آیا چرخ زندگی من خوب می چرخد ؟ شاید سوال مهم تر این است که چه عواملی را باید در جواب دادن به این سئوال مدنظر داشت .این مقاله به چگونگی چرخه زندگی و حرکت آن به سمت جاده آرامش و زندگی شاد می پردازد.

الگوی چرخ زندگی
الگوی چرخ زندگی به دایره ای که به  8  قسمت مساوی تقسیم شده است اتلاق می شود که که هر یک از این قسمت ها به بررسی یک بعد از زندگی می پردازد .  مطابق شکل کار و درآمد مالی ،  سلامتی، تفریح و سرگرمی ، عشق، خانواده ، یادگیری و رشد  ، معنویّت ، دوستان و ارتباطات  قسمت های مختلف این دایره را تشکیل می دهند.

 

شما به هر قسمت از زندگی تان پس از بررسی نمره 0 نا 10 را می دهید و سپس خانه های مربوط به آن را متناسب با نمره نقطه گذاری می نمایید ، پس از اتصال نقطه ها به هم چرخ زندگی خود را به دست خواهید آورد.مثلاً تصویر زیر چرخ زندگی فردی است که از لحاط مالی و رشد و یادگیری و خانواده موقعیت مناسبی دارد ولی از نظر خانواده ،  عشق ، تفریح و دیگر موارد شرایط مناسبی ندارد پس خوب نچرخیدن چرخ زندگیش و نداشتن آرامش آن محتمل به نظر می رسد.
 

برای بررسی هر یک از موارد می توانید از سولات زیر کمک بگیرید:
کار و درآمد مالی
در آمد سالیانه شما چقدر است؟  کجا زندگی می کنید؟ چقدر پول نقد دارید؟ دارایی شما چقدر است؟  اگر بخواهید به سطح مالی زندگی خود نمره دهید از 10 چه نمره ای می دهید؟ آیا از  شغل خود راضی هستید ؟  درآمد تان خوب است؟ چقدر جای رشد و ترقّی در شغل شما وجود دارد؟ همکاران و مشتریان شما چه کسانی هستند؟
سلامتی
آیا به بیماری مبتلا هستید؟ ورزش می کنید؟ احساس می کنید چقدر زنده می مانید؟ بدنتان را هر چند وقت چک می کنید؟ روزانه غذای خوب و میزان آب مناسب مصرف می کنید؟
خانواده
آیا می توانید به خانواده خود تکیه کنید؟ چند ساعت از روز با خانواده می گذرانید؟ آیا با آنها خود به تفریح می روید؟  برای در کنار آنها بودن مشتاقید؟ آیا به خانواده خود افتخار می کنید؟
عشق و ازدواج
از ازدواج خود راضی هستید؟ در زندگی مشترک چقدر احساس یکنواختی می کنید؟ آیا ازدواج را به عنوان نقطه درخشان و آرامش بخش در زندگی می دانید ؟ آیا کسی را دارید تا به او عشق بورزید ؟ آیا کسی عاشق شماست؟
یادگیری و رشد
آیا همیشه در حال یادگیری هستید؟  به طور متوسط در ماه چه تعداد کتاب می خوانید؟  آیا به جای خواندن کتاب زیاد تلویزیون می بینید؟ (تحقیق ها نشان می دهد که مردم به صورت متوسط روزی 6 ساعت تلویزیون می بینند یعنی چیزی حدود یک چهارم عمرشان) آیا در زمینه علم کاری خود به روز هستید؟ آیا در حال یادگیری زبان جدید هستید؟
معنویت
چه قدر حضور خدا را در زندگی خود حس می کنید؟چقدر خدا را عبادت می کنید ؟ چقدر به دیگران کمک می کنید ؟ آیا انسان دوستید؟ آیا همدرد دیگرانید؟
دوستان
چه تعداد دوست صمیمی دارید؟ آیا در مواقع غم دوستانی دارید؟ دوستان شما چه کسانی هستند؟ آیا در داشتن دوست تنهایید؟ چقدر از با دوستانتان بودن لذت می برید؟
تفریح و سرگرمی
چه میزان از وقتتان را به عنوان وقت آزاد و سرگرمی اختصاص می دهید ؟  تعطیلات را چگونه می گذرانید؟ به کجاها سفر کرده اید؟ برای اینکه سرگرم و شاد باشید چه کارهایی می کنید؟
 
نکاتی در ارتباط با چرخ زندگی که گفتن آن لازم است .
1 –  متناسب بودن قسمت های مختلف چرخ زندگی به اندازه کامل بودن هر قسمت اهمیت دارد ، به بیان بهتر تناسب رشد بین قسمت های مختلف زندگی هر فرد باعث زندگی نرمال تر آن می شود.
2 – در بررسی هر قسمت می توان به موارد میزان امنیت ، رضایتمندی ، میزان انرژی دریافتی ، موفقّیت و شکست ها و از این قبیل توجه داشت.
3 – می توان برنامه ریزی زندگی را (کوتاه مدت یا بلند مدت ) بر اساس چرخ زندگی انجام داد.
4 – گاهی می توان برای مدتی معّین  روی قسمتی خاص از زندگی متمرکز شد . مثلا اگر قرار است برای آزمون خاصی آماده شوید بهتر است برای قسمت یادگیری و رشد  وقت بیشتری را بگذارید.
5 – میزان سوالاتی که برای یک قسمت  از زندگی به کار می رود کاملاً به موقعیت اجتماعی ، فرهنگی ، خانوادگی و….  بستگی دارد مثلا ممکن است برای افراد با درآمد مالی مختلف ، نمره 8 معناهای کاملاً متفاوتی داشته باشد یعنی فردی با درآمد 600 هزار تومان این نمره را برای خود قائل شود ولی فرد دیگری با درآمد 6 میلیون تومان به خود نمره ای کمتر از این را بدهد.
45/56

کد خبر 215324

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۳/۰۵
  20 0
  پنچره .
 • بدون نام IR ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۳/۰۵
  4 4
  جالب بود. ممنون. از این نوع مطالب بگذارید دوباره
 • بدون نام IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۳/۰۵
  10 0
  بجای اینکه زندگی ما بچرخدما بدور زندگی می چرخه.
 • mohd IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۳/۰۵
  2 0
  خوب است ولیکن ای کاش میزان نمودار و نمرات را نشان و توصیف می کرد.
 • بدون نام IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۳/۰۵
  8 0
  کند چیه بسیار بسیارکند
 • نوید NL ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۳/۰۵
  11 0
  چرخ زندگی من ترکیده!!!
 • شری IR ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۳/۰۵
  18 0
  مال من که یه نقطه شد!!! یعنی از هر نظری صفر هستم
  • محمدرضا IR ۲۲:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۳/۰۵
   2 5
   تا حالا چه جوری زنده موندی؟
 • مقیمی IR ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۳/۰۵
  6 1
  1- یادگیری ، در حد صفر 2- کار و درآمد، بخور نمیر 3- خانواده ، بسیار خوب 4- تفریح ، در حد لیگ مالدیو 5- عشق ، شکر خدا شانس آوردیم 6- دوستان ، مثل خودم کم وبیش گرفتار 7- سلامتی ، با توجه به آب و هوا تهران فاجعه و 8- معنویت که تنها امید ماست برای اینکه اگر در این دنیا خیری ندیدیم لااقل در آن دنیا خدا نظر لطفی بهمان بندازه در کل زندگی میچرخه منتهی با سر و گردنمان
 • حامد IR ۰۲:۵۰ - ۱۳۹۱/۰۳/۰۶
  6 2
  خبرآنلاین بازهم از این پست ها قرار بده تا بدونیم به غیر از پول که خیلی هامون زیاد نداریم ، چیزهای زیادی داریم که باید خدا را بابت داشتنشون یاد کنیم (اون هم خیلی زیاد).
 • حسام الدین IR ۰۳:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۳/۰۶
  23 0
  به نظر من چرخ زندگی تو مملکت ما فقط فقط پوله شما کافیه پول نداشته باشی ، اون وقت حق نداری تا عاشق بشی و بعدش هم ازدواج کنی شما کافیه پول نداشته باشی تا اندک اندک از نظر روحی دچار امراضی بشی که سلامتیت رو به مخاطره می اندازه شما کافیه پول نداشته باشی ، تا به هر دری بزنی که پول دربیاری ، در نتیجه فرصتی برای یادگیری برات باقی نمونه شما کافیه پول نداشته باشی که در جنگ بین مادیات و معنویات دچار یک تردید بشی که شاید به قیمت از دست دادن تمام اصولی باشع که از نظر معنوی قبولش کردی شما کافیه پول نداشته باشی تا دچار اختلافات خانوادگی بشی شما کافیه پول نداشته باشی ، بعد می خوام ببینم چطور می ری تفریح ؟ بلیطای سینما هم که گرون شده !!!! استدعا دارم که پخش شود !! آیا من بدبینم به چرخ زندگی؟؟؟
 • لیلا IR ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۳/۰۶
  11 0
  صد در صد با آقای حسام الدین موافقم ، گل گفتی آقا