشورهای جدا شده از شوروی سابق ارتباطات مفید برقرار کنیم. سران برخی کشورهای مشترک‌المنافع بهترین دوستان من بودند و حامی آنها پس از استقلال، جمهوری اسلامی ایران بود که در زمان دولت من بود." "آقای نیازوف که کشورش مرکز مهم گاز منطقه است به من می‌گفت که شما بیایید گاز ترکمنستان را معامله کنید و در اختیار شما باشد تا این بحث‌ها پیش نیاید. در حال مذاکره بودیم که عمر دولت من تمام شد و دیگران دنبال نکردند." "در تاجیکستان، در قزاقستان، با این عظمت، اسرارشان را به ما می‌گفتند. چون آنها مرکز مهم فضایی شوروی سابق بودند. به علاوه مراکز مهم موشک‌های ده کلاهکی که به سمت دنیا نشانه گرفته بودند در آنجا بود و همه اینها را می‌گفتند که چه کار می‌کنند و با ما مشورت می‌کردند. واقعاً در شمال ایران در قفقاز، گرجستان و آذربایجان، صمیمی‌ترین دوست ما بودند." "در آذربایجان در یک جلسه رسمی که خبرنگاران هم حضور داشته، آقای حیدر علی‌اف به من گفت که هفده شهر ما متعلق به شماست و باید اینها را حفظ کنید. ما با شما هستیم. چون با ارمنستان در حال جنگ بودند. تا این حد با ایران صمیمی بودند و کار می‌کردیم. در جنوب به صورت دیگری بود و بعد از جنگ کم‌کم یخ‌های روابط آب و روابط گرم شده بود. ما اگر فقط با کشورهای منطقه خودمان روابط را گرم کنیم، قدرت واقعی ایران در منطقه حفظ می‌شود. یعنی مرکز اقتدار ایران در منطقه است. اما حیف...."

آیت الله هاشمی در باره نوع نگاه وی چه در زمان ریاست جمهوری و چه در حال حاضر، به دنیا به عنوان یک سیستم به هم پیوسته و اینکه آیا ایران می‌خواهد با این سیستم بین‌الملل سازگاری ایجاد و زندگی بکند؟ یا اساس آن را ظالمانه می‌داند و می‌خواهد برافکند؟ اظهار داشت:

"اینکه همه را از لحاظ عقیدتی قبول داشته باشیم، نه. ظلم‌هایی که کشورهای استعماری به کشورهای جهان سوم و عقب نگه داشته شده، کرده و می‌کنند که در سابق هم بیشتر بود. هم دوران استعمار رسمی و هم دوران استعمار نو. خیلی ظلم کرده‌اند و واقعاً مردم را استعمار می‌کنند. ما با این موارد مخالف هستیم. اما معنای آن، این نیست که با اینها کار نمی‌کنیم و یا مذاکره نمی کنیم. می‌توان کار کرد. نظرات را هم گفت. ما می‌توانیم بدون دردسر به کشورهایی که مظلوم هستند، کمک کنیم. طبیعتاً از لحاظ عقیدتی اگر بنا بود عمل کنیم، با کشورهای الحادی که اصلاً خدا و معنویات را قبول ندارند، طبعاً باید با آنها همکاری نمی‌کردیم. اما الان به آنها نزدیک‌تر هستیم. نمی‌گویم که با آنها نمی‌توانیم کار کنیم. با آنها هم می‌توانیم کار کنیم. اما در مورد بحث قبلی، فکر می‌کنم هر کشوری در دنیا، عقاید خودش را دارد و عقاید ما هم پابرجاست. آنجایی که در عمل تضاد پیدا می‌کنیم، بحث دیگری است. با تعامل می‌شود. بسیاری از مشکلات را حل کرد. در مصوبات مجمع تشخیص مصلحت هم داریم که باید با دنیا تعامل داشته باشیم و رهبری هم اینها را ابلاغ کرده‌اند و کاملاً عملی است."
ایشان در مورد اروپا و مسئله میکونوس که مراکز متعدد تصمیم‌گیری کشور باعث شدند که دولت سازندگی علی‌رغم تلاش‌هایی که کرد، نتواند در سال های آخرش روابط مثبتی با اروپا داشته باشد گفت:
"آنها می‌فهمیدند که اینها خواست و استراتژی دولت نیست. فرض کنید تروری در کشوری انجام می‌شد، بزرگش نمی‌کردند. ولی افراطی‌هایی بودند که هنوز هم هستند و همیشه بوده‌اند. میکونوسی که شما می‌گویید هم از همین نوع است. جریاناتی این‌گونه همیشه بوده‌اند. در زمان امام(ره) هم این‌گونه افراد بودند. با اینکه امام هم با این‌گونه کارها موافق نبودند. یک بار در یکی از کشورهای همجوار، محموله مواد منفجره‌ای کشف کرده بودند و این هم تأثیر منفی روی ما داشت. بله فکر می‌کنم هنوز هم آدم‌های خودسر هستند. ولی سیاست کشور این‌گونه نیست."
وی در باره اینکه آیا دولت سازندگی تلاشی داشت که به موضوع حقوق بشر توجه بکند، اظهار داشت:
"فکر می‌کنم هر جا احساس می‌کردیم که حقوق بشر مراعات نمی‌شود جلویش می‌ایستادیم... مثلاً یک بخش، بخش زن‌ها بود. من از همان اول که آمدم دفتر امور زنان را تأسیس کردم. راه خانم‌ها را به دانشگاه باز کردیم که بعداً تشویق هم کردیم. مسئله ورزش زنان را که به طور کلی فراموش شده بود، این کار را درست کردیم. سعی می‌کردیم کمترین تعداد زندانی را داشته باشیم. البته یک مواردی هم پیش آمد که از اختیار ما خارج بود و افرادی خاص این کار را می‌کردند. اصلاً هیچ موردی تا به حال مخصوصاً آن دوره‌ای که رئیس جمهور بودم، موافق با زندانی سیاسی کردن هیچ کس نبودم. ما زندان را می‌شناختیم که چیست. بستن روزنامه برای من اصلاً یک تابو بود. مگر اینکه از دست من خارج بود. در زمان آقای خاتمی تعدادی روزنامه‌ها بسته شدند. با اینکه رئیس جمهور نمی‌خواست بسته شود. ولی عوامل دیگری بودند. اقلیت‌های دینی یا قومی را سعی می‌کردیم که راضی باشند. همه تلاش می‌کردیم. البته اینها یک مقدار طول می‌کشید. در یک جامعه‌ افرادی هم هستند که به گونه‌ای دیگر رفتار می‌کنند."
وی درباره پذیرش گزارشگرهای حقوق بشر سازمان ملل اظهار داشت:
"یک بار آقای گالین دوپل را فرستادند. این مقدار مشکل اصلاً نداشتیم و به تدریج در حال حل شدن بود. مسئله هسته‌ای که مربوط به حقوق بشر نبود. ما مسئله هسته‌ای را خوب پیش می‌بردیم. به خاطر فضای خوبی که درست کرده بودیم، دیگر از ما نمی‌ترسیدند، تأسیسات و امکاناتی که الان داریم، تقریباً همه از آن زمان شروع شد و خیلی هم پیشرفت کرد. در حالی که از صفر شروع کرده بودیم. البته از زمان قبل از رحلت امام(ره) شروع شده بود و در زمان من تقویت شد... مسائل حقوق بشر هم به تدریج در حال حل شدن بود...
بعضی اشکالات قبلاً بود و هنوز هم هست. ولی در مجموع با موضوع حقوق بشر مشکلی نداشتیم. البته در بسیاری از موارد ما باید مدعی نقض حقوق بشر توسط کشورهای غربی به ویژه آمریکایی ها باشیم. ایران خود بزرگترین قربانی نقض حقوق بشر توسط تروریست‌های مورد حمایت غرب از جمله منافقین است و ما در زمینه حقوق بشر از آنها طلبکاریم."
‌آقای هاشمی در پاسخ به این پرسش که آیا در دوره هشت ساله ریاست جمهوری در عرصه سیاست خارجی اشتباه استراتژیکی انجام دادید که اگر برگردید به گذشته آن را تکرار نکنید یا به شکل دیگری رفتار می‌کردید؟ پاسخ داد:
"می‌خواستم با مصر رابطه برقرار کنیم که نتوانستیم. می‌خواستم با آمریکا با شروطی که گذاشته بودم، مذاکره را شروع کنم که نتوانستم. نتوانستم غیر از این است که نخواستم." "مثلاً کاری که می‌خواستیم با ترکمنستان انجام بدهیم که نگذاشتند و خیلی حیف شد. بنا بود گاز ترکمنستان از طریق ایران به دنیا صادر شود. آقای نیازوف اصرار داشت و به اینجا آمد و اصرار کرد ساخت خط لوله را افتتاح کنیم و حتی در جوش دادن لوله‌ها هم شخصاً شرکت کرد و آن زمان تصاویرش هم پخش شد.... مواردی از این قبیل داریم که نشد. ولی می‌خواستیم که بشود."
ایشان درباره اینکه اگر بین حمایت از سازمان‌هایی مثل حماس و یا حزب الله لبنان با بعضی از منافع ملی ایران تعارض ایجاد شود، چه کار باید کرد؟ اظهار داشت:
"اگر سیاست درستی در دنیا داشته باشیم، تعارضی ایجاد نمی‌شود. برای اینکه فلسطینی‌ها حق دارند برای ملت، وطن و حق خودشان مبارزه کنند. نباید اسم آنها را تروریسم بگذاریم. آنها را با مقاومت باید تعریف کرد. از حق خودشان دفاع می‌کنند و دفاع از حق را همه دنیا به رسمیت می‌شناسند. در سازمان ملل و همه مراکز بین‌المللی هم شأن دارند. اخیراً هم موارد زیادی را برایشان تصویب کردند. کمک ما هم به آنها اشکالی نداشته و ندارد. اگر فضای روابطمان را با دنیا درست کنیم، باید این مسئله را از هم جدا کنیم. یا در مورد حزب الله که شیعه و بخش عمده ملت لبنان است و در تاریخ همیشه مظلوم بوده هم برای فلسطین و هم برای لبنان. اینها قابل دفاع بوده هست. به شرط اینکه ما از اینها برای مزاحمت دیگران استفاده نکنیم و اینها هم کار خودشان را بکنند. وقتی که نظام نخواهد در دنیا ماجراجویی بکند، این‌گونه مسائل قابل تحمل است." ایشان با اشاره به حمایت آمریکا از طالبان و القائده در یک مقطع زمانی خاص افزود: "ببینید، آمریکایی‌ها در افغانستان، طالبان و القائده را ایجاد کردند. آن زمان برای آنها توجیه داشت. چون می‌خواستند شوروی را از خاک افغانستان بیرون کنند. در اینجا هیچ کس اعتراضی نداشت. دنیا هم اعتراضی نکرد و ما هم آن موقع اعتراض نکردیم. یا در هر منطقه دیگر، از این نمونه‌ها خیلی می‌توانید پیدا کنید. اگر یک نظام خودش نخواهد ماجراجویی بکند و در جاهایی هم بخواهد از مظلوم دفاع کند در دنیا پذیرفته شده است. این دخالت هم نیست."
آیت الله هاشمی درباره عبور از بن‌بست هسته‌ای اظهار داشت:
"ما واقعاً قصد ساخت تسلیحات هسته‌ای و سیستم نظامی هسته‌ای نداریم. حتی خودم یک بار در نماز جمعه به رژیم اشغالگر اسرائیل توصیه کردم که بمب اتم به نفع اسرائیل هم نیست. بالاخره اگر یک روزی درگیری اتمی پیش بیاید، اسرائیل یک کشور کوچک، ظرفیت تحمل بمب اتم را ندارد. کشور کوچکی است و خیلی آسان همه امکاناتش از بین می‌رود. گرچه آنها این نصیحت را تفسیر به تهدید کردند. عمیقاً معتقدیم که در منطقه نباید سلاح هسته‌ای باشد و این جزو اصول سیاست‌های ما بوده و هست." رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: "البته در سالهای اخیر در تصمیماتی که گرفته می‌شود و مذاکراتی که هست، نیستم، به نظرم در این راه بن‌بست نیست."
آیت الله هاشمی در پاسخ به پرسش یکی از اساتید ایرانی مقیم آمریکای فصلنامه مبنی بر اینکه تحولات اقتصادی دو ماه اخیر در جمهوری اسلامی، بازتاب بین‌المللی داشته، اعم از بحث افزایش قیمت دلار که تبعات خاصی دارد و مسائل داخلی از قبیل بیکاری و مشکلات جوانان و اینکه واقعاً در آینده در رابطه با ایران و خانواده‌های ایرانی با این روندی که در حوزه اقتصادی پیش گرفته شده، چه اتفاقاتی ممکن است بیفتد؟ اظهار داشت:
"باید راه‌حل این‌گونه موارد را در مدیریت کشور دنبال کنیم. اگر قوه مجریه ما الان صلاحیت‌های علمی، فنی و فکری کاملی داشت و مدیریت مؤثری را به کار می‌گرفت، روابط اجتماعی ما کامل، با مردم خوب بودیم و با دنیا هم مسئله درست نمی‌کردیم، این اتفاقات نمی‌افتاد" ایشان افزود: "با این حجم زیاد درآمد نفتی که الان داریم و به علاوه این ظرفیت صادراتی که الان برای ما به خصوص در زمینه تولیدات پتروشیمی و خدمات و سایر موارد پیدا شده، نباید مشکل می‌داشتیم. فکر می‌کنم بیکاری‌ها و این مشکلات خیلی غیرعادی است." "....فکر می‌کنم با این درآمد عظیم و ظرفیت کاری که در کشور هست، الان بیکاری خیلی غیرمعمول است. فقط مسئله مدیریت است. اگر مدیریت نیرومندی در کشور کارها را به عهده بگیرد، همین حالا می‌تواند خیلی زود با یک حرکت‌های جهشی این مسائل را حل کند."
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در باره اینکه آیا برای خروج از این وضعیت امیدوار باشیم؟ اظهار داشت:
"ببینید ما سرمایه امید را داریم. مهم این است که چگونه از این سرمایه استفاده کنیم. اولاً مردم ما مردم عالم، تحصیلکرده و در حال تحصیل هستند که بخش عظیمی از نیروهای ما این‌گونه‌اند. حتی بچه‌های دبستانی و دبیرستانی الان آگاه هستند و ارتباطات روز دنیا، اینها را خیلی وارد مسائل می‌کند. یعنی یک جامعه هوشیار، بیدار و آگاه داریم. ولی در عین حال مردم ما مسلمان و خیلی نجیب هستند. دلشان می‌خواهد که مسائل به صورت درست حل شود. دوم اینکه منابع کشور ما هم خیلی غنی و بسیار بالاتر از حد فعلی است. قشر زنان در کشور بسیار فعال و باسواد شده‌اند. البته نباید بی‌مورد محدودشان کنیم. در زمان امام و در آن موقعی که این کارها خیلی آسان بود، یک بار آمدند در کلاس‌های دانشگاه بین آنها نئوپان گذاشتند. امام وقتی که خبردار شدند، فوری دستور دادند که متوقف شود. راه آموزش و تربیت و اقناع مؤثرتر است."
ایشان افزود: "...باید روی مردم حساب کرد. اگر بخواهیم بدون مردم کار کنیم، همه چیز در بن‌بست قرار می‌گیرد و اگر با مردم کار کنیم، همه چیز باز می‌شود و می‌تواند جلو برود." وی درباره اینکه ترکیه مدل یک کشور اسلامی دموکراتیک می شود، ولی ایران با این سابقه و با این سرمایه و با این نیروی انسانی در چنین وضعیتی باشد اظهار داشت:
"بالاخره باید امید داشته باشیم که ایران را با این امکانات خوب خدا داده و مردم بسیار شریف و نجیبی که دارد و با احکام متعالی و مترقی اسلام بیشتر و بهتر بسازیم و مشکلات را حل کنیم."

 

17263


 

کد خبر 205879

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 34
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۶:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۴
  فکر کنم در آینده نچندان دور، آیت ا... هاشمی را به عنوان پخته ترین سیاست مداری که قدرش دانسته نشد در تاریخ ایران خواهند شناخت.
  • بدون نام IR ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۸
   13 32
   چقدر مردم ایران فراموش کارند و چقدر زود فراموش ميكنن عملكرد ايشون در مورد بيت المال رو!!
 • بدون نام IR ۲۳:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۵
  مذاکره می‌کنیم اگر مواضع ما را پذیرفتند و یا ما مواضع آنها را پذیرفتیم، تمام است. درود بر شرفت مرد بزرگ
  • رضا IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۶
   آیا میشود امریکا خوی استکباری اش را کنار بگذارد؟ مسلما خیر پس میماند اینکه ما از اصول انقلابمان دست برداریم و در برابر جنایتهای امریکا و اسراییل سکوت کنیم شما به این خواری و ذلت میگید شرافت!
 • بدون نام IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۶
  68 20
  کاش این ابر مردان سیاست ایران را از صحنه دور نمی کردند....
  • بدون نام IR ۲۱:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۸
   15 21
   مگه شما شعار مرگ بر آمریکا نمیگفتی ؟
  • بدون نام IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
   8 0
   مگر دور شده هنوز که هنوز است بر سکان اصلی کشور نشسته شما مگر خوابید
 • بزارين نچار IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۶
  24 5
  صحبت‌هاي خوب، منطقي وجاافتاده‌اي هستند اگرچه بسيار ديرهنگام است، با اين تفاسير و براي عبور، شايد به يك دنگ شيائوپنگ و يا ... ايراني نياز باشد! تندروها متاسفانه در همه جا، البته بيشتر در كوتاه مدت برنده بوده‌اند و براي قدرت بيشتر و ثروت‌اندوزي از همه چيز (از دين، از انسانيت و...) براحتي عبور مي كنند! اما با همه اينها، چاره‌اي نيست و بايد از گذشته درس گرفت و از آن گذشت، اگرچه اتفاقات بدي افتاده است وبسياري زيان ديده‌اند!! نكته اساسي اعتدال، تحمل و گفتگو است بايد با دول مختلف دنيا با اصل حفظ منافع ملي گفتگو كرد و صد البته با نيروهاي منتقد هموطن
 • بدون نام IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۶
  47 6
  هاشمي هاشمي است...
  • بدون نام IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
   8 12
   خوب هست که هست راستی چرا بچه هاش همه به غرب پناه بردند ؟
 • حميد بهنام IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۶
  65 6
  بنده فكر مي كنم كه هم ميشود اقتدار و صلابت ايران را حفظ كرد ، و هم مي توان باب گفتگو با آمريكا را باز نمود.مطمئن باشيد هر شخصي كه اين تابو را بشكند نامش به بزرگي در تاريخ نه تنها ايران بلكه جهان ثبت خواهد شد.
 • بدون نام IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۶
  51 4
  به نظرم مهمترین نکته در حرفهای ایشان توجه به اعتدال بود که در این سالها متاسفانه فراموش شده .کاش هم سیاسیون ومسئولان وهم مردم ما در جنبه های مختلف زندگی به این اصل بیشتر توجه نشان بدهند. من فکر میکنم ریشه درصد بالایی از مشکلات ما افراط گرایی می باشد.
 • وطن خواه IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۶
  9 82
  شمادر8سال مدیریت خاتمی ازاین حرفهانزدید؟مدیریت وی راپسندیدید؟مامردم ایران مردانه ازامریکانمیترسیم ومشکلات روبقیمت استقلال بجان میخریم وبه کسانیکه بااندک فشاری دلشون میلرزه یاآرزوی روزهای بی ناموسی رودرارتباط باامریکا جستجومیکنندباصدایی به بلندای انقلاب 57و8سال دفاع مقدس و8ماه تحمل فتنه و9دی و12فروردین و........میگوییم نه.
  • بدون نام US ۲۲:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۶
   9 14
   عجب دنیایی شده، همه دارن تاوون اشتباه ها و ظلم ها و خظاهاشون رو میدن. مثل هاشمی. امیدوارم هاشمی حداقل بتونه کارهای مثبتی به بزرگی همون کارهای خطایی که کرده، برای مردم انجام بده.
  • خودمانی IR ۲۲:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۶
   16 3
   خودمانیم ازشعارخسته نشدی :ماگفتگوی تمدنهارابه دنیاارایه دادیم ازگفتگونبایدهراس داشته باشیم درباره سخنان این عزیزکم نظیربیشتراندیشه کن.
  • نیما مشیری IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۷
   33 3
   جناب وطن خواه ! الآن خیلی مستقلید؟ میزان وابستگی ایران به چین به حدی رسیده که در مقابل کشتار مسلمانان توسط دولت چین سکوت می کند، روسیه هم اگر کل مسلمانان چچن را نابود کند باز هم اعتراضی از ما نخواهد شنید چرا که از دست امریکا به دامان روسیه و چین پناه برده ایم ، این بود شعار نه شرقی نه غربی؟
 • بدون نام IR ۲۲:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۶
  33 4
  با وضعیت فعلی که گوشت مرغ از3 هزرا تومان به 6 هزار تومان رسیده ودولت هم بدلیل ضعف مدیریت در گرانی کالاها دست داشته مع الوصف نظر آقای هاشمی 100%منطقی بنظر می رسد.
  • ایرانی IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
   1 11
   خوب حالا چون گرانی است باید خون شهدائ واین همه زجری که ملت پس از سالها تحریم کشیده اند را کنار زد وکوتاه امد ؟
 • برسمنانی IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۷
  11 35
  آمریکا هیچ غلطی نمیتوتند بکند.
 • علی IR ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۷
  28 15
  احسنت بر این بزرگ مرد ایران معاصر...درود بر هاشمی
 • بدون نام SE ۰۲:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۸
  15 6
  چرا هاشمی رفتار استکباری جاسبی در دانشگاه آزاد را نمی دید؟ آیا کارکنان دانشگاه آزاد حقوق بشر نداشتند؟این حرفها بوی انتخابات می دهد.
 • سعید IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۸
  13 4
  با سلام به مردم عزیز ایران اسلامی و همه کسانی که دلشان برای سربلندی و عزت ایران و اسلام می تپد. به نظر حقیر در حال حاضر هیچ راه حلی مانند واقع بینی، راهگشای مشکلات کنونی ما نخواهد بود. مطالب آقای هاشمی در خصوص برخی سیاستهای کلی نظام، منجمله مطالب مرتبط با عرصه سیاست خارجی، عین واقع بینی و واقع گرایی است. انشاءالله روزی برسد که همه قدری چشمان خود را بروی واقعیات باز کرده و با پرهیز از شعار زدگی بدنبال پیشرفت و تعالی این مملکت باشند.
 • بدون نام IR ۲۰:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۸
  15 17
  کسانی که خواب آمریکا را می بینند ، خداوند بیدارشان کند !!! امام خمینی (ره)
  • جسارتاً IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۹
   11 3
   کسانی که خوابند و شرایط همواره کنونی را نمیبینند را هم خداوند ایضاً بیدار فرمایند
  • بدون نام IR ۲۳:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۸
   6 0
   احسنت به امام خمینی. مرگ بر امپریالیست و شیطان بزرگ.
 • بدون نام IR ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
  2 9
  اقای هاشمی هیچ وقت طعم فقر را نچشیده ونمیداند چیست واز حال شهدائ وخانواده انها هم بی خبر است وفقط وفقط به فکر رابطه با وهابیون وعمر پرستان است
 • بدون نام IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۰
  3 8
  ایشان در زمان امام هم فرضیه های خودش را صادر میکرد حالا هم به رهبری کاری ندارد
 • سروش IR ۰۱:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۱
  0 10
  اون آقايي كه توي دهه شصت پشت تريبون نماز جمعه مردم رو به جبهه و جنگ و جهاد و شهادت دعوت ميفرمودند همين آقان؟! خيلي عجيبه! آخه مردم كه همون مردمن... دشمن هم كه همون دشمنه... يعني آقاي رفسنجاني عوض شدن؟! يعني آقاي رفسنجاني معتقدن آمريكا ميتواند غلطي بكند؟! يا شايد ايشون نگران مردم مستضعف و خلاصه نگران شكم مردمن؟! حتما آقاي رفسنجاني خوندن كه وقتي پيغمبر و مسلمونها 2 سال توي شعب ابيطالب حتي نان خالي هم نداشتن بخورن و مثل قحطي زده ها زندگي ميكردن و تعدادي هم از شدت گرسنگي مردن باز هم دستشو جلوي دشمنان اسلام دراز نكرد... چقدر خوب شد ايشون اون موقع يار پيغمبر نبودن!! چون ممكن بود پيغمبر هم مجبور شه جام زهر رو سر بكشه!! درد اكبر آقا درد ديگريست! كه فقط خدا ميداند و 75 ميليون ايروني!!
 • سروش IR ۰۱:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۱
  1 2
  محمد رسول الله والذين معه اشداء علي الكفار رحماء بينهم...
  • معلم IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۶
   1 1
   اگرهاشمی نبود انقلابی نبود که شمابه اصطلاح پیروخط امام برروی کرسی هابنشینیدواورا ضدانقلای بخوانید
  • معلم IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۶
   1 1
   اگرهاشمی نبود انقلابی نبود که شمابه اصطلاح پیروخط امام برروی کرسی هابنشینیدواورا ضدانقلای بخوانید
 • نسیم IR ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۶
  4 0
  واقعا" ما مردم باید بحال خود تاسف بخوریم که چرا اینقدر ناسپاسگونه با این سیاستمدار واقعی اینگونه برخوردهای تند و تیز و عجولانه ای بکنیم و انگار نه انگار که این آقا همان کسی است که همین آمریکا چقدر از سخنان آتشین و تند و تیزش در خطبه های مختلف حساب میبرد . و در ایام سخت جنگ چه مدیریت حساب شده ای داشت و انگار همین آقا بود که اگر اشتباه نکنم در زمان ریگان فرستاده امریکا را که با کلی هدایا از جمله یکعدد کلت و دیگر هدایایش برای پیدا کردن راه آشتی به ایران آمده بود رسوا کرد بطوریکه آن آقا از شدت رسوایی دست به خودکشی زد.و در حال حاضر هم همین آقای هاشمی که بنده خدا تا یک حرف دهانش خارج بشه ولو به مصلحت هم باشه همه سایتها و رجال سیاسی و غیر سیاسی بر علیه او برمیخیزند
 • سارا IR ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۱/۲۷
  8 0
  امام زماني گفتند اگر از آمريكا هم بگذريم از آل سعود و جنايتهايش نمي گدريم و ديديم كه روابط با آنها دوباره برقرار شد. در زمان خود امام! پس جرا نتونيم با آمريكا حتي مذاكره كنيم!زنده با هاشمي
 • علی A1 ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۲
  0 0
  می شه جل و پلاستون رو جمع کنید برید پیش همون ثدرت برتر و دست از سر این مات بکشید شما رو به خدا شما که اینقدر عاشق کدخدا هستید گم شین برین