فارس نوشت:

تحقیقات جدید در آمریکا نشان می‌دهد که سیگار کشیدن والدین باعث بیماری مثانه در کودکان می‌شود که بین سوزش مثانه کودکان و سیگار کشیدن والدین رابطه وجود دارد.
تیم محققان به ریاست دکتر کلی جانسون از دانشگاه راتجرز آمریکا در تحقیقات خود دریافتند که قرار گرفتن کودکان در معرض دود سیگار با سوزش مثانه آنها ارتباط دارد.

این تحقیقات حاکی است: والدینی که سیگار می‌کشند کودکان خود را بیشتر در معرض سوزش مثانه قرار می‌دهند و در این میان کودکان 4 تا 10 ساله به طور خاصی صدمه می‌بینند.

بر پایه این گزارش، سوزش مثانه باعث ادرار مکرر و غیرارادی در کودکان می‌شود.

این تحقیقات نشان داد که در معرض دود سیگار بودن با علائم شدید سوزش مثانه در ارتباط است و هر چه میزان این تماس بیشتر باشد؛ علائم شدیدتری در کودکان ظاهر می‌شود.

این در حالی است که کودکانی که مادرانشان سیگاری نبودند و در ماشین با دود سیگار در تماس نبودند؛ تنها علائم بسیار خفیف یا خفیف از سوزش ادرار را نشان دادند.

بر پایه این گزارش، این تحقیقات ارتباطی بین در معرض دود سیگار بودن و مشکلات مربوط به مثانه نشان می‌دهد اما در عین حال رابطه علت معلولی بین آنها را به اثبات نمی‌رساند.

تحقیقات جدید در آمریکا همچنین نشان داده است که قرار گرفتن کودکان در معرض دود سیگار باعث کاهش عملکرد ریه آنها در سن هفت سالگی می شود.

بر اساس مطالعات انجام شده، افزایش شدت حملات آسمی کودکان از دیگر عوارض سیگار کشیدن والدین است.

پژوهشگران آکادمی آلرژی، آسم و ایمونولوژی آمریکا نیز در تحقیقات اخیر خود دریافتند: نوزادانی که مادران آنها در طول سه ماهه سوم بارداری در معرض دود سیگار قرار داشتند، بیشتر با خطر ابتلا به آگزما مواجه بودند.

در همین حال، پژوهشگران انستیتوی بیماریهای قلب آمریکا می‌گویند: قرار گرفتن افراد غیرسیگاری در معرض مقادیر اندکی دود سیگار فقط به مدت 30 دقیقه چه بسا آسیب قابل ملاحظه‌ای به دیواره سرخرگها و رگهای خونی آنها می گذارد.

بر اساس مطالعات انجام شده، با استنشاق دود سیگار یا قلیان 4 هزار ماده شیمیایی و 20 نوع ماده سمی نظیر سیانور، بنزن، فلزات سنگین، سرب و کرم وارد بدن می‌شود.

این مواد با بروز سرطان‌هایی نظیر ریه، حنجره، حفره دهان، حلق، مری، معده، لوزالمعده، کلیه، مثانه و دهانه رحم در ارتباط است.
 

301301

کد خبر 216940

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =