وزیر صنعت ، معدن و تجارت اعتقاد دارد قصه اختلاس سه هزار میلیاردی یک چاقوی دو لبه بود. البته آنقدر که انگشت های خودی را برید کم تر انگشتان آدم های گناهکار را برید.

محمد هیراد حاتمی:
در شرق تهران و در حوالی میدان رسالت دانشگاهی واقع شده که جدای از محمود احمدی نژاد، چهره های شاخصی از کابینه دولت های نهم و دهم به این دانشگاه تعلق دارند. مهدی غضنفری، وزیر صنعت، معدن و تجارت هم در حلقه « علم و صنعتی های » دولت های نهم و دهم قرار دارد و شاید همین عامل سبب شد که وقتی او به بهانه همایش ملی اقتصاد مقاومتی قدم در دانشگاه علم و صنعت گذاشت، ریاست دانشگاه علم و صنعت به طور شخصی به استقبال وزیر صنعت، معدن و تجارت آمد. محمد سعید جبل عاملی که هم اکنون ریاست دانشگاه علم و صنعت را بر عهده دارد دقایقی پیش از حضور همکار دانشگاهی خود در محوطه دانشگاه با گروهی از دوستان قدم زنان به سوی محل برگزاری همایش ملی اقتصاد مقاومتی در حال حرکت بود که خودروی حامل وزیر صعت، معدن و تجارت وارد دانشگاه علم و صنعت شد. غضنفری که روحیه خاصی در برقراری ارتباط با انسان ها دارد، وقتی از خودروی وزارت پیاده شد پس از خوش و بش کوتاه با رییس دانشگاه علم و صنعت با تمامی افرادی که دور خودرو او حلقه زده بودند سلام و احوالپرسی کرد و پس از چند دقیقه وارد سالن همایش اقتصاد مقاومتی شد تا به سخرانی در این رابطه بپردازد. کنداکتور برنامه به گونه ای تهیه شده بود که تقریبا به هنگام، مسئولان سیاسی کشور وارد سالن همایش می شدند، سخنرانی می کردند و پس از اتمام گفته های خود سالن همایش را ترک می کردند. اقدامی که سعید جلیلی با سرعت بیشتری انجام داد به طوریکه دوربین های تلویزیونی تا خودشان را به محوطه جلوی درب سالن همایش رساندند، سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی تقریبا از درب اصلی دانشگاه خارج شده بود. غضنفری بر خلاف جلیلی پس از اتمام سخنرانی خود دقایقی در مقابل درب سالن همایش در جمع خبرنگاران ایستاد و به سوال های آنان پاسخ داد اما او نیز به گونه ای که دیرش شده باشد به یکباره سوار بر خودرو شد و رفت.
غضنفری بحث خود در همایش اقتصاد مقاومتی را با تشکر از تشخیص صحیح مسئولان دانشگاه علم و صنعت آغاز کرد: « موضوعاتی که دانشگاه ها به بحث گذاشته می شود در حوزه فناوری و نو آوری بیشتر با نگاه تکنولوژی و سخت افزار است و من امروز می بینیم که دانشگاه علم وصنعت به درستی ذات جنگی که در جریان است را تشخیص داده است. جنگي كه عليه جمهوري اسلامي ايران در جريان است با بهره گيري از نو آوري هاي نرم افزارانه است و سخت افزارها بخش ضعيف تري از آن را در بر مي گيرند »
او در ادامه با تاکید بر اینکه تخصصی در زمینه اقتصاد ندارد و تحصیلاتش در حوزه مهندسی صنایع است ذهنیت دانشجویانی که در مقابل او نشسته بودند را برای توضیح پیرامون اقتصاد مقاومتی آماده کرد: « حقیقت این است که طرح، بیان و ورود به جزییات اقتصاد مقاومتی بیشتر از جانب کسی قابل بحث است که خود اقتصاد را شناخته باشد و چون من تخصصی در این زمینه ندارم مجبورم ساده تر به این موضوع نگاه کنم. تحصیلات من در زمینه مهندسی صنایع است. »
غضنفری ادامه داد: « اقتصاد چیست که برخی تمایل دارند به آن آسیب بزنند؟ من به زبان ساده یک مهندس می خواهم این موضوع را مطرح کنم. وقتی من به بازار کسب و کار نگاه می کنم و به زبان ساده اقتصاد را در ذهنم تجسم می کنم اقتصاد یک سیستمی با مجموعه ای از « المان ها » است. قاعدتا وقتی بخواهند به ما ضربه بزنند کل سیستم را نمی توانند مختل کنند. باید به فکر شان برسد که بیایند و اجزای سیستم را ضربه پذیر کنند. سوالی که وجود دارد این است که اجزای این سیستم چه مواردی است که آنان تمایل دارند مختل کنند و ما باید چه کار کنیم؟ »
وزیر صنعت معدن و تجارت در ادامه به تشریح این سوالی که مطرح کرده بود پرداخت و گفت: « در اقتصاد به عنوان یک سیستم، نخست انسان ها، مدیران، کارشناسان و نیروی کار حضور دارند. بنابراین یکی از مواردی که در مجموعه اقتصاد می تواند آسیب ببیند نیروی انسانی است. تمام آنهایی که قرار است به عنوان انسان در اقتصاد نقش داشته باشند آسیب پذیر هستند که این می تواند یکی از اهداف تحریم باشد. »
او از ابزار و تجهيزات ، نظام هاي توليد و توزيع به عنوان دومين ابزار نام برد و گفت : به عنوان مثال فناوري هاي نو را به ما نمي دهند ، و ناچاريم در تهيه آن هزينه هايي را تحمل كنيم ، بنابراين ممكن است اين عامل در اقتصاد مخاطره ايجاد كند.
وزیر صنعت ، معدن و تجارت نکته سوم در بحث ابراز ضربه پذیر کردن اقتصاد را قوانین کاری و مقررات عنوان کرد که امروزه اصطلاحا به آن « فضای کسب و کار » گفته می شود. او در توضیح این موضوع گفت: « خوشبختانه فضای کسب و کار کم تر می تواند شامل تحریم بیرونی شود و اما متاسفانه فضای کسب و کار ما به نوعی امکان تحریم وطنی دارد. با توجه به اينكه زير سيستمي اين گونه از بيرون نمي توان مورد آسيب قرار داد بايد نسبت به بهبود آن اقدام كنيم . »
غضنفری از نهادهاي مالي ، پول ، سرمايه ، ارز و انتقال پول به عنوان زير سيستم ديگري نام برد كه مي تواند در فضاي تحريم براي اقتصاد آسيب پذير باشد.
او که به گفته خودش به دلیل قرار نگرفتن در جایگاه مجری برنامه تسلط اش را بر جمعیت از دست داده بود در ادامه گفته های خود به موضوع ارتباطات خارجی شامل صادرات و واردات اشاره کرد و گفت: « نهادهاي رسانه اي با شكل دهي به افكار عمومي مي توانند در اقتصاد مقاومتي به درستي حركت كنند. رسانه بايد بداند كه ما به انسان ها و انديشه هايي احتياج داريم كه مقاومتي باشد. »
در همین راستا او مثالی برای بحث خود مطرح کرد و به چهار عنوان بر سر یک موضوع در چهار روزنامه مختلف اشاره کرد: « روزنامه اول: با کمال تاسف شکر صادر می شود و صادرات شکر...، روزنامه دوم: متاسفانه شکر وارد می شود و واردات شکر...، روزنامه سوم: عدم کنترل قیمت گذاری شکر باعث اعتراض مشتری ها شده است ، روزنامه چهارم: قیمت گذاری و کنترل قیمت ها سبب ورشکستگی کارخانه ها شده است. » او افزود: « شما اگر چهار نفر از افرادی که هر کدام یکی از این عناوین را خوانده باشند در جمعی کنار همدیگر ببینید اصلا متوجه نمی شوید چه می گویند. اینکه شکر وارد شود؟ صادر شود؟ قیمت گذاری صورت بگیرد یا خیر؟ »
غضنفری اعتقاد دارد رسانه می تواند مکمل بهبود شرایط اقتصاد باشد یا می تواند خدای ناکرده پیچیدگی هایی ایجاد کند که تحریم وطنی تشدید شود و در همین رابطه مثالی در رابطه با خبر واردات 24 میلیارد دلاری که اخیرا منتشر شد را مطح کرد: « بحث 24 میلیارد دلار را حتما شنیده اید؟ اینکه در اخبار آمد که در سال تولید ملی 24 میلیارد دلار وارد می شود و این تیر خلاص به تولید است. بعد که بررسی کنید مشاهده می کنید این اتفاق هر ساله می افتد و چون ارز آن در سال جاری تامین نمی شده گفتیم ارز آن را زود تر در اختیار قرار دهید. رقمی در واقع برای واردات بیشتر اختصاص پیدا نکرده است. »
وزیر صعت، معدن و تجارت در ادامه با ادبیات خاصی که حکایت از انی داشت که او شبکه های ماهواره ای را مشاهده نمی کند به گزارش هایی که از این شبکه های تلویزیونی پخش می شود اشاره کرد و گفت: « آنهایی که ماهواره می بیندد گزارش می دهند بسیاری از اخباری که در رسانه های بیگانه مطرح می شود همین سخنان ماست. یعنی اینقدر قشنگ حرف می زنیم که آنها نیاز ندارند با کس دیگری حرف بزنند. »
اوئ در ادامه بحث خود گفت: « مردم باید حس کنند منافع شان توسط حکومت مراقبت می شود، فرصت ها برابر است و رانت نیست بنابراین وقتی قصه 3 هزار میلیارد به وجود می آید خیلی مهم است بدانیم جریان آن چیست. از آن طرف هم خیلی مهم است کسی را متهم کنیم چون اگر مردم به مسئولان بی اعتماد شوند دیگر اعتماد به آنان نمی کنند. بر این اساس قصه اختلاس سه هزار میلیاردی یک چاقوی دو لبه بود. البته آنقدر که انگشت های خودی را برید کم تر انگشتان آدم های گناهکار را برید. »
وزیر صنعت معدن و تجارت پس از اتمام بحث نظری خود به توضیحاتی پرامون بخش بازرگانی و صنعت پرداخت و گفت: « ايران در نظر دارد تا قدرت نخست در منطقه و كشوري مهم در دنيا باشد. در حال حاضر ما رتبه دوم در منطقه خاورميانه وشمال آفريقا را در توليد ناخالص داخلي از ان خود كرده ايم . »
وي به استناد به آمارهاي بانك جهاني وصندوق بين الملل پول در مورد ايران و اينكه كشورمان در ميان 187 كشور رتبه هفدهم را دارد، گفت : « اين را بدانيم كه پنج به علاوه يك قرار است با رتبه هفدهم دنيا مواجه شود كه كار اصلا ساده اي نيست. »
دكتر غضنفري با بيان اينكه كشورمان از نظر تنوع مواد معدني يكي از 10 كشور برتر دنيا است ، افزود: « علاوه برنفت بسياري از منابع كشور ما قابل حصول و صادرات است. »
وزير صنعت ، معدن و تجارت ، رتبه 13 ايران در خودرو ، 17 در فولاد ، 23 در صادرات ، 10 در توليد مس ، پنجم در كاشي و سراميك ، 30 در صادرات مواد غذايي و چهلم در محصولات دانش بنيان را يادآور شد و گفت : اين آمارها نشان مي دهد كه كشورمان از جايگاه خوبي در جهان برخوردار است.
3939

کد خبر 214250

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مجید.ح IR ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۹
  19 15
  اقای وزیر ایا فکر نمی کنید یکی از علل تورم بالای کنونی اثار مخرب همین اختلاس باشد
 • رامین IR ۱۹:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۹
  10 0
  رتبه 13 در خودرو یعنی چی؟؟؟ چرا مردمو با این آمارهای مبهم سرگرم می کنید؟؟ سیزدهم هستیم از نظر تعداد تولید خوردرو(خودرو های بی کیفیتی که فقط شهر رو به پارکینگ تبدیل کردند ) نه کیفیت آنها
 • دنا IR ۰۱:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۲/۳۰
  5 3
  ممنوعیت سه چیز ضروریست: 1- ورود كالای ساخته شده 2- صدور مواد خام 3- مهاجرت نیروهای متخصص به خارج
 • نعمت IR ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۲/۳۰
  13 1
  آقای وزیر بخاطر اضافه پرداخت به یک کارمند در خارج از این مملکت وزیر استعفاء می دهد و برکنار می شود ولی شما می گویید سه هزار میلیارد چیزی نیست و رسانه ها نباید پیگیری کنند ، گرانی و بیکاری کمر مردم را شکسته است و شما از رتبه بندی صحبت می کنید .
 • خاطره IR ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۲/۳۰
  10 0
  واقعا" درست گفتید آقای وزیر فقط قشنگ حرف میزنید. اما عمل......
 • مادح IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۱/۰۲/۳۰
  12 0
  چرا وقتی صحبت ازاختلاس میشه همه خودرا بری و عاری از خطا وگناه میدانند ؟ چرا درایران هیچکس جرات ندارد مسئولیت خطا ها را به عهده بگیرد ؟ اما اگر کارمثبتی انجام میشه همه باآن مانور میدهند .هرکس درباره اختلاس حرف میزنه دیگران را مقصر میداند ، اگه همه خوبید آدم بدها کی هستند ؟؟؟؟؟؟؟
 • بدون نام IR ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۲/۳۰
  6 1
  بهتر نیست در تعریف خودی ها تجدید نظر کنیم ؟ آیا با تعاریف جاری آقایان، عقیل برای حضرت علی خودی نبود که ..... ؟ همان جریانی که همه میدانیم ولی سالهاست که فراموش شده !