در طرح اصلاح روند سوال از رئیس​جمهور آمده بود که چنانچه پاسخ​های رئیس​جمهور به سوالات نمایندگان قانع کننده نبود، موضوع به قوه قضاییه ارجاع و شش پاسخ از این دست نیز زمینه ساز استیضاح رئیس​جمهور شود.

به گزارش خبرآنلاين، اگرچه محدوديت​هايي همچون راي گيري براي پاسخ​هاي رئيس​جمهور در نظر گرفته شده و استيضاح وي نيز همچنان منوط به درخواست دو سوم نمايندگان است، اما نمايندگان حامي دولت به شدت با آن مخالفت کردند. از نگاه آنها اگر رئيس​جمهور قانوني را اجرايي نکرده باشد يا اينکه نمايندگان بخشي از عملکرد وي مثل 11 روز خانه نشيني يا بخشي از مواضع وي مثلا در مورد حجاب را نپذيرفته باشند؛ «فعل مجرمانه​اي» رخ نداده که لازم باشد به قوه قضاييه ارجاع شود. رويکردهاي سياسي برخي نمايندگان منتقد دولت نيز سبب خواهد شد تا ارجاع اين موضوعات به قوه قضاييه، سرعت بيشتري بيابد و اصل تعامل ميان قوا را خدشه دار کند.
گره زدن سرنوشت سوال از رئيس​جمهور به استيضاح وي نيز حساسيت برانگيز بود و اين اقدام را در پي ايجاد بي ثباتي در دولت مي​دانستند. احتمال غرض ورزي در مجلس در صورت مخالفت با دولت نيز اين مساله را تشديد مي​کند. يکي از نمايندگان حامي دولت که معتقد بود استيضاح رئيس​جمهور نيازمند کسب نظر رهبر انقلاب است، اين بخش از طرح مذکور را حتي در تضاد با اختيارات ولي فقيه خواند.
اما جواد جهانگيرزاده نماينده اروميه در مخالفت با اظهارات نمايندگان حامي دولت، گفت: وقتي رئيس جمهور سوال نمايندگان را با شوخي مي گذراند، بايد از هويت مجلس دفاع کنيم. او حتي در مورد حکم حکومتي رهبري هم بي توجهي مي​کند و اصلا زير بار آن نمي​رود. اما وقتي از او سوال کرديم چه پاسخي شنيديم؟
وي خطاب به نمايندگان حامي دولت، گفت: منصفانه نيست که بگوييم داريم سند صادر مي​کنيم که رئيس​جمهور را به سوي عدم کفايت سياسي ببريم!
جمشيد انصاري نماينده زنجان نيز که از طراحان اين طرح بود، بخشي از سخنان حاميان دولت را پذيرفت و گفت: هنگام تدوين طرح نيز به طراحان اين موضوع را گفتم که موضوع اقناع نمايندگان از پاسخ​هاي رئيس​جمهور يک بحث است و مجرمانه بودن آن يک بحث ديگر. مهم اين است که افکار عمومي در جريان اين اقدام قرار بگيرد. چنانچه پاسخ​هاي غير اقناعي رئيس​جمهور در مواردي همچون عدم اجراي برخي قوانين، عمل مجرمانه باشد؛ مي توان آن را به قوه قضاييه هم ارجاع داد.
رئيس مجلس هم از مطهري خواست تا توضيح دهد مثلا «آيا اينکه چرا فلان فرد را منصوب کرده​ايد؟» را مي توان به قوه قضاييه ارجاع داد؟ او هم اظهار داشت: تمامي اين موارد و ابهاماتي که از سوي نمايندگان نزديک به دولت اعلام شد، در حوزه وظايف و اختيارات رئيس​جمهور است که مي​توان از آن سوال کرد و ان را به قوه قضاييه ارائه داد. اگر اين تخلف از نظر قوه قضاييه وارد نباشد، مي​تواند ان را رد کند. ولي نفس ارجاع آن مشکلي ندارد. هرچند طراحان هم نسبت به اين مساله پافشاري ندارند.
مطهري در پاسخ به نماينده​اي که احتمال استيضاح رئيس​جمهور را در تضاد با اختيارات رهبري خوانده بود، گفت: ولي فقيه اگر مخالفتي در اين زمينه داشته باشند، آن را مي​پذيريم و استيضاح لغو مي​شود.
موسي قرباني نماينده قائنات هم پيشنهاد داد چنانچه اقدام رئيس​جمهور ناقض يا استنکاف از قانون باشد، به قوه قضاييه ارجاع شود. اين پيشنهاد به تصويب نمايندگان رسيد. به اين ترتيب چنانچه پاسخ رئيس​جمهور قانع کننده نباشد و نمايندگان هم با آرا خود ان را قانع کننده ندانند و چنانچه اين رويکرد رئيس​جمهور ناقض قانون باشد؛ موضوع به قوه قضاييه ارجاع مي​شود.
/2929
کد خبر 208483

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام US ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۱/۳۰
  ديگردولت بايد چه خلافي انجام دهد تا استيضاح شود؟
 • دژم IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۱/۳۰
  وكيل الدوله ها نان به نرخ روز مي خورند و بويي از مسئوليت و استقلال نبرده اند. از آن روزي بترسيد كه آه ملت مظلوم كه شما را نماينده كرده اند دامنگيرتان شود. ذره اي هم به فكر فلاكت مردم باشيد.
 • بدون نام IR ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۱/۳۰
  85 2
  خدا نگذره از كساني كه اقتصاد ما را به ويراني كشاندند و اين همه بيكاري در كشور پديد آوردند. برادر من فقط 26 سال سن داشت و به خاطر فشار عصبي شديد ناشي از بيكاري . يك هفته است كه سكته خفيف مغزي كرده است و قادر به تكلم كردن و همچنين راه رفتن نيست و براي رفع حاجت نيز با ويلچر مي برندش. خدا نگذره از كساني كه اقتصاد ما را ويران كردند. خدا لعنتشون كنه. هر كس در هر پست و مقامي هست. ميليارد ميليارد مي دزدند و اختلاس مي كنند و مي خورند و مي برند ان وقت برادر پاك و ساده دل من كه فقط 26 سال سن داره بايد براي پيدا كردن يك كار با درآمد بخور نمير كه بتونه ازدواج هم بكنه اونقدر فشار عصبي متحمل بشه كه سكته مغزي كنه. چرا يك جوون 26 ساله بايد سكته كنه؟ كي جواب مي ده؟ به خداوندي خدا قسم به همين امام حسين ع قسم
 • بدون نام IR ۱۹:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۱/۳۰
  9 53
  آنهایی که دم از مسئولیت و استقلال می زنند باید ببینند رئیس جمهور مسئول و مستقل میخواهند یا رئیس جمهوری که از روز اول بیاید بگوید من از خودم برنامه وحرفی ندارم چه برنامه ای را باید اجرا کنم و چه حرفی را بزنم. نه حرفی دارم و نه نماینده ای که بخواهد از حرفم و مواضعم حمایت کند دربست در اختیارم!
  • هادی IR ۰۲:۱۷ - ۱۳۹۱/۰۱/۳۱
   25 4
   دوست عزیز نظارت و اجبار رییس جمهور به عمل به قانون، نقض استقلال رییس جمهور نیست ،وظیفه ی نماینده است.
  • محمد غفور IR ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۱/۳۱
   4 0
   وظیفه قوه مجریه اجرای قانون است بایستی از قوانین پیروی کند اگر بخواهد به هر دلیلی قانون را تفسیر کند وخودسر باشد وضعیت روز به روز خرابتر میشود ودود ندانم کاری و لجاجت تو چشم مردم میرود . متاسفانه باتوجه به مشخص بودن وظایف قوای سه گانه اعتقادی به اجرا در بیشتر مسولین وجود ندارد .بهتر است بیایم مجددا" هدف از انقلاب اسلامی را مرور کنیم و ببینیم چقدر به اهداف نزدیک شدیم و اگر اشتباهی داریم برطرف کنیم .فردا دیر است
 • گمنام IR ۰۶:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۱/۳۱
  3 0
  به قول خنده بازار:دولت و تخلف؟ دااااریم؟اصلا داریم؟؟وا!!!!!!!!!!
 • جلال اسکندری ازاسلام آباد IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۱/۳۱
  2 1
  حق حبیب خداست وهرشخصی بایستی حدوحدودخودراشناخته وپاازگلیم خود درازترنکنه درضمن بی ادبی اصل نبوده وهرکس بی احترام وبی ادب باشه شان وشخصیت خود وخانواده اش رانشان میده ریس جمهور مهمان مجلس بودومجلس میزبان قضاوت بامردم اگه مهمان درنهایت احترام میزبان به میزبان بی احترامی بکنه شخصیت خودشو زیر سوال برده از ارزش مجلس کاسته نشده اماباعنایت به وظیفه مجلس برای افراد خاطی قانون وضع کردن حق است و وظیفه پس مجلسی ها لطفا قانونی درشان ومنزلت ایران اسلامی وضع نموده تاپای افرادخاطی از گلیم بیرون نزنه
 • بدون نام IR ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۱/۳۱
  1 0
  خیلی سادس اگه تخلفی انجام شده باید استیضاح بشه اگه نشده اینهمه سرو صدا واسه چیه یعنی نمایندگان نمی دونن تخلفی شده یا نه که هر روز 100 بار میگن شده بعد میگن نشده..... خنده داره بخدا
 • بدون نام IR ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۱/۳۱
  1 0
  همه دعوا ها سر لاحاف ملا نصرالدین - حیف از این همه خون شهید و جانباز
 • بدون نام IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۱/۳۱
  0 2
  بدون تردید بگویم اقای مطهری و نمایندگان مثل او یا حق السهم خود را کم گرفتند یا دنبال مثل کاری خودش است اینکه فکر کنید به فکر مردم باشند زهی خیال باطل .اقایان نماینده برای هر لایحه از سوی دولت مبلغی .... دریافت میکنند. اگر سیر نخورده باشند دیگر اقای اجمدی نژاد اینگونه حرف نمیزد.شما نمایندگان مردم را به سخره گرفتید اقای احمدی نژاد شما را.