شاید یکی از پر سر و صدا ترین اتفاقات دو سال اخیر در آموزش و پرورش بحث بیمه طلایی بازنشستگان بود از نیمه دوم سال 88 حدود یک میلیون بازنشسته فرهنگی در سایت بیمه طلایی ثبت‌نام کردند اما تاریخ انقضای این بیمه زیاد طول نکشید و با پایان یافتن زمان قرارداد و بیمه بازنشستگان فرهنگی بلاتکلیف ماند.<BR>

 تا امروز که وزير آموزش و پرورش ضمن عذرخواهي از بازنشستگان فرهنگي به علت توقف اجراي «بيمه طلايي بازنشستگان فرهنگي» استفاده از مزاياي بيمه طلايي را حق طبيعي اين قشر دانست وگفت: از لحاظ قانوني امكان ادامه اجراي بيمه طلايي توسط آموزش و پرورش وجود ندارد، وگرنه قطعا اجرايي مي‌شد.
 حميدرضا حاجي بابايي به ایسنا گفت: آموزش و پرورش به خاطر معلمان بازنشسته پيشتاز اجراي بيمه طلايي بازنشستگان شد، در حالي كه اين موضوع ارتباطي به آموزش و پرورش ندارد و تنها از سر دلسوزي پيگير اين بيمه بوديم.
وي افزود: مقرر شده بود وزارت رفاه بخش زيادي از كارهاي مربوط به اين بيمه را انجام دهد و آموزش و پرورش نيز آماده هرگونه كمك و همكاري بود، اما چون بازنشستگان تحت پوشش وزارتخانه و سازمانهاي ديگري هستند، آموزش و پرورش كاري نمي‌تواند انجام دهد.
وزير آموزش و پرورش گفت: بازنشستگان فرهنگي تحت پوشش بيمه تكميلي هستند و بر اساس تفاهم نامه مقرر شد اين مبلغ و مبلغ عائله‌مندي در اختيار بيمه ايران قرار بگيرد تا بيمه نقره‌اي بازنشستگان فرهنگي طلايي شود، اما آنها قرارداد را امضا نكردند، چرا كه ترجيح آنها براي انعقاد قرارداد با شركت بيمه آتيه سازان حافظ بود.
حاجي بابايي گفت: هر زمان كه سازمان بازنشستگي اعلام كند آمادگي اجراي بيمه طلايي بازنشستگان همچنان از سوي آموزش و پرورش وجود دارد.به گفته حاجي بابايي امسال 15 هزار معلم بازنشسته مي‌شوند و با احتساب 10 هزار معلم صعب‌العلاج، حدود 25 هزار نفر از آموزش و پرورش خارج خواهند شد.
مشکل کجا بود؟
مهمترین مشکل بیمه طلایی تامین اعتبار آن بود چرا که آموزش و پرورش در نهایتنتوانست منبع مالی مطمئن و با دوامی برای پرداخت نفری 6 هزار تومان سهم دولت، که سالانه بالغ بر 200 میلیارد تومان می شود پیدا کند.
  12 بهمن 88 وزیر آموزش و پرورش در اردوگاه باهنر گفت: «وزارتخانه بدون هیچ گونه دریافت بودجه از دولت و تنها با ساماندهی امور مالی، بیمه طلایی معلمان را انجام داده است». اما مطمئنا این اتفاق نمی توانست هر ماه بیافتد و این در حالی بود که
  وزیر رفاه در اردیبهشت 89 گفت : « دولت در بیمه طلایی فرهنگیان نمی‌تواند پشتیبانی مالی انجام دهد و این بیمه از دستمزد کارکنان کسر می‌شود ». در اردیبهشت ماه در بعضی مناطق، همه 12 هزار تومان حق بیمه از حقوق معلمان کسر شد.
 حاجی بابایی روز معلم امسال در واکنش به اظهارات وزیر رفاه گفت: این یک شبهه‌ای است که باید برطرف شود، باید از 12هزار تومان حق بیمه، 6هزار تومان آن را فرهنگیان بپردازند . با یک جابجایی که قرار است انجام شود این مبلغ را خود وزارتخانه پرداخت می‌کند.اما در نهایت منبع مالی پیدا نشد وپرونده بیمه طلایی فرهنگیان با عذر خواهی وزیر به پایان رسید.

4545

کد خبر 231989

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۲۱:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۰
  5 1
  از اقایان پرسیده شود تکلیف پولهای کسر شده از حساب ان همه بارنشسته چی میشه.........
 • بدون نام IR ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۱
  4 1
  آیا وزیر محترم تاکنون گذرش به بیمه ی تکمیلی و مشکلات مترتب برآن افتاده است ؟ از خبرآنلاین تقاضا داریم سری به دفتر مرکزی و شعب بیمه ی آتیه سازان حافظ بویژه در تهران بزند تا تحقیر ارباب رجوع و درماندگی های پیشکسوتان بیماری را که هم رنج بیماری را و هم رنج تحقیر را صبورانه وبزرگوارانه تحمل می کنند ببیند.
 • فرهنگ IR ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۴
  1 0
  اولا حق بیمه طلایی 17500 تومان است نه 12000 تومان که از حقوق فرهنگیان کسر میشود ثانیا با عذر خواهی وزیر چیزی درست نمی شود معلمی که حداقل فقط 4 نفر تحت پوشش داشته باشد ماهیانه 70000 تومان کسر حقوق بابت این به اصطلاح بیمه دارد از حکم های جدید هم که خبری نیست
 • بدون نام IR ۲۳:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۴
  1 1
  اقای وزیر و مسئولین گرامی ایا شما بازنشسته پیر و بیمار نخواهید شد اگر به فکر زیر دستان خودتون نیستید لااقل به فکر اینده ی خودتون باشید