عضو فراکسیون روحانیون مجلس با بیان اینکه از مراجع تقلید استدعا می کنم مساله گرانی ها را عمیق تر ببینید، گفت: باید درخواست مراجع این باشد که جلوی «ریشه گرانی ها» گرفته شود.

 حجت الاسلام  غلامرضا مصباحی مقدم عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و منتخب مردم تهران در مجلس نهم در گفت وگو با خبرآنلاین در خصوص اولویت های مجلس نهم بابیان اینکه مساله تورم و بانک داری از جمله موضوعاتی است که باید بدان توجه شود، افزود: اگر خدای ناکرده در مصوبات بودجه سالانه یا نوع اجرای قوانین غفلت و نقدینگی تشدید شود، هر مقدار که سرمایه گذاری انجام شود از تولید منحرف می شویم.
وی با تاکید بر اینکه این اشتباه محض است که برخی فکر می کنند در شرایط تورمی سرمایه گذاری افزایش پیدا می کند، خاطر نشان کرد: وقتی این سخن از سوی اقتصاد دانان گفته شده منظور شرایط تورم ملایم در حدود 2 تا 4 درصد بوده نه تورم 20 تا 25 درصدی.
بانک مرکزی اخیرا میزان تورم در دوازه ماه منتهی به فرودین 91 را  21.8 درصد ذکر کرده بود.
مصباحی مقدم رئیس کمیسیون طرح تحول اقتصادی مجلس با بیان اینکه اتکا به نفت برای بودجه کشور زیانبار است، افزود: مگر اینکه این تکیه کردن صرفا برای خرید کالاهای سرمایه ای از خارج از کشور یا منابع صندوق توسعه ملی صرف شود، و الا هر گونه استفاده از نفت بیشتر به حال اقتصاد ملی ما زیانبار است.
وی با اشاره به جلوگیری مجلس از شکل گیری استقراض دولت از بانک مرکزی و ارائه متتم بودجه، گفت: این اقدامات خوبی بود و ما روند رو به کاهش نرخ تورم را تجربه می کردیم، اما سال قبل استقراضی از بانک مرکزی بدون موافقت مجلس به میزان 9 هزار میلیارد تومان انجام گرفت که این امر به اقتصاد کشور آسیب رساند و بلافاصله اثر خود را در تورم نشان داد. 
مصباحی مقدم با بیان اینکه از مردم درخواست می کنم این مساله را بفهمند، تصریح کرد:از مراجع تقلید هم که از گرانی ها ابراز نگرانی می کنند، استدعا می کنم مساله را عمیق تر ببینید و صرفا نگویند جلوی گرانی ها را بگیریم.
وی که می گفت درخواست مراجع باید این باشد که جلوی«ریشه گرانی ها »گرفته شود، افزود: دلیل گرانی های کنونی در سیاست های پولی دولت است؛اگر بنا باشد سیاست های پولی و مالی درست چه از ناحیه قانون گذار و چه از ناحیه مجری مورد عنایت قرارنگیرد،یقینا تورم افزایش می یابد.
/27212
کد خبر 214282

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =