ایسنا نوشت:

يك روانشانس باليني گفت: تمام انسان‌ها استرس را در زندگى خود تجربه می‌کنند اما استرس در زنان بيشتر از مردان ديده مي‌شود.
 

امرالله ابراهيمي با اشاره به اين‌كه استرس، محرك يا فشاري است كه در انسان ایجاد تنش مي‌كند، اظهار كرد: تفكرات و نگرش‌هاي فرد نسبت به خود و ديگران، منشا دروني و مشكلات اجتماعي، اقتصادي و برخي حوادث روزمره از عوامل بيروني ايجاد استرس است .وي با اشاره به اين كه ناتواني فرد درغلبه با استرس منجر به فشار رواني مي‌شود، بيان كرد: استرس تاثير نامطلوبي بر تمام ارگان‌هاي بدن دارد و در برخي موارد حتي اين تاثيرات منفي موجب بروز بيماري‌هاي مزمن مي‌شود.
اين روانشناس باليني با بيان اين‌كه آسيب پذيري افراد در سنين مختلف در مقابل فشارهاي رواني استرس زا متفاوت است، ادامه داد: براي مثال در دوران سالمندي با توجه به شرايطي كه فرد در اين دوران تجربه مي‌كند استرس و نگراني افزايش مي‌يابد و در نتيجه اختلالات جسماني ناشي از استرس نيز در سالمندان بيشتر ديده مي‌شود.
 

استرس عامل اصلي بروز بيماري‌هاي روان‌تني است

 

ابراهيمي با بيان اين‌كه بروز بيماري‌هاي روان‌تني از اثرات منفي استرس بر بدن است، ‌ادامه داد: استرس موجب ايجاد اختلالات جسمي در افراد مي‌شود.
 

اين استاد یار گروه روان‌شناسی دانشگاه اصفهان اضافه كرد: اختلالات روان‌تني به بيمارهايي جسمانی گفته مي‌شود كه مبناي تشدید کننده یا فعال‌ساز آن یک عامل روانشناختی یا یک رفتار است.
 

ابراهيمي با اشاره به اين‌كه اختلالات روان‌تني شامل بيماري‌هاي فشار خون، برخي اختلالات گوارشي، سردردهاي ميگرني و تنشي، اختلالات پوستي، افزايش دردهاي ناحيه كمر و زانو و هم‌چنين ايجاد اختلال در متابوليسم بدن است، اضافه كرد: استرس، عامل اصلي ايجاد كننده اين بيماري‌ها محسوب مي‌شود.
 

استرس بر روابط خانوادگي و زناشويي تاثير نامطلوب دارد
 

اين روان‌شناس باليني با بيان اين‌كه استرس احساس لذت و آرامش روان كه لازمه يك زندگي مطلوب است را از بين مي‌برد و بر روابط اجتماعي و فردي تاثيرات منفي مي‌گذارد، خاطرنشان كرد: استرس بر عملكرد شغلي، روابط خانوادگي، اجتماعي و حتي زناشويي تاثير دارد و مي‌تواند منجر به آسيب‌هاي اجتماعي شود.
 

ابراهيمي با اشاره به اين‌كه ارتباط تنگاتنگي ميان استرس و اعتماد به نفس وجود دارد،‌ بيان كرد: اعتماد به نفس بالا و سالم مي‌تواند به افراد در مديرت استرس كمك كند و از شدت آن بكاهد.
 

وي با اشاره به اين‌كه افراد با اعتماد به نفس استرس و تنش كمتري از حوادث زندگي دريافت مي‌كنند، تصريح كرد: افرادي كه اعتماد به نفس لازم را ندارند در مواجه با حوادث معمولي، آشفته و مضطرب مي‌شوند در حالي كه اعتماد به نفس موجب كاهش استرس مي‌شود.
 

اين روان‌شناس باليني با اشاره به تاثير نامطلوب استرس بر روابط اجتماعي بيان كرد: استرس بر كيفيت زندگي و طول عمر انسان تاثير مي‌گذارد و افرادي كه استرس كمتري دارند سلامت جسماني بهتر و عمر بيشتري دارند.
 

ابراهیمی با بیان این‌که اعتماد به نفس كاذب مي‌تواند موجب اختلالات روانی در افراد شود، اظهار کرد: در برخي موارد اعتماد به نفس کاذب فرد را در برخورد با حوادث سردرگم مي‌كند و اين مي‌تواند خود عامل ايجاد استرس شود.
 


301301

کد خبر 236245

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =