رییس دیوان عدالت اداری امروز در نشست خبر از منتفی شدن حکم انفصال از خدمت بقایی، نتیجه شکایت از انتصاب مرتضوی به ریاست تامین اجتماعی و ماجرای مجاز شدن قلیان در قهوه خانه ها حرف زد.

به گزارش خبرآنلاین، حجت الاسلام محمد جعفر منتظری در مورد پرونده سعید مرتضوی گفت: این پرونده در کمیسیون تخصصی دیوان قرار دارد. در مورد این پرونده باید اینگونه بگویم که جابجایی ها و نصب و انتصابات در حوزه دیوان عدالت نیست ولی چون در انتصاب این آقا ضوابط و مقررات مندرج در سازمان تامین اجتماعی لحاظ نشده به دیوان شکایت شده و اگر کمیسیون تخصصی تشخیص دهد قابل طرح در هیئت عمومی است تصمیم لازم گرفته می شود. احتمالا تا 2 تا 3هفته دیگر حکم مرتضوی صادر خواهد شد.

رئیس دیوان عدالت اداری در مورد حکم نهایی حمید بقایی نیز گفت: پرونده ایشان نهایی و حکم صادر و ابلاغ شده است و باید از خود ایشان سئوال کنید. ولی باید بگویم که محکومیت به انفصال ایشان و برائت ایشان منتفی شده و قرار رفع درخواست اعمال ماده 37 در مورد ایشان صادر شده است.

 

میراث فرهنگی آثار ملی را رها کرده است

رئیس دیوان عدالت اداری با انتقاد از عملکرد میراث فرهنگی گفت: این سازمان به جای اینکه برود میراث ملی رو به نابودی را نجات دهد دنبال خانه های قدیمی است و دائما از وی شکایت می شود.

او درباره شکایت های متعدد از میراث فرهنگی به دلیل اجازه ندادن برای تعمیرات یا فروش املاکی که در لیست آثار ملی است، گفت: سازمان میراث فرهنگی باید مشکل قانونی خود را برطرف کند. 

رییس دیوان عدالت اداری گفت: ما اعتقاد نداریم آثار ملی کشور دستخوش فعل و انفعالات شود منتهی حقوق اشخاص مقدم بر هر چیزی است. جایی که تعارض میان حقوق اشخاص با آثار ملی باشد حقوق اشخاص مقدم است. سازمان گردشگری به آثار ملی مهم که جنبه ملی داشته و دولت مالک آن است هم توجه نمی کند. متاسفانه ما شاهد هستیم یک سری آثار ملی کشور در حال تخریب شدن است. حالا به جای حفظ این آثار رفته است سراغ خانه های قدیمی و این خلاف قانون است و گفتیم بروید قانون خودتان را اصلاح کنید.

منتظری همچنین درباره آزاد شدن قلیان در قهوه خانه ها گفت: "دولت مصوبه ای را گذراند که قلیان در قهوه خانه ها آزاد باشد و ما آن را نقض کردیم حالا می گویید که دولت مصوبه ای گذرانده که قهوه خانه جزو اماکن عمومی نباشد و اگر این مصوبه خارج از قانون باشد آن را هم باطل می کنیم."

 

فساد مالی، ناشی از سوءمدیریت است

منتظری در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره علت بروز فسادهای مالی اظهار داشت: بخشی از مسائل فساد که در هر اداره‌ای ممکن است رخ دهد ناشی از عملکرد سوء مدیران و زیرمجموعه آنها است اما گاهی اوقات جریان یک فساد فراتر از فساد یک نفر و دو نفر است و هرچه گستره این افراد و فساد آنها بیشتر باشد آثار و تبعات سوء آن نیز بیشتر خواهد بود.

وی ادامه داد: متأسفانه در برخی مقاطع شاهد این هستیم که افرادی با پوشش‌هایی که ایجاد می‌کنند از امکاناتی که در اختیار آنها قرار دارد سوء استفاده کرده و جریان فاسدی را به وجود می‌آورند. این امر طبیعی است که گاهی افرادی در جریان فساد قرار بگیرند اما قابل قبول نیست در مجموعه‌ای که به دلیل عدم نظارت فساد رخ داده اجازه دهند بستر فساد بیشتر شود.

منتظری گفت: در رابطه با پرونده فساد مالی شاهد هستیم عواملی توانستند از ضعف مدیریت و همچنین همراه کردن برخی مدیران با خود زمینه‌ای فراهم کرده تا از اعتبارات و گردش مالی در سیستم بانکی سوء استفاده کنند.

رئیس دیوان عدالت اداری با بیان اینکه شاید بتوان بزرگترین علت بروز این فساد را عدم نظارت و کنترل دقیق از ناحیه مدیران برشمرد خاطر نشان کرد: اگر مدیران هر دستگاهی نظارت کاملی را بر مجموعه خود داشته باشند یا فساد ایجاد نمی‌شود یا اگر ایجاد شد همان ابتدای کار جلوی آن گرفته خواهد شد.

وی افزود: قوه قضائیه هم بنابر رسالت قانونی که برعهده دارد هر جا با فسادی مواجه شد عزم و جزمی دارد که آن را مورد رسیدگی و پیگیری قرار دهد اما قبل از آن اقدامات پیشگیرانه را باید در دستگاه‌ها افزایش دهیم و مسئولان اجازه ندهند این وقایع پیش آید.

منتظری ادامه داد: این وقایع آثار و تبعات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی دارد و گذشته از افراد درگیر آثار سوئی نیز در سطح جامعه خواهد داشت و عده‌ای هم از این موقعیت سوء استفاده کرده و آن را دلیلی می‌دانند مبنی بر اینکه همه دستگاه‌ها فاسد هستند.

 

4747

کد خبر 222871

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • حسام IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۰۴
    16 0
    عینی چی؟؟ هم برائت منتفی شده هم محکومیتش؟؟؟ این چه طرز خبر نوشتنه!! مشخص کنید بالاخره محکوم شده یا برائت صادر شده؟؟