روزنامه دنیای اقتصاد نوشت:

آن‌طور که خبر مي‌رسد، هم‌اکنون بازار خودرو روزهایی راکد و آرام را به همراه افت قیمت سپری مي‌کند و این داستان نه فقط مختص «صفر کیلومتر»هاست، بلکه «دست دوم» ها را نیز شامل مي‌شود. به گفته کارشناسان، در این روزها که بازار خودروهای صفر کیلومتر راکد است و قیمت‌ها نیز روندی نزولی به خود گرفته‌اند، ظاهرا «دست‌دوم»ها نیز حال و روز خوشی ندارند و نمودار قیمت آنها نیز افتی چشمگیر را به خود مي‌بیند.

 

آن طور که فعالان بازار عنوان مي‌کنند، در حال حاضر خودروهای «دست دوم» با قیمت هایی به اصطلاح «زیر قیمت» به فروش مي‌رسند و این نشان مي‌دهد سر و کله «رکود» و «ارزانی» به محله «دست دوم»ها نیز رسیده است. اوضاع به شکلی است که ظاهرا حتی «خودروهای یک سال ساخت» نیز با قیمتی کمتر از حد انتظار به فروش مي‌روند و این موضوع را مي‌توان در آگهی‌هاي فروش انواع خودروهای کارکرده نیز مشاهده کرد.
به گفته کارشناسان، وقتی بازار خودروهای صفر کیلومتر با افت تقاضا و قیمت روبه‌رو مي‌شود، طبیعی است که «دست دوم»ها نیز افت مي‌کنند و منحنی تقاضا و قیمت شان رو به نزول مي‌رود، منتها ظاهرا این بار «دست دوم»ها با شتاب بیشتری نسبت به همتایان صفر کیلومترشان در حرکتند. به عنوان مثال، خودروهایی با یک سال ساخت معمولا هنگام فروش (در صورت عدم تصادف) حدود یک میلیون تومان و آن هم بیشتر به دلیل قدیمی شدن «پلاک» افت قیمت را تجربه مي‌کردند، اما حالا کاهش قیمت به سه، چهار میلیون تومان نیز رسیده است.
ظاهرا اینجاست که باید تاثیر مذاکرات پیش رو بین ایران و 1+5 را بر بخش‌هاي اقتصاد و بازار کشور پذیرفت. کارشناسان معتقدند، نتایج مذاکرات بغداد تاثیر بسزایی بر قیمت ارز خواهد گذاشت و «ارز» بالا برود یا پایین، کل اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار خواهد داد و بازارها متاثر از نوسان احتمالی آن خواهند شد.
به اعتقاد آنها، بازار خودرو هم از این قاعده مستثنی نیست و توفان ارزی که سال گذشته اقتصاد کشور را در نوردید، نشان داد این بازار نیز واکنش‌هاي خاص خود را در قبال نوسان نرخ ارز دارد. سال گذشته با افزایش نرخ ارز، بازار خودرو نیز چه در بخش داخلی ها و چه در بخش وارداتی‌ها با رشد شدید قیمت روبه‌رو شد و مشتریان را شوکه کرد. در این بین، وارداتی ها حساب و کتاب خاص خود را داشتند و به دلیل ارزبری بالا و تعرفه عملا 110 درصدی، رشد نرخ ارز تاثیری شدید بر قیمت آنها گذاشت و از آن سو داخلی ها هم که به هر حال از ماجرای ارزبری جدا نبودند، از توفان ارزی بی نصیب نماندند.
حال با توجه به اتفاقاتی که از پس نرخ ارز در بازار خودرو افتاده، مشتریان بر این باورند که مثبت بودن مذاکرات بغداد به کاهش نرخ دلار مي‌انجامد و در نتیجه قیمت خودروها نیز افت مي‌کند.
با این حساب و کتاب و به فرض مثبت بودن مذاكرات بغداد، طبعا منطقی تر این است که خرید خودرو به پس از مذاکرات موردنظر موکول شود، تا قیمت خودروها به پایین تر از حد فعلی برسد.
اما اگرچه مشتریان در انتظار مذاکرات بغداد هستند، اما به گفته فعالان بازار، این تمام ماجرا نیست و نباید تصور کرد که قیمت خودرو افتی پایدار را به خود خواهد دید. استدلال آنها مشکلاتی است که گفته مي‌شود هم‌اکنون در بخش تولید صنعت خودرو کشور رخ داده و به زخمی مي‌ماند که بعدها سر باز خواهد کرد.
هرچند خودروسازان داخلی اخبار مربوط به کمبود قطعات و توقف خطوط تولیدشان را تکذیب مي‌کنند، اما هنوز هم از گوشه و کنار و منابع موثق اخباری نامیمون از وضعیت تولید به گوش مي‌رسد و این همان نکته منفی ماجرا است که مي‌تواند به «تحولاتي» در بازار این روزها «آرام» خودرو کشور بینجامد.
به گفته فعالان بازار، همواره اواخر خرداد با توجه به فرا رسیدن فصل مسافرت و افزایش تمایل به خرید خودرو، تقاضا رشد مي‌کند و اگر عرضه متناسب نباشد، منحنی قیمت ها شدیدا صعود خواهد کرد. حال اگر توقف خطوط تولید خودروهای داخلی واقعیت داشته باشد (که با توجه به محدودیت‌هاي بین‌المللی در تامین قطعات، چندان بعید نیست)، آنگاه باید در انتظار رشد قیمت‌ها در بازار خودرو طی اواخر بهار ماند.
آنجاست که زخم تولید سر باز مي‌کند و شکاف عرضه و تقاضا خود را نشان مي‌دهد و ممکن است تمام پیش‌بینی‌های مشتریان برای روزهای آينده، به باد رود.
در آن صورت، نه تنها خودروهای صفر کیلومتر روزهایی گران خواهند داشت، بلکه منحنی قیمت «دست دوم»ها نیز صعود خواهد کرد، هرچند همه اینها به اوضاع تولید خودروسازان بستگی دارد.

3939
 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 212835

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۱۷:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۴
    3 1
    چرا نارحت هستید که ارزان میشود و شده است این اوراق ها ؟!!! مثل اینکه گرانی و گران شدن هم برای شماها و عده ای دارای نان و آبی است !!!!!!!!!!!!!