۰ نفر
۳۰ فروردین ۱۳۹۱ - ۱۲:۴۶

ایسنا نوشت:

دو معاون وزارت صنعت، معدن و تجارت هر یک آمار متفاوتی را درباره تعداد طرحهای نیمه تمام صنعتی در کشور اعلام کرده‌اند.

امسال در حالی از سوی مقام معظم رهبری سال "تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی" نام‌گذاری شده که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، اتمام طرحهای نیمه‌ تمام صنعتی و معدنی بزرگترین اولویت صنعت، معدن و تجارت در سال 1391 است.

اهمیت راه‌اندازی طرحهای نیمه تمام صنعتی به حدی بوده که وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز اواخر سال 1390 خبر داد که براساس دستور رئیس جمهوری، دولت 4.5 میلیارد دلار منابع ارزی و 2000 میلیارد تومان منابع بانکی برای تکمیل 140 طرح نیمه تمام صنعتی با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد اختصاص می‌دهد.

با این وجود آمارهای اعلامی از سوی مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره تعداد طرحهای نیمه تمام صنعتی در کشور بعضا با یکدیگر در تناقض بوده است. از جمله این‌که رضا فاطمی‌امین - معاون برنامه‌ریزی، توسعه و فن‌آوری وزارت صنعت، معدن و تجارت، سال گذشته اعلام کرد که حدود 18 هزار طرح نیمه تمام صنعتی و معدنی در کشور وجود دارد.

به گفته وی استانهای آذربایجان شرقی و اصفهان دارای بیشترین تعداد طرحهای نیمه‌ تمام صنعتی در کشور هستند. همچنین تعداد طرحهای مهم نیمه‌ تمام صنعتی در کشور از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت حدود 150 طرح اعلام شده که اعلام شده وضعیت این طرحها به صورت هفتگی پایش می‌شود.

این در حالی است که فخرالله مولایی - مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران، نیز به تازگی اعلام کرده که هم‌اکنون حدود 27 هزار طرح نیمه تمام صنعتی و معدنی در شهرکها و نواحی صنعتی وجود دارد که باید هرچه سریعتر به اتمام برسند.

این اظهارات در حالی مطرح شده که وزیر صنعت، معدن و تجارت اتمام طرحهای نیمه تمام را از مهمترین اولویتهای کاری خود بعد از گرفتن رای اعتماد از مجلس اعلام کرده بود.

پیگیری برای اطلاع از دلایل تفاوت آمار اعلامی از سوی معاونان این وزارتخانه درباره تعداد طرح‌های نیمه تمام صنعتی و معدنی در کشور نیز نتیجه‌ای در بر نداشت.

در همین حال وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده که صاحبان پروژه‌های نیمه‌ تمام صنعتی با هر میزان پیشرفت فیزیکی می‌توانند از صندوق توسعه‌ ملی و بانکها تسهیلات بگیرند. البته این وزارتخانه تاکنون آمار روشنی درباره‌ میزان تسهیلات پرداختی از صندوق توسعه ملی به طرحهای بزرگ صنعتی کشور ارائه نکرده است. براساس نخستین توافق صندوق توسعه ملی با بانک صنعت و معدن قرار بود 2.5 میلیارد اعتبار برای اتمام 184 پروژه نیمه‌تمام صنعتی اختصاص یابد.

3939

کد خبر 208511

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =