معاون فرهنگی وزیر ارشاد گفت: نشرچشمه کتابی عرضه کرد که سراسر ضدامام حسین(ع) بود، تعرض به امام حسین دیگر قابل گذشت نبود؛ آقای کیائیان مدیر نشر به دفتر من آمد و گفت والله من این کتاب را نخواندم!

بهمن دری معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با روزنامه جام جم تاکید کرد که پروانه نشر چشمه لغو شده است و این ناشر نمی‌تواند کتاب جدیدی را برای عرضه به ارشاد ارائه کند. دری در این گفتگو به صراحت به تعطیلی این انتشارات اشاره کرده است. بخش هایی از این گفتگو را در ادامه می خوانید:


- در ارتباط با چشمه ما حداکثر لطف و همکاری را انجام دادیم تا این نشر به مشکلی بر نخورد ولی متاسفانه خودشان اصرار داشتند کار به اینجا برسد. از نظر حقوقی وضعیت نشر چشمه به گونه‌ای است که مدیر کل حقوقی وزارت ارشاد به بنده می‌گوید این نشر باید 2 سال پیش بسته می‌شد و مسوولیت را بر عهده خود ما گذاشت و گفت هیچ مسوولیتی در این زمینه بر عهده نمی‌گیرد.

 

 

- ما همه تلاش‌مان را کردیم ولی متاسفانه خود دوستان روندی را در پیش گرفتند که به تعلیق و سپس تعطیلی کامل و لغو امتیاز انجامید.

 

- من می‌خواهم خیلی شفاف در این رابطه صحبت کنم و یکی دو چشمه از کارهای نشر کار چشمه را برای اولین بار بگویم که باعث می‌شود بسیاری از کسانی که از این نشر حمایت کردند به نوعی توبه کنند.

 

- ببینید اول این که ما همه تلاش‌مان را در ارتباط با این نشر انجام دادیم. مثلا دستور دادم کل کارهایی که از این انتشارات غیرقابل انتشار تشخیص داده شده بود توسط کارشناسان دیگری هم بررسی شود تا ببینیم آیا مشکل همین است که دیدیم نه واقعا این گونه نبود. توجه داشته باشید زمانی شما کتابی ارائه می‌کنید و غیر قابل انتشار تشخیص داده می‌شود و مساله خاصی نیست ولی زمانی که این غیرقابل انتشارها تعدادشان زیاد می‌شود و حجم اصلی کار ناشر را دربر می‌گیرد آن هنگام نشان‌دهنده نوعی کجروی و ترویج تفکری خاص و مضر و غلط است.

 

 

- باز هم ما گفتیم یک فرصت بدهیم که اصلاح کنند شاید با درایت لازم بتوانند مسیر خودشان را اصلاح کنند اما متاسفانه کار به اینجا رسید که این انتشارات کتابی عرضه کرد که سراسر ضد قیام کربلا و ضد امام حسین(ع) بود. تعرض به امام حسین که همه ایران 10 روز محرم برای او سیاه می‌پوشند و سوگواری می‌کنند دیگر قابل گذشت نبود. آقای کیائیان مدیر نشر به دفتر من آمد و گفت والله من این کتاب را نخواندم! خب برادر من ما به شما پروانه نشر داده‌ایم که شما کتاب‌ها را بخوانید. مگر می‌شود من یکی را بکشم بگویم من نفهمیدم. متوجه نشدم؟!

 

- یکی دیگر از تخلف‌های نشر چشمه این بود کتابی را برای مجوز ارائه می‌داد و بعد همان کتاب را دوباره از مسیر انتشاراتی دیگر با همان شکل و شمایل عرضه می‌کرد. بعد که پیگیری می‌کنیم و دلیلش را می‌پرسیم می‌گویند مشکل از مولف بوده است و بعد که می‌گوییم خب بروید قراردادهایتان را بیاورید می‌گویند صحبت شفاهی بوده و... به هر حال مشکلات این ناشر بیش از این چیزی است که مردم و اهل قلم می‌دانند و متاسفانه جو رسانه‌ای کاذب هم ایجاد می‌شود و ناشر هم به هر حال بدش نمی‌آید یک جور مطرح شود.

 

-  در یک جمله بگویم که این نشر براساس رای هیات رسیدگی به تخلفات که از خود اعضای صنف و اتحادیه هم در آن حضور دارند پروانه نشرش لغو شده است و تنها لغو هم نیست و بلافاصله پرونده‌اش برای رسیدگی به مرجع قضایی ارسال می‌شود. البته این که می‌گویم لغو به این مفهوم نیست که فروشگاه و محل‌اش را پلمب کنند بلکه می‌تواند به حالت کتابخانه‌ای و کتابفروشی به فعالیت‌اش ادامه دهد ولی کتاب تازه‌ای نمی‌تواند برای انتشار عرضه کند.
 

 مصاحبه جام جم با دری که توسط سینا علیمحمدی انجام شده با این سوال و جواب آغاز می شود:

«نمایشگاهی‌ترین نمایشگاه کتاب تهران» تیتری بود که روزنامه جام‌جم برای نمایشگاه کتاب بیست و پنجم منتشر کرد. شما در سابقه فرهنگی خود سردبیری مجلات سروش و پیام انقلاب را هم داشته‌اید. به نظرتان این تیتر چطور بود؟

- تیتر درست و هوشمندانه‌ای بود...

 


6060

کد خبر 219069

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 13
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محسن US ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۹
  خودشان به کتاب مجوز داده‌اند و خودشان هم فریاد وامصیبتا سر می‌دهند و انتشارات را می‌بندند. واقعن که.
 • بدون نام IR ۱۸:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۹
  92 9
  فوقش اون کتاب رو توقیف کنید و جلو نشرش رو بگیرید. ناشر چه گناهی کرده؟ ناشر که همون مولف نیست که. مثل اینکه یه فیلم سینمایی مورد دار ساخته بشه، به جای توقیف فیلم سینما تعطیل بشه! هر چند که معمولا اینجا همین کارو میکنن!!
 • یوسف IR ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۹
  58 21
  عظمت امام حسین با این چیزا از بین نمیره مطمئنم هیچ ایرانی به خودش این جسارت رو نمی ده و حتما سوءتفاهم شده
 • max HK ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۹
  69 4
  کتابهای خوبی رو ترجمه کرده بودند حیف شد
 • کاوه AM ۱۸:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۹
  نشر چشمه بدون شک یکی از بهترین ناشرهای حال حاضر ایرانه.
 • بدون نام IR ۱۸:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۹
  بعضی از کتابهای داستانیش واقعا مبتذل و کثیف بود. روابط نامشروع و خلاف اخلاق و...باید گوشش پیچونده می شد. مرسی
  • بدون نام IR ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۹
   4 1
   شما نخوان!
  • بدون نام IR ۲۱:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۹
   5 1
   دوست بدون نام.شما اگر از ادبیات فقط روابط نامشروع و خلاف اخلاق آن را می گیرید ، مشکل دارید. بهتر نیست قبل از پیچاندن گوش یک انتشارات و تشکر عمیق شما از این امر، پیشنهاد پیچاندن گوش این همه دزد و اختلاس گر را می دادید؟
  • بدون نام IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۰
   4 1
   من ميگم چطوره با بلدوزر صافش كنن مثل خانه سينما راحت شن
 • مجید IR ۱۹:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۹
  3 1
  پس این انتشارات برای کتاب هایی که هنوز چاپ نکرده لغو امتیاز شده.... چه جالب... مثل اینه که من الان یه نظری بنویسم که حاوی توهین باشه، ولی شما تاییدش نکنید و چاپ نشه...بعد بیان سایت شما رو فیلتر کنن!!!
 • عباس IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۰
  9 37
  سلام هرگونه جسارت وتوهين به امام حسين(ع) وائمه معصومين توهين به انسانيت،شرافت،آزادگي،مبارزه با ظلم واستبداد،پاکي،صداقت وراستي،مهرباني،يکتاپرستي و....است.کسيکه به ائمه معصومين جسارت مي کند به سمبل همه انسانها که الگويي از همه ارزشهاي مثبت است توهين مي کنديعني در درجه اول به شخص خودش توهين کرده است.علت اصلي جسارت اين افراد جسور ناآگاهي،جهل وناداني به شخصيت بزرگ و والاي آن بزرگواران است که اميدوارم خداوند و روح بزرگ آن امام همام زمينه رشد وآگاهي را براي اين قبيل اشخاص فراهم کنند واز سقوط آنان در دره و وادي نيستي ونابودي جلوگيري کنند.
 • مازیار IR ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۰
  4 2
  نشر چشمه انتشارات خیلی خوب بود حیف شد که وزارت ارشاد تعطیلش کرد
 • م.خ NL ۰۰:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۳
  6 1
  وقتی حاصل کار یکی از ارزشمندترین نمایشنامه نویسان ایران را که در سالهای اخیر برترین آثار تئاتر با رویکرد دینی توسط او نوشته و اجرا شده است "توهین" می خوانند و عده ای دیگر هم بدون آنکه کوچکترین شناختی از این شخصیت داشته یا نمایشنامه اش را خوانده باشند اظهار نظر می کنند، فقط به این فکر می کنم که پاسخ معاون وزیر و همه تان با خود اباعبدالله.