در میان ستارگان نخستین فیلم رنگی تاریخ سینما که در سال 1902/1291 ساخته شده، یک طوطی و یک ماهی قرمز نیز حضور دارند. صدالبته جالب‌ترین بخش این فیلم، روش رنگی کردن آن است.

محمود حاج‌زمان: بر اساس کشف تازه موزه ملی رسانه برادفورد انگلستان، یک ماسکو (طوطی دم بلند آمریکای جنوبی) درخشان و یک ماهی قرمز در میان نخستین ستارگان سینمایی دنیا قرار دارند. رول‌های این فیلم در یکی از جعبه‌های انبار موزه که تاریخ 110 سال پیش روی آن بود کشف شده‌اند، که این فیلم را به نخستین فیلم رنگی تاریخ سینما بدل ساخته‌اند.
 

به گزارش نیوساینتیست، این فیلم توسط عکاس و مخترع، ادوارد ریموند ترنر در لندن ساخته شده است. تکنیک رنگ‌آمیزی استفاده شده توسط وی که در تاریخ 22 مارس 1899/ 2 فروردین 1278 آن را به ثبت رساند، پیشتر توسط تاریخ‌نگاران فیلم به عنوان یک شکست عملی محسوب می‌شد. فریم‌های پشت سر هم با عبور از فیلترهای قرمز، آبی و سبز روی فیلم ثبت می‌شدند، و سپس مجموعه سه تصویر را می‌شد با عبور از میان فیلترهای مشابه برای بازآفرینی تصویر رنگی نهایی روی پرده نمایش انداخت. این فرایند که نیازمند یک دوربین و پروژکتور مخصوص و سفارشی بود، الهام‌بخش تکنیک عکاسی رنگی اختراع شده توسط همکار ترنر، فدریک یوگن ایوز بود. (جالب اینجاست که در عکس‌برداری علمی بخصوص درعکاسی نجومی و حتی در پیشرفته‎ترین تلسکوپ‌های جهان نیز از روش مشابهی برای ثبت تصاویر رنگی استفاده می‎شود).
مایکل هاروی، یکی از متصدیان موزه برادفورد برای تعمیر و بازیابی این فیلم با استفاده از همان تکنیک، با متخصصان آرشیو فیلم همکاری کرده است. از آنجایی‌که خود فیلم سیاه و سفید است، آنها مجبور بودند مشخص کنند که هر کدام از فریم‌ها باید از کدام فیلتر عبور کند تا رنگ‌ها بازآفرینی شود. سپس فیلم با عکاسی از هر فریم توسط یک چاپگر اپتیکی، به فرمت 35 میلی‌متری تبدیل شد.
عملیات ترمیم کارایی تکنیک ترنر را اثبات کرد و تصاویری از یک ماسکو، سه کودک و یک ماهی قرمز را با رنگ‌های زنده نمایان ساخت. یکی از مسئولان بخش فیلم موزه اجازه داد تا در روز 13 سپتامبر / 23 شهریور، عموم مردم بتوانند پس از گذشت بیش از یک قرن برای نخستین بار این فیلم را تماشا کنند.
 

53275

کد خبر 244042

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۸
  30 2
  خوشم مي‌آْد كه هيچ اسمي هم از BBC نمي‌آورين!!!
 • اقلیدس IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۸
  6 2
  سال 1281 شمسی
 • سعید شعبانی IR ۰۰:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۶/۳۰
  2 0
  یادش بخیر...